Az erdőtüzek egyre nagyobb mértékben pusztítják az erdőket, különösen a trópusokon – derül ki egy frissen megjelent jelentésből, mely szerint idén először a lángok okozták a legnagyobb pusztítást a trópusi erdőkben.
A World Resources Institute és a University of Maryland évente közzétett jelentése szerint tavaly 6,7 millió hektár trópusi erdő veszett oda – Magyarország területének több mint a kétharmada –, főként a Brazíliát sújtó szárazság okozta erdőtüzek következtében. A következő klímacsúcs házigazdája nem volt képes megfékezni az Amazonas esőerdőt pusztító lángokat, így az országban 2,8 millió hektárnyi erdő pusztult el, miután 2023-ban még a frissen hatalomra került Luiz Inácio Lula da Silva vezetésével sikerült eredményeket elérni az erdőirtás ellen. Andre Lima, a brazil környezetvédelmi minisztérium erdőirtás elleni politikáját felügyelő tisztviselő szerint
a példátlan erdőtüzek után az ország döntéseinek alkalmazkodnia kell az új helyzethez.
A természetesen nedves esőerdők pusztulásának 80 százalékos növekedése tavaly az egy évvel korábbi értékhez képest kiegészítve a pusztulás okával aggasztó jelenség Matthew Hansen, a University of Maryland kutatója szerint, hiszen ez felveti annak a lehetőségét, hogy a klímaváltozás hatásai olyan szintet értek el, amire nem tudunk hatékony választ adni – írja a Reuters.
Az Amazonast sújtó szárazság eredményeként Latin-Amerika más országaiban is különösen nagy mértékű volt az erdők pusztulása, így a trópusi erdőkből Bolívia vesztette a második legnagyobb területet, megelőzve a Kongói Demokratikus Köztársaságot, noha az afrikai országban nagyobb az erdők kiterjedése, és a pusztulás ott is nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Hasonló trend volt megfigyelhető Mexikóban, Peruban, Nicaraguában és Guatemalában is. Az erdők pusztulását a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Kolumbiában zajló fegyveresek konfliktusok is rontották.
Az erdőtüzek nem csak a trópusokat sújtották tavaly, de a sarki erdőket is, ahol a szezonális tüzek gyakoribbak. Kanada és Oroszország egyaránt 5,2 millió hektár erdőt vesztett a megfékezhetetlen lángok miatt.
A pusztulás növekedését Délkelet-Ázsia elkerülte, így Malajzia, Laosz és Indonézia erdőinek a pusztulása is 10 százalékot meghaladó mértékben csökkent. A teljes globális erdőveszteség mintegy 30 millió hektárt (több mint Magyarország területének a háromszorosa) ért el tavaly, ami 2016-tal holtversenyben a legmagasabb érték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.