A Samsung Electronics részvényesei nyomás alá helyezték a vállalat vezetését, miután a dél-koreai technológiai óriás 2024-ben minden kulcsfontosságú üzletágában piaci részesedéscsökkenést szenvedett el. A vállalat társelnöke, Han Jong-hee az éves részvényesi találkozón elismerte, hogy a Samsung versenyképessége az elmúlt években csökkent, és megígérte, hogy jelentős üzleti megállapodások révén újra növekedési pályára állítják a céget.
Mintegy 900 magán- és intézményi befektető gyűlt össze a dél-koreai Szuvonban tartott éves közgyűlésen, kifejezve csalódottságukat a vállalat teljesítménye miatt. A Samsung részvényei közel 20 százalékot veszítettek értékükből az elmúlt évben, miközben a mesterséges intelligenciával kapcsolatos hardverek iránti kereslet globálisan fellendült, és a konkurens vállalatok ennek köszönhetően jelentős növekedést értek el. A részvényesek szerint a Samsung lemaradt a technológiai trendek felismerésében, és az akvizíciók terén sem mutatott kellő kezdeményezőkészséget – írja a Financial Times.
A vállalatot tulajdonló család örököse, Lee Jae-yong egyértelművé tette, hogy a vállalat kritikus ponthoz érkezett.
„Ez most egy élet-halál helyzet” – mondta az ügyvezetőknek, miközben a Samsung az elmúlt évtized első átfogó piaci részesedéscsökkenésével szembesült. A Samsung piaci részesedése számos kulcsfontosságú területen csökkent:
A vállalat különösen a memóriapiacon maradt le a versenytársak mögött, mivel az MI-hardverekhez használt nagy sávszélességű memóriatermékek (HBM) fejlesztésében az SK Hynix és a Micron Technology előnyre tett szert. A Samsung ugyan átszervezte mérnöki csapatát a versenyképesség növelése érdekében, de még nem teljesítette az Nvidia minősítési követelményeit, ami kulcsfontosságú lenne az MI-piacra való belépéshez.
A Samsung 2023-ban bejelentette, hogy egy 40 milliárd dolláros beruházás részeként fejlett logikai csipek (processzorok) gyártására szolgáló üzemet épít Texasban. Az elemzők azonban figyelmeztettek, hogy a 17 milliárd dolláros texasi gyár megrendelések híján könnyen veszteségessé válhat. A Samsung egyik belső forrása szerint a cég „ördögi körbe” került: a rossz termelési hatékonyság miatt nem tud nagyobb megrendeléseket szerezni, ami viszont tovább rontja a hatékonyságot és a jövedelmezőséget.
A Samsung elé további akadályokat állít Donald Trump várható amerikai védővám-politikája. Az Egyesült Államok elnöke kilátásba helyezte az importált csipekre kivetett vámok növelését és az 52 milliárd dolláros CHIPS-törvény eltörlését, amelyből a Samsung 4,75 milliárd dolláros támogatást kapna a texasi gyár felépítésére.
A részvényesek szerint a Samsungnak radikális reformokra van szüksége, különösen a vállalat vezetési struktúráját illetően.
Bár Lee Jae-yong nem tölt be hivatalos pozíciót a cég igazgatótanácsában, továbbra is jókora a befolyása. A befektetők szerint szakértői vezetésre lenne szükség, hasonlóan Lee édesapja időszakához, amikor mérnöki háttérrel rendelkező vezetők álltak a vállalat élén. Ehelyett a jelenlegi menedzsment inkább a rövid távú nyereségességre koncentrál, ami veszélyezteti a hosszú távú versenyképességet.
A vállalat bejelentette, hogy növeli befektetéseit a robotika, az orvosi technológia és a mesterségesintelligencia-alapú félvezetők fejlesztése terén. A Samsung vezetősége bízik abban, hogy a memóriacsippiac fellendülése 2025 második felében tetemes bevételnövekedést eredményezhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.