BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Intel

Óriási botrány tört ki az Intelnél, mi lesz így a csipgyártóval?

Az amerikai csipgyártó új vezérigazgatója több száz kínai vállalatba fektetett be. Van, aki ezt előnynek tekinti, míg mások kételkednek abban, hogy az Intel képes-e így kilábalni a válságból.

Az amerikai csipgyártó Intel új vezetője, Lip-Bu Tan a hivatalos dokumentumok szerint több száz kínai technológiai cégben birtokol részesedést. Ezek között legalább nyolc olyan van, amely szoros kapcsolatban áll a kínai hadsereggel – írja a Handelsblatt.

intel,
Az Intel új vezérigazgatója szoros kapcsolatokat ápol Kínával, ami nem túl jó ajánlólevél manapság / Fotó: AFP

A vizsgálat feltárta, hogy Tan több mint 40 kínai vállalatot és alapot irányít, és több mint 600 vállalatban rendelkezik kisebbségi részesedéssel az általa irányított vagy vezetett befektetési cégeken keresztül. Sok esetben kisebbségi részesedésen osztozik a kínai kormányhivatalokkal.

Az iparági veterán kinevezése után egy olyan vállalat vezérigazgatójává vált, amely az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma számára élvonalbeli chipeket gyárt. A Reuters által megkérdezett befektetők közül többen azt nyilatkozták, hogy a Tan befektetéseinek nagysága az Intel szerkezetátalakítását jelentősen megnehezíthetné. 

Nagyon egyszerű a dolog: Tan nem alkalmas egy Kínával versenyben álló vállalat vezetésére

mondta a Reutersnek Andrew King, a Bastille Ventures kockázatitőke-társaság partnere. Az Intel szoros kapcsolatban áll az amerikai hírszerző szolgálatokkal és a hadsereggel is. (King hangsúlyozta, hogy sem ő, sem az alapja nem birtokolt Intel részvényeket.)

Hasznosak is lehetnek a kínai befektetések?

Egyesek azonban úgy vélik, hogy Tannak a kínai startup befektetések terén szerzett sokéves tapasztalata kulcsfontosságú a globális csipgyártás egykori zászlóshajója, az Intel átszervezéséhez. 

A listám élén volt...ő egy legenda 

– mondta Stacey Rasgon, a Bernstein vagyonkezelő elemzője. Tant, aki tavaly augusztusig az Intel igazgatótanácsának tagja volt, hónapokig tartó keresgélés után választották ki. 

Az Interl tőzsdei árfolyama (dollár)

Mély válságban az Intel

Az amerikai cég mély válságban van, többek között 

  • nem kínál versenyképes, nagy teljesítményű processzort a mesterséges intelligenciához (MI). 
  • Ezzel párhuzamosan technológiailag lemaradt riválisa a világ legnagyobb csipgyártójával, a tajvani TSMC-vel szemben. 

Az Intel nem kívánta kommentálni Tan kínai befektetéseit. A cég szóvivője közölte, hogy Tan kitöltött egy összeférhetetlenségi kérdőívet. „Megfelelően kezeljük a lehetséges konfliktusokat, és biztosítjuk a SEC (az amerikai tőzsdefelügyelet) által előírt tájékoztatást” – mondta a szóvivő. Az amerikai védelmi minisztérium, amely több milliárd dolláros szerződést ítélt oda az Intelnek, szintén nem kívánt nyilatkozni Tanról.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.