BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felvizezné az EU a globális minimumadót – ezúttal ezzel hízelegne Amerikának

Az EU hamarosan újragondolhatja a 15 százalékos minimum társasági adó szabályait, hogy csillapítsa a Trump-adminisztrációval kialakult feszültségeket. A brüsszeli diplomaták olyan javaslatokon dolgoznak, melyek mentesítenék az amerikai cégeket az európai többletadó alól, és lehetőséget adnak a Washington által követelt „adó-együttélésre”. A lépés komoly kérdéseket vet fel az uniós adópolitika szuverenitásáról és a globális gazdasági egyensúlyról.

Az Európai Unió jövő héten várhatóan napirendre tűzi a 15 százalékos globális minimumadó szabályozásának esetleges módosítását, hogy enyhítse a feszültségeket az Egyesült Államokkal – derül ki egy, Lengyelország által köröztetett dokumentumból, melyet a Bloomberg is látott. A kérdéses irányelv kevesebb mint két éve van érvényben, és a 2021-ben 140 ország – köztük az Egyesült Államok – által aláírt globális adóegyezmény alapján ír elő legalább 15 százalékos társasági adót a tagállamokban. Azonban az új Trump-adminisztráció ezt az egyezményt már nem tekinti kötelezőnek, és nyíltan ellenzi az amerikai vállalatokra kivetett európai adóterheket.

Lágyulhat az EU globális minimumadója – az unió új engedményeket fontolgat Amerika felé
Lágyulhat az EU globális minimumadója – az unió új engedményeket fontolgat Amerika felé / Fotó: Lightspring

Az Egyesült Államok jelenlegi kormánya az EU minimumadó-rendszerét kereskedelmi akadálynak minősítette, és megtorló intézkedésekkel fenyegette meg azokat az országokat, melyek „tisztességtelenül adóztatják” az amerikai cégeket. Donald Trump hivatalba lépésének első hetében memorandumot adott ki, mely szerint az Egyesült Államok nem tartja magára nézve kötelezőnek a 2021-es adómegállapodást, és utasította a pénzügyminisztériumot a válaszlépések kidolgozására.

Eközben Brüsszel egyre inkább hajlandónak mutatkozik kompromisszumokra: uniós diplomaták júniusra készülnek politikai javaslatokat beterjeszteni a tagállamok nagykövetei elé, melyek egy része kifejezetten az amerikai kifogások kezelésére irányul. A dokumentumban felvázolt módosítási lehetőségek többek között az alábbiakat tartalmazzák:

  • Az amerikai adókedvezmények beszámítása: Ez lehetővé tenné, hogy az amerikai cégeket ne sújtsa dupla adóteher az EU-ban, és gyakorlatilag mentesítené őket a 15 százalékos minimumadó alól.
  • Az Egyesült Államok saját szabályozásának elismerése: Az amerikai GILTI-rendszer (Global Intangible Low-Taxed Income) és az EU szabályozása közötti „együttélés” lehetősége is napirendre kerül – ez kulcsfontosságú elvárása a Fehér Háznak.
  • A nem megfelelően adóztatott nyereség szabály (UTPR) újragondolása: Ez az EU-s szabályozás feláradóval sújtja azon amerikai vállalatok EU-s leányvállalatait, melyek nem érik el a 15 százalékos adószintet sem az Egyesült Államokban, sem az adott tagállamban – ez a Trump-adminisztráció egyik legnagyobb vitapontja.

Jelenleg egy ideiglenes mentesség is érvényben van: 2026 végéig mentesülnek az EU minimumadó alól azok a nem uniós központú cégek, melyek hazai társasági adókulcsa meghaladja a 20 százalékot. Ez vonatkozik az Egyesült Államokra is, melynek jelenlegi adókulcsa 21 százalék. Az uniós diplomaták most ennek az úgynevezett „safe harbour” mentességnek a meghosszabbítását vagy egy új, célzottabb kivétel bevezetését is mérlegelik.

Az európai döntéshozók nehéz helyzetben vannak: miközben igyekeznek fenntartani a globális adóreform hitelességét és egységét, nem akarják tovább élezni a transzatlanti feszültségeket

– különösen nem olyan időkben, amikor kereskedelmi háború árnyéka vetül az EU és az Egyesült Államok kapcsolataira. A jövő heti tanácskozás mérföldkő lehet abban a folyamatban, melynek során az EU eldönti: megőrzi-e szigorúan saját adópolitikai elveit, vagy inkább pragmatikusan alkalmazkodik egy egyre protekcionistább amerikai külpolitikához. A tét nagy: a minimumadó nemcsak pénzről, hanem globális gazdasági egyensúlyról és szuverenitásról is szól.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.