Agresszív vámháború indult Donald Trump elnök hivatalba lépése óta, a büntetőintézkedésekre hasonlóval válaszoltak az érintett államok. A 25 százalékos vámok a legérzékenyebben Kanadát és Mexikót érintik majd, közvetlen és közvetett hatással lesznek e két ország, és az Egyesült Államok gazdaságára is, recessziót, de legalábbis a növekedés lassulását okozhatják.
A negatív hatásra a Fitch mellett figyelmeztetett legfrissebb jelentésében az Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) is, amely emiatt megvágta a globális növekedési kilátásokat.
A vámok érintik majd az Egyesült Államok egészét, egy szövetségi államot azonban aránytalanul nagy mértékben. Ez az állam Texas.
„Messze Texas lehet az az állam, amelyet a legsúlyosabban érintenek ezek a vámok” – nyilatkozta a CBS-nek Ray Perryman, a wacói központú Perryman Group gazdasági kutatócég vezérigazgatója. „Sok mindent vásárolunk Mexikóból. Mexikó is sok mindent vásárol tőlünk. Az elmúlt 30 évben összefűztük ezeket a gazdaságokat. Alapvető módon integrálódtak. És amikor ezeket a varratokat szétszakítjuk, akkor elég erős hatásokat fogunk tapasztalni” – magyarázta.
Mexikó majdnem húsz éve Texas legnagyobb kereskedelmi partnere – emlékeztetett a Yahoo Finance. A szövetségi állam az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjének hivatala szerint tavaly 123,5 milliárd dollár értékben importált árucikkeket a déli szomszédból –
ez Texas teljes exportjának a 27 százaléka.
(Egy dollár 367 forint.) A partnerek listáján Mexikót
követte, de a Kanadából származó export is csak töredéke volt a mexikóinak 36,6 milliárd dollárral.
A teljes kétoldalú forgalom eléri a 275 milliárd dollárt, amit a földrajzi közelség magyaráz, mert megkönnyíti és alacsony áron tartja az árucikkek ide-oda szállítását. Bár Mexikó azon kevesek között van, amelyek még nem reagáltak válaszintézkedésekkel a vámokra, ez valószínűleg megtörténik majd, és akkor minden egyes üzleti tranzakció sokkal drágább lesz.
Bár a rövid távú hatások sem jók, a hosszú távúak még súlyosabbak lehetnek. A Perryman Group becslése szerint
a vámok következtében évente 370 ezer álláshely és 46-47 milliárd dollár értékű GDP veszhet el Texasban.
A Kanadával folytatott vámháborúnak is lesz ára, mivel Texas nagy mennyiségben vásárol onnan is acélt és épületfát. Az Egyesült Államokban általános favázas építkezés miatt emelkedni fognak a költségek, és nehezebb megfizethető otthont teremteni az államban.
„Alapvetően megváltoztatunk egy olyan rendszert, amelyik hosszú idő alatt alakult ki, nagyon jól működik és sok előnnyel járt” – húzta alá Perryman. „Ha ebbe beavatkozunk, elkezdjük lebontani, akkor jelentős következményekkel kell számolnunk, amelyek a gazdaság számos különböző résén keresztül hatnak” – tette hozzá.
A vámok gyakorlatilag adók, amelyeket az importáló cégek fizetnek meg, „végül azonban a fogyasztók azok, akik magasabb árakkal szembesülnek” – emlékeztetett Venkatesh Shankar, a Southern Methodist University Cox School of Business professzora.
Szerinte tovább súlyosbítja a helyzetet a bizonytalanság, mert szinte naponta változik, hogy mikortól lesznek érvényesek a vámok, mikor lehet végük, mikor halasztják el azokat. „Már ez a bizonytalanság is hatással lehet a gazdasági növekedési kilátásokra, de más államokhoz képest valószínűleg Texas lesz a leginkább érintett” – vélekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.