A vámháború eszkalálódása miatt sorra kérnek az amerikai cégek Donald Trump elnöktől mentességet az importtarifák alól. Az autógyártók mellett különösen az olyan élelmiszeripari vállalatoknak súlyos csapás a büntetővám, amelyek nem tudják pótolni hazaival a külföldről vásárolt alapanyagot.
Az elsők között jelentkeztek mentességért a nagy csomagolt élelmiszert gyártók, például a Quaker Oats és a Folgers Coffee, valamint a PepsiCo, a Conagra és a J. M. Smucker – derül ki abból a levélből, amelyet a vállalatokat képviselő kereskedelmi csoport, a Consumer Brands Association küldött a Fehér Háznak a Reuters értesülése szerint.
Emlékeztetnek, hogy többek között kávét, zabot, kakaót, bizonyos fűszereket, trópusi gyümölcsöket, élelmiszerekhez és háztartási cikkekhez használt különleges ónozott acélt, de még
a pelenkák nedvszívását biztosító bambuszrostot sem tudják hazai termelőktől beszerezni.
„Úgy véljük, hogy helyénvaló lenne ezeknek az összetevőknek és alapanyagoknak a célzott és gondosan kalibrált kivonása a vámok alól az amerikai gyártók legjobb védelme és infláció csökkentése érdekében” – írták a levélben.
A Kanadára és Mexikóra kivetett, Kínára pedig megemelt vámok a legrosszabbkor jönnek a csomagolt élelmiszert és fogyasztási cikkeket gyártó amerikai vállalatoknak. A cégek attól tartanak, hogy az új költségeket át kell hárítaniuk a fogyasztókra, akik az elmúlt évek két számjegyű inflációja után már így is kevesebbet vásárolnak.
Bár a fogyasztói árak februárban az előzetes elemzői várakozásoknál minimálisan kisebb mértékben emelkedtek éves szinten, a 2,8 százalék még mindig magasabb a Federal Reserve célszámánál. Ráadásul közgazdászok szerint ismét fel fogják pörgetni a vámok, amelyeket Trump állításával ellentéteben nem az exportőrök, hanem az importőrök fizetnek meg.
Az elnök pedig azzal kampányolt, hogy csökkenteni fogja a megélhetési költségeket, de magasabb inflációt okozhat, mint a koronavírus-járvány.
Az Egyesült Államok a világ legnagyobb kávéimportőre, a behozatal értéke 2023-ban elérte a 7,85 milliárd dollárt, így ezt az ágazatot különösen érintik a vámok.
A vállalatok az Egyesült Államokban és Kanadában egyaránt rendelkeznek pörkölési, csomagolási és kereskedelmi bázisokkal, hogy minél jobban el tudják látni az ügyfeleket. Az iparági résztvevők szerint az amerikai vámokat és a megtorló intézkedéseket mostantól figyelembe kell venni annak eldöntésekor, hogy mit és hol állítsanak elő.
A Starbucksnak ráadásul több száz üzlete van Kanadában, ahová az Egyesült Államokban pörkölt kávét szállít. A cégnek nemcsak a gyorsan változó politikai környezet, hanem a kanadaiak bojkottja is jelentős veszteségeket okozhat.
Trump ugyan elhalasztotta a Kanadára és Mexikóra vonatkozó vámok bevezetését a termékek nagy részére, a legtöbb kávétermékre azonban ez nem vonatkozik, mert azok nem szerepelnek az eredeti háromoldalú kereskedelmi szerződésben (USMCA).
„A szerződéseinkbe belefoglaltunk egy záradékot, amely kimondja, hogy a vevő fizeti a további 25 százalékos díjat, ha az esedékes lesz. A legtöbb kereskedő ezt teszi” – nyilatkozta a brit hírügynökségnek Jeff Bernstein, a kanadai Quebecben működő RGC kávékereskedő ügyvezető igazgatója.
„Mexikóból exportálunk kávét egy kaliforniai ügyfélnek, és ő beleegyezett a záradékba” – tette hozzá.
Mexikó is rendszeresen szállít mind az Egyesült Államokba, mind Kanadába
A kávé ára pedig vámok nélkül is hetente dönt újabb rekordot, és ez a folyamat folytatódni fog, mert az üzleti lehetőséget kihasználva kisöpörték a raktárkészleteket a világ legnagyobb termelőjénél és exportőrjénél, Brazíliában, az új termés betakarítására pedig még hónapokig kell várni.
Bill Murray, az amerikai kávészövetség elnöke szerint a kávét mentesíteni kellene büntetőtarifák alól.
– emlékeztetett.
Az iparág amiatt is aggódik, hogy Trump vámokat vet ki a dél-amerikai országokra is, ahonnan a legtöbb importált kávé származik. Trump az egyik vámokról szóló beszédében már említette is Brazíliát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.