BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt az Apple válaszlépése a kínai piaci nyomásra: emelkednek az iPhone beszámítási árak

Az egyik legnagyobb amerikai technológiai cég emelte az iPhone készülékek beszámítási értékét Kínában, hogy versenyképes maradjon a Huawei agresszív árazási stratégiájával szemben. Az Apple ezzel a lépésével a csökkenő fogyasztói kereslet és a kiélezett technológiai verseny közepette próbálja ösztönözni az új készülékek iránti keresletet.

Az Apple pénteken bejelentette, hogy megemelte a kínai piacon a használt iPhone-ok beszámítási értékét, ezzel ösztönözve a fogyasztókat arra, hogy régi készüléküket leadva új modellt vásároljanak.

Apple store in Shanghai, China Huawei telefon
Az Apple üzlete és a Huawei hirdetése Kínában / Fotó: The Yomiuri Shimbun via AFP

Az iPhone 15 Pro Max esetében a beszámítási ár most akár 5700 kínai jüan (281 ezer forint) lehet, ami magasabb az előző, 5625 jüan (277 ezer forint) értéknél – írta a CNBC. A cikkből az is kiderült, hogy az iPhone 15 Pro modellnél is nőtt a beszámítási érték. Ez az intézkedés része az Apple azon stratégiájának, hogy élénkítse az értékesítéseket Kínában, amely a világ második legnagyobb okostelefon-piaca, ugyanakkor a vállalat az elmúlt időszakban

  • csökkenő eladásokkal
  • és zsugorodó piaci részesedéssel

küzdött ezen a területen.

Az Apple sarkában a két kínai óriás

A piaci adatok alapján az Apple szállításai Kínában az idei év első negyedévében 8 százalékkal estek vissza az előző év azonos időszakához képest, miközben a piaci részesedése 15-ről 13 százalékra csökkent. Ez a tendencia azt mutatja, hogy a helyi versenytársak – elsősorban a Xiaomi és a Huawei – erősödnek, és agresszíven bővítik jelenlétüket, különösen a prémium szegmensben.

A Xiaomi például most mutatta be a legújabb 15S Pro modelljét, amely saját fejlesztésű csipet használ, ami ritkaságnak számít a globális okostelefon-piacon.

A vállalat ráadásul közel 7 milliárd dollárt tervez befektetni a csipfejlesztésbe a következő tíz évben, hogy tovább növelje versenyképességét az Apple és a Huawei mellett.

Az Apple számára további kihívást jelent az ellátási lánc átalakítása is. Noha az iPhone-ok több mint 90 százalékát jelenleg Kínában gyártják a Foxconn partnervállalat segítségével, a cég egyre inkább törekszik bizonyos gyártási kapacitások Indiába helyezésére. Ez a lépés azonban politikai feszültségekkel is jár, mivel az Egyesült Államok vezetése, köztük az elnök, Tim Cook vezérigazgatónak kifejezett aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az Apple Indiában gyártsa termékeit, és inkább az amerikai gyártás felé közeledjen.

Az Apple lépései – a beszámítási árak emelése, az ellátási lánc diverzifikálása és a piaci stratégiák átgondolása – a versenyképesség megőrzését szolgálják a rendkívül dinamikus és kihívásokkal teli kínai piacon, ahol a helyi gyártók egyre nagyobb erővel lépnek fel, és új szintre emelik a technológiai innovációt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.