Konfrontációra készül az európai demokráciákkal Oroszország, ezért fejlesztette ki hadiipari termelőkapacitását – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden a koppenhágai Dán Királyi Katonai Akadémián tartott beszédében.
A bizottsági elnök szerint ezek a befektetések nemcsak az Ukrajna elleni háborút tüzelik, de felkészítik Oroszországot egy jövőbeli konfrontációra európai demokráciákkal. Ráadásul mindeközben az Egyesült Államok áthelyezi külpolitikai erőfeszítéseinek hangsúlyát az indiai–csendes-óceáni térségre.
Von der Leyen szerint ezért 2030-ig az Európai Uniónak fel kell fegyvereznie magát és ki kell fejlesztenie a hihető elrettentést, ugyanis nem tekintheti magától értetődőnek az eddig megszokott biztonsági struktúrát. Hozzátette, hogy az uniós tagállamoknak nagyszabású projekteket kell kidolgozniuk és erősíteniük kell a hadiipari beszerzéseket illető együttműködést. Ezzel az EU-tagországok
A bizottsági elnök szerint visszatért a befolyási övezetek és a hatalmi vetélkedés korszaka. Elmondása szerint az új világrend az évtized második felére fog formát önteni. Mindemellett az EU szorosan elkötelezett abban, hogy együttműködjön a NATO-val és az Egyesült Államokkal.
Ha Európa el akarja kerülni a háborút, akkor Európának fel kell készülnie a háborúra
– fogalmazott Von der Leyen, aki szerint saját lábra kell állítani az európai védelmet. Ezért a tagállamoknak teljességgel támaszkodni kell tudniuk az európai védelmi beszerzési láncolatokra.
Az uniós politikus szerint a bizottság az elkövetkező hónapokban megbeszéléseket fog folytatni az európai hadiipari cégekkel, és terveket fog bemutatni az egyszerűsített engedélyeztetési eljárásokra vonatkozóan.
„Szükség van arra, hogy 2030-ig kiépüljön egy, az egész EU-ra kiterjedő, működőképes hálózat szárazföldi folyosókkal, repülőterekkel és kikötőkkel, ami megkönnyíti a csapatok, illetve katonai felszerelések gyors szállítását” – jelentette ki. Az EU-nak be kell fektetnie légvédelembe, lőszerekbe, rakétákba és drónrendszerekbe – sorolta, rávilágítva, hogy ezen harceszközök jelentőségét az ukrajnai háború tette világossá.
Beszélt arról is, hogy stratégiailag fontos célkitűzés, hogy a kijevi vezetést elég erőssé tegyék ahhoz, hogy teljességgel megemészthetetlen legyen a potenciális támadók elrettentésére. Egyben bejelentette egy Ukrajnával közös munkacsoport megalakítását a hadfelszerelések beszerzésének megkönnyítésére, illetve a kijevi vezetés támogatásának megszilárdítására.
Trump–Putyin-tárgyalás: Zelenszkij meglepő nyilatkozatot tett – az amerikai elnökkel akar beszélni
A legtöbb elemző szerint három éve nem volt ilyen közel a béke. Azonban hiába egyezett meg több fontos pontról is az amerikai és az orosz elnök, Zelenszkijnek ez nem elég.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.