BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Ítéletet mondott a vámháborúról a nagy amerikai hitelminősítő: ez lesz a következménye a világra

A nemzetközi hitelminősítő szerint a kanadai és mexikói gazdaságok is recesszióba csúszhatnak. A Fitch negyedéves előrejelzése alapján azonban az amerikai vámháború globálisan lelassíthatja a növekedést.

A korábban vártnál jóval lassabb növekedésre lehet számítani az amerikai gazdaságban és a világgazdaságban egyaránt a Washington által bejelentett átfogó importvámok miatt – áll a Fitch Ratings kedden Londonban bemutatott negyedéves globális előrejelzésében.

fitch ratings
A Fitch negyedéves előrejelzése alapján az amerikai vámháború globálisan lelassíthatja a növekedést / Fotó: AFP

A nemzetközi hitelminősítő közölte: az amerikai hazai össztermék (GDP) idei egész évi növekedésére szóló előrejelzését az előző, decemberi prognózisában szereplő 2,1 százalékról 1,7 százalékra módosította, jövőre pedig az általa eddig várt 1,7 százalék helyett 1,5 százalékos GDP-bővüléssel számol az Egyesült Államokban.

A Fitch hangsúlyozza, hogy mindkét várakozás jelentősen elmarad az amerikai gazdaság hosszú távú trendnövekedési ütemétől.

A ház kiemeli azt is, hogy 2023-ban és 2024-ben az amerikai hazai össztermék növekedési üteme megközelítette a 3 százalékot.

A Fitch Ratings londoni elemzőinek várakozása szerint az amerikai vámoktól legerőteljesebben érintett két gazdaság, Kanada és Mexikó az idén technikai recesszióba kerül, tekintettel arra, hogy milyen jelentős a kitettségük az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemmel szemben.

Ugyanezt más londoni elemzőműhelyek is jósolják

Az Oxford Economics globális pénzügyi-gazdasági elemzőközpont legfrissebb tanulmányában közölte: saját fejlesztésű globális gazdasági modellje azt mutatja, hogy az amerikai vámemelési forgatókönyv maradéktalan megvalósulása esetén a reálértéken számolt kanadai hazai össztermék kumulatív bázison mérve 1,3 százalékkal esne vissza az idei első és a negyedik negyedév között.

Mexikó a cég számításai szerint technikai recesszióba kerülne 2025 negyedik és 2026 második negyedéve között, és a mexikói GDP-érték 2026 egészében is csak 0,3 százalékkal növekedne.

Az Oxford Economics szerint ez azt jelentené, hogy a jövő évi mexikói hazai össztermék reálértéken 3 százalékkal maradna el a ház 2026-ra szóló eddigi alapeseti előrejelzésétől.

Vámháború: az autógyártók az USA-ba költöznének – ehhez azonban tisztázni kellene Washington terveit

Trump politikai játszmái sikeresek a kormányokkal szemben, ám a vállalatok jobban örülnének az egyenes beszédnek. A Volkswagen például gyorsan amerikai sikerre cserélné németországi kudarcait, a Fehér Ház átláthatatlan kereskedelmi stratégiája azonban megnehezíti ezt.

Fitch: lassul a globális növekedés

A Fitch Ratings kedden Londonban bemutatott negyedéves globális előrejelzésében közölte: várakozása szerint a világgazdaság egészének növekedési üteme az idén 2,3 százalékra, jövőre 2,2 százalékra lassul a tavalyi 2,9 százalékról.

A Fitch 2025-re szóló új világgazdasági növekedési prognózisa 0,3 százalékponttal gyengébb a cég decemberben összeállított előző előrejelzésénél. Londoni elemzőinek megfogalmazása szerint a január óta bejelentett amerikai vámemelések mértéke, üteme és kiterjedése egyaránt lélegzetelállító.

A cég számításai szerint az effektív amerikai vámszint (ETR) – amely az érintett termékek nettó vámtételét viszonyítja a nemzetgazdasági szinten megtermelt hazai hozzáadottérték-tartalomhoz – máris 8,5 százalékra emelkedett a tavalyi 2,3 százalékról.

A Fitch előrejelzési forgatókönyve azzal számol, hogy az ETR-ráta még tovább emelkedik: a hitelminősítő Európa, Kanada és Mexikó esetében az idén 15 százalékos, Kínával szemben 35 százalékos effektív amerikai vámszintre számít.

A cég modellszámításai alapján ez 18 százalékra – 90 éve nem mért szintre – emeli az összességében számolt amerikai ETR-rátát.

A Fitch várakozása szerint jövőre az amerikai effektív vám 16 százalékra, ezen belül Kanada és Mexikó esetében 10 százalékra csökken.

A hitelminősítő modellszámításai mindezt egybevetve azt valószínűsítik, hogy az amerikai vámok 2026-ban az amerikai, a kínai és az európai GDP-növekedés ütemét egyaránt 1 százalékponttal lassítják.

A Fitch Ratings számításai alapján ugyanakkor az idén az importvámok 1 százalékponttal gyorsítják az amerikai inflációt. Ebben a környezetben a cég várakozása szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve 2025 negyedik negyedévéig szünetelteti a monetáris enyhítési ciklust, és az idén már csak egy kamatcsökkentést hajt végre.

Vámháború: megvágta a gazdasági növekedési kilátásokat az OECD

A tarifák visszafogják a növekedést, és pörgetik az inflációt. Az OECD új előrejelzése szerint a vámháborút Mexikó érzi meg leginkább, az eurózóna viszonylag védett.

 

 

  •  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.