BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világ igazi exporthatalmai – nem azok, akikre elsőre gondolnánk

Egy friss nemzetközi összeállítás megmutatja, mely országok keresnek a legtöbbet áruexporton – nem abszolút értékben, hanem egy főre vetítve. A lista élén továbbra is Szingapúr áll, de a Közel-Kelet egyre ambiciózusabb szereplője, az Egyesült Arab Emírségek is látványosan tör előre a rangsorban. Az adatok alapján nemcsak a méret, hanem a stratégiai szerep is döntő tényező lehet a világkereskedelemben.

Meglepő rangsor készült arról, mely országokban a legmagasabb az egy főre jutó áruexport értéke. Az élmezőnyt egy jól ismert ázsiai városállam vezeti, de a listán már ott van az egyik legnagyobb kihívója is, amely az utóbbi években egyre erősebben építi nemzetközi szerepét – írja az Origo.

A világ igazi exporthatalmai – nem azok, akikre elsőre gondolnánk
A világ igazi exporthatalmai nem azok, akikre elsőre gondolnánk / Fotó: Shutterstock

Amikor egy ország exportteljesítményét vizsgáljuk, gyakran az összesített árukiviteli értéket nézzük, vagyis azt, hogy mennyi terméket ad el külföldre. Ez azonban torz képet adhat, hiszen nem veszi figyelembe az ország méretét, népességét vagy gazdasági szerkezetét. Épp ezért hasznosabb lehet azt vizsgálni, mennyi export jut egy főre vetítve. Ez a módszer sem tökéletes, de jobban összehasonlíthatóvá teszi a különböző országokat.

A DP World elemzői az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) legfrissebb, 2023-as adataiból dolgoztak, az eredményeket pedig a Visual Capitalist foglalta össze látványos formában.

A lista élén – nem meglepő módon – Szingapúr áll, amely már évek óta stabilan őrzi vezető szerepét az egy főre jutó áruexport terén.

A délkelet-ázsiai városállam mára megkerülhetetlen logisztikai és kereskedelmi központtá vált Ázsiában. A második helyen Hongkong található, míg Európából Hollandia áll a dobogón. Figyelemre méltó még Szlovénia is, amely a kilencedik helyre került fel.

Az elemzés kiemeli az Egyesült Arab Emírségek lendületes felzárkózását is. A közel-keleti ország az elmúlt években nagy hangsúlyt fektetett a logisztikai és ellátási láncokat támogató infrastruktúrák fejlesztésére, ezzel erősítve szerepét Kelet és Nyugat közötti összekötőként. 2018 és 2023 között 25 százalékkal nőtt az Emírségek áruexportja, ami a célzott beruházásoknak is köszönhető – ezáltal több területen is be tudtak kapcsolódni a globális kereskedelembe.

Fontos megjegyezni, hogy az egy főre jutó exportértékeket bemutató rangsor sem mentes a torzító tényezőktől. Az ilyen listákon általában kisebb népességű, de kereskedelmi szempontból kiemelkedő országok szerepelnek jól – ezek a nemzetek gyakran működnek régiós vagy globális elosztóközpontként, így a kiviteli érték lakosságarányosan kiemelkedőnek számít.

Elárasztja Európát a kínai dömpingáru – így lehet az öreg kontinens a vámháború vesztese

Kína egyre növekvő kereskedelmi többlete az Európai Unióval szemben tovább növeli az aggodalmakat, hogy az EU az Amerikai Egyesült Államok és Kína vámháborújában a konfliktus egyik vesztesévé és az olcsó kínai áruk dömpinghelyévé válhat. Miközben az európai döntéshozók arra törekednek, hogy megfékezzék a kínai áruk áradatát, amelyek az Amerikába való bejutásuk során magasabb akadályokkal szembesülnek, a friss adatok máris azt mutatják, hogy Kína többlete az EU-val szemben az idei év első négy hónapjában elérte a 90 milliárd dolláros rekordot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.