BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Részvénypiac: átmeneti megkönnyebbülés, de hosszú távon recessziós félelmek uralkodnak

Fellélegeztek az ázsiai piacok, miután az amerikai elnök engedett a technológiai termékekre vonatkozó vámszorításból. Trump vám-hintapolitikája miatt azonban a részvénypiac továbbra is recessziótól tart.

A Wall Street-i indexek határidős jegyzései emelkedtek hétfőn Ázsiában, miután a Fehér Ház mentesítette az okostelefonokat és számítógépeket az amerikai extravámok alól. Az európai részvénypiac így a pozitív tartományban nyithat. Az emelkedés azonban korlátozott maradt, mivel Donald Trump elnök figyelmeztetett: a vámok valószínűleg előbb-utóbb így is életbe lépnek.

részvénypiac tőzsde Trump vámháború
Fellélegzett a részvénypiac Ázsiában, de hosszú távon recessziós félelmek uralkodnak / Fotó: AFP

Trump vasárnap újságíróknak azt nyilatkozta, hogy a félvezetőkre vonatkozó vámokat a következő héten jelentik be, míg a telefonokra vonatkozó döntés „hamarosan” várható. A 20 terméktípus vámmentessége – amelyek az Egyesült Államok Kínából származó importjának 23 százalékát teszik ki – látszólag kedvez a gyártóknak. Azonban az amerikai vám-hintapolitika fordulatai óvatossá teszik a befektetőket és a cégeket is egyaránt, és a hosszú távú kilátásokkal kapcsolatban borúlátóvá teszik az elemzőket. 

A „Felszabadulás Napja” utáni visszakozás egyeseket megkönnyebbüléssel töltött el. Minket nem

 – mondta a Reutersnek Bruce Kasman, a JPMorgan vezető közgazdásza.  „Egy 10 százalékos általános vám még mindig óriási sokk, és a Kínára kivetett hatalmas, 145 százalékos teher gyakorlatilag megtiltja a kereskedelmet” – tette hozzá. „Nem lehet megszakítani a világ két legnagyobb gazdasága közti kereskedelmet anélkül, hogy annak ne lenne mindenre kiterjedő káros hatása. Mi továbbra is 60 százalékos valószínűséget látunk egy amerikai és globális recesszióra.”

Óvatos optimizmusban a részvénypiac

  • A kezdeti felpattanást követően az S&P 500 határidős indexei 0,8 százalékos pluszban álltak, 
  • a Nasdaq futures 1,2 százalékkal emelkedett. 
  • Az S&P 500 a múlt héten 5,7 százalékkal erősödött, de még így is több mint 5 százalékkal az április eleji, a viszonossági vámok bejelentése előtti szint alatt tartózkodott. 
  • Az európai részvényekre irányadó Euro Stoxx 50 határidős indexei 2,6 százalékkal, 
  • a londoni FTSE 1,8 százalékkal, 
  • a német DAX 2,2 százalékkal emelkedett az ázsiai határidős kereskedelem folyamán.

Fókuszban a gyorsjelentések és a makroadatok

A héten fontos gyorsjelentések várhatók, köztük a Goldman Sachs, a Bank of America és a Citigroup számol be negyedéves eredményeiről. A világ legnagyobb csipgyártója, a tajvani TSMC számai különösen figyelemre méltók lesznek, tekintettel Trump azon tervére, hogy kivizsgálja a globális félvezető-ellátási láncot.

Gazdasági adatok közül az amerikai kiskereskedelmi eladások és a kínai GDP kerülnek fókuszba. A Fed elnöke, Jerome Powell szerdán tart beszédet a gazdasági kilátásokról – és szinte biztosan számtalan kérdést kap majd a kamatvágások esélyéről és az utóbbi időszak államkötvénypiaci feszültségeiről. 

Hétfő reggel egyelőre nem volt érdemi jele a kötvénypiac talpra állásának: 

a tízéves államkötvények hozama 4,48 százalékon állt, miután a múlt héten évtizedek óta nem látott mértékben emelkedtek a hitelfelvételi költségek.

  • Az MSCI ázsiai részvényindexe (amely Japánt nem tartalmazza) 1,6 százalékkal emelkedett, miután a múlt héten több mint 4 százalékot veszített értékéből. 
  • A kínai blue chipek 0,5 százalékkal erősödtek, különösen az Apple beszállítói szerepeltek jól.  
  • A japán Nikkei 1,6 százalékot emelkedett, miután az elmúlt napokban erősen ingadozott a vámhírek hatására.

Japán kormánya az Egyesült Államokkal folytatandó kereskedelmi tárgyalásokra készül, a megbeszélések vélhetően a devizapolitikát is érintik. Elemzők szerint Washington nyomást gyakorolhat Tokióra a jen árfolyamának megtámasztása érdekében. Persze lehet, hogy erre nem is lesz szükség, mivel a dollár gyengült Trump kereskedelmi politikája miatt, ami megingatta a befektetői bizalmat az amerikai eszközök iránt. 

A kulcskérdés az, hogy milyen mértékű közvetett kárt okoz a rendkívüli bizonytalanság a gazdaságpolitikával és a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban, illetve az állampapírpiaci turbulenciákon keresztül – végső soron megingatva a bizalmat az amerikai intézmények és pénzügyi piacok iránt 

– mondta Jonas Goltermann, a Capital Economics helyettes vezető piaci közgazdásza.  „Már nem túlzás azt állítani, hogy a dollár tartalékdeviza-státusza és globális dominanciája legalább részben megkérdőjeleződött – még ha a mögötte álló tehetetlenségi erők nem is tűnnek el egyhamar” – tette hozzá.

Nyomás alatt a dollár, a héten dönt a kamatokról az EKB

  • A dollár nyomás alatt állt: 142,80 jen volt az árfolyam, miután a múlt héten elérte a féléves mélypontot 142,05-nál. 
  • A svájci frankkal szemben 0,8169-en állt meg a kurzus, több mint 5 százalék heti eséssel – ez a legalacsonyabb érték tíz éve. 
  • Az euró 1,1384 dolláron mozgott, közel a hároméves csúcsot jelentő 1,1474-hez. 

Az Európai Központi Bank csütörtökön ülésezik, és szinte biztosra vehető, hogy negyed százalékponttal, 2,25 százalékra csökkenti az alapkamatot.

Kanada központi bankja is ezen a héten ülésezik, és a piacok körülbelül egyharmados esélyt adnak arra, hogy csökkenti a 2,75 százalékos kamatszintet.

  • Az árupiacokon a globális bizonytalanság az arany árfolyamának kedvezett, amely hétfőn történelmi csúcsra, unciánként 3245 dollárra emelkedett. 
  • Az olaj viszont nehezebb helyzetben volt a globális gazdasági lassulástól és az OPEC által növelt kínálattól való félelmek miatt – bár némi támaszt adott az iráni export esetleges leállásának kockázata. 
  • A Brent 17 centtel, 64,59 dollárra csökkent, az amerikai WTI 15 centtel, 61,35 dollárra esett vissza.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.