BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Máris mentességért könyörögnek az amerikai cégek az importtarifák alól

Kávét például nem tudnak otthon termeszteni. A vámháború az autógyártók mellett az élelmiszeripari cégeknek különösen súlyos csapás.

A vámháború eszkalálódása miatt sorra kérnek az amerikai cégek Donald Trump elnöktől mentességet az importtarifák alól. Az autógyártók mellett különösen az olyan élelmiszeripari vállalatoknak súlyos csapás a büntetővám, amelyek nem tudják pótolni hazaival a külföldről vásárolt alapanyagot.

Mill,Creek,,Wa,Usa,-,Circa,November,2022:,Low,Angle vámháború
A vámháború az autógyártók mellett az élelmiszeripari cégeknek is nagy csapás / Fotó: Colleen Michaels

Az elsők között jelentkeztek mentességért a nagy csomagolt élelmiszert gyártók, például a Quaker Oats és a Folgers Coffee, valamint a PepsiCo, a Conagra és a J. M. Smucker – derül ki abból a levélből, amelyet a vállalatokat képviselő kereskedelmi csoport, a Consumer Brands Association küldött a Fehér Háznak a Reuters értesülése szerint.

Emlékeztetnek, hogy többek között kávét, zabot, kakaót, bizonyos fűszereket, trópusi gyümölcsöket, élelmiszerekhez és háztartási cikkekhez használt különleges ónozott acélt, de még

 a pelenkák nedvszívását biztosító bambuszrostot sem tudják hazai termelőktől beszerezni.

„Úgy véljük, hogy helyénvaló lenne ezeknek az összetevőknek és alapanyagoknak a célzott és gondosan kalibrált kivonása a vámok alól az amerikai gyártók legjobb védelme és infláció csökkentése érdekében” – írták a levélben.

Rosszkor jön a vámháború az infláció mellett

A Kanadára és Mexikóra kivetett, Kínára pedig megemelt vámok a legrosszabbkor jönnek a csomagolt élelmiszert és fogyasztási cikkeket gyártó amerikai vállalatoknak. A cégek attól tartanak, hogy az új költségeket át kell hárítaniuk a fogyasztókra, akik az elmúlt évek két számjegyű inflációja után már így is kevesebbet vásárolnak.

Valparaiso,In,Usa,,September,5,,2023:,Various,Brands,Of,Coffee
Kávét nem tudnak termeszteni az Egyesült Államokban / Fotó: KK Stock

Bár a fogyasztói árak februárban az előzetes elemzői várakozásoknál minimálisan kisebb mértékben emelkedtek éves szinten, a 2,8 százalék még mindig magasabb a Federal Reserve célszámánál. Ráadásul közgazdászok szerint ismét fel fogják pörgetni a vámok, amelyeket Trump állításával ellentéteben nem az exportőrök, hanem az importőrök fizetnek meg.

Az elnök pedig azzal kampányolt, hogy csökkenteni fogja a megélhetési költségeket, de magasabb inflációt okozhat, mint a koronavírus-járvány.

Mi lesz az amerikaiakkal kávé nélkül?

Az Egyesült Államok a világ legnagyobb kávéimportőre, a behozatal értéke 2023-ban elérte a 7,85 milliárd dollárt, így ezt az ágazatot különösen érintik a vámok.

A vállalatok az Egyesült Államokban és Kanadában egyaránt rendelkeznek pörkölési, csomagolási és kereskedelmi bázisokkal, hogy minél jobban el tudják látni az ügyfeleket. Az iparági résztvevők szerint az amerikai vámokat és a megtorló intézkedéseket mostantól figyelembe kell venni annak eldöntésekor, hogy mit és hol állítsanak elő.

A Starbucksnak ráadásul több száz üzlete van Kanadában, ahová az Egyesült Államokban pörkölt kávét szállít. A cégnek nemcsak a gyorsan változó politikai környezet, hanem a kanadaiak bojkottja is jelentős veszteségeket okozhat.

kávé
Egyébként is csúcson a kávé világpiaci ára / Fotó: NurPhoto via AFP

Trump ugyan elhalasztotta a Kanadára és Mexikóra vonatkozó vámok bevezetését a termékek nagy részére, a legtöbb kávétermékre azonban ez nem vonatkozik, mert azok nem szerepelnek az eredeti háromoldalú kereskedelmi szerződésben (USMCA).

Már egyébként is csúcson a kávé ára

„A szerződéseinkbe belefoglaltunk egy záradékot, amely kimondja, hogy a vevő fizeti a további 25 százalékos díjat, ha az esedékes lesz. A legtöbb kereskedő ezt teszi” – nyilatkozta a brit hírügynökségnek Jeff Bernstein, a kanadai Quebecben működő RGC kávékereskedő ügyvezető igazgatója.
„Mexikóból exportálunk kávét egy kaliforniai ügyfélnek, és ő beleegyezett a záradékba” – tette hozzá.

Mexikó is rendszeresen szállít mind az Egyesült Államokba, mind Kanadába

  • kiváló minőségű nyers, 
  • illetve instant kávét.

A kávé ára pedig vámok nélkül is hetente dönt újabb rekordot, és ez a folyamat folytatódni fog, mert az üzleti lehetőséget kihasználva kisöpörték a raktárkészleteket a világ legnagyobb termelőjénél és exportőrjénél, Brazíliában, az új termés betakarítására pedig még hónapokig kell várni.

Bill Murray, az amerikai kávészövetség elnöke szerint a kávét mentesíteni kellene büntetőtarifák alól. 

A kávéra kivetett vámok négyből három amerikait érintenének. Sokan úgy gondolják, hogy az export, nem pedig az import jó Amerikának, de sajnos nem tudunk kávét termeszteni az Egyesült Államokban

– emlékeztetett.

Az iparág amiatt is aggódik, hogy Trump vámokat vet ki a dél-amerikai országokra is, ahonnan a legtöbb importált kávé származik. Trump az egyik vámokról szóló beszédében már említette is Brazíliát.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.