Li Csiang kínai miniszterelnök szerint országa felkészült a várhatóan minden korábbi várakozást meghaladó sokkra, amit az okoz, hogy Donald Trump amerikai elnök áprilisban újabb vámokat jelent majd be kereskedelmi partnerei ellen, fokozva a vámháborút. Li szerint az országoknak meg kell nyitniuk a piacokat a növekvő gazdasági széttagoltsággal szemben – mondta a Pekingbe látogató Steve Daines republikánus szenátor jelenlétében megtartott Kínai Fejlesztési Fórum kezdetén.
„Az instabilitás és a bizonytalanság növekszik. Egy ilyen időszakban még fontosabb, hogy minden ország jobban megnyissa piacait, és hogy valamennyi vállalkozásunk jobban megossza erőforrásait” – jelentette ki a Bloomberg szerint Li.
A vasárnap kezdődött kétnapos konferencián olyan felső vezetők vesznek részt, mint Tim Cook, az Apple, Cristiano Amon, a Qualcomm, Albert Bourla, a Pfizer és Amin Nasser, a Saudi Aramco vezetője. A hírügynökség értesülései szerint a legnagyobb cégek vezetői március 28-án Hszi Csin-ping kínai elnökkel is találkoznak majd.
„Szükség lesz egy találkozóra Trump elnök és Hszi elnök között, hogy megvalósulhasson egy konstruktív politika a felek között. Ha nem lesz ilyen találkozó, akkor a vámok, az exportkorlátozások és a beruházási korlátozások szigorítása nehezen lesz elkerülhető” – osztotta meg agodalmait Stephen Orlins, az Amerika–Kína Kapcsolatok Nemzeti Bizottságának elnöke.
A kínai miniszterelnök megismételte a kínai központi bank azon ígéretét, amely szerint a döntéshozók időben csökkenteni fogják a kamatlábakat és a kötelező tartalékrátát, és megígérte, hogy szükség esetén több támogatást nyújtanak a gazdaság zavartalan működésének biztosítása érdekében.
Li megjegyzései akkor hangzottak el, amikor Kína egyébként is arra törekszik, hogy minél több külföldi befektetést vonzzon az országba, ugyanis a beáramló befektetések tavaly több mint három évtizedes mélypontra zuhantak.
A kínai tisztviselők megpróbálják kihasználni a magánszektorban a DeepSeek mesterségesintelligencia-startup által ösztönzött lendületet, és Pekinget a globális stabilitást szolgáló erőként feltüntetni. Kína a közelmúltban mutatta be azt a gazdaságpolitikai cselekvési tervét, amellyel igyekszik ellenállóbbá tenni gazdaságát a külső kockázatokkal szemben.
A kormány ambiciózus, csaknem 5 százalékos gazdasági növekedési célt tűzött ki 2025-re, és több mint három évtizede a legmagasabbra emelték Kína költségvetésihiány-célját. Ám ha az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott vámháború kiéleződik, akkor Kínának jelentős ösztönzőket kell bevezetnie ahhoz, hogy elérje idei növekedési célját.
Nemcsak Kína készül válaszlépésre az Egyesült Államok ellen. Az Európai Unió több tagországa gondolja úgy, hogy az úgynevezett kényszerítés elleni eszköznek napirenden kell lennie, még akkor is, ha értelemszerűen nem ez a preferált lépés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.