BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rovarliszt terjedése: óriási a baj az EU-ban – azonnali segítség kell

Brüsszel nem korlátozza a takarmányhalászatot, a rovarokat pedig haszonállatként kezeli. Így a rovaripar csak egy felesleges kitérő az állatok táplálékláncában, míg az olcsó halliszt elárasztja a takarmánypiacot.

Szabályozási hurokba szorult az európai rovaripar, amely nem tud versenyezni az óceánok kizsákmányolásával termelt olcsó, de fenntarthatatlan halliszttel. A rovargyártók a házi kedvencekre szakosodnak, hogy túléljenek.

halliszt
Nem erről álmodtak a rovargyártók: hallisztbe fullad a piac / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Már a malac is eheti a lárvát

Minden reggel a haltenyészetekkel ébredek, nem azért kelek fel, hogy házi kedvenceket etessek

– mondja Sébastien Crépieux, az Invers egy Auvergne-Rhone-Alpes székhelyű francia rovargyártó vezérigazgatója, amely a helyi gazdákkal együttműködve lisztkukacokat termeszt. Hozzátéve: a szektor attól az ötlettől vezérelve indult, hogy a tenyésztett halak takarmányozására használt 

halliszt fehérjéjét fenntarthatóbb forrással – például rovarokkal – helyettesítsék.

A hallisztet általában a halfeldolgozók hulladékából és takarmányhalakból, például szardellafélékből vagy szardíniákból készítik, hozzájárulva a túlhalászáshoz és a biológiai sokféleség csökkenéséhez. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének 2024-es jelentése szerint az 1970-es évek közepén a halpopulációk 10 százalékát halászták fenntarthatatlan szinten. Ez a mutató 2021-re csaknem megnégyszereződött, elérte az állomány 37,7 százalékát.

Elárasztja a piacot az olcsó halliszt

Az Európai Bizottság 2017-ben hagyta jóvá a rovarfehérje használatát az akvakultúra-takarmányokban – emlékeztet a Politico. Majd 2022-ben tette lehetővé a rovarok belekeverését a sertések és a baromfifélék takarmányába. 

Ám a bizottság nem tiltotta be a hallisztet, így 

a rovargyártók egy bolygógyilkos piaci szereplővel versenyeznek, 

amennyiben a halliszt előállítása ugyan ökológiai szempontból fenntarthatatlan, de rövid távon rendkívül nyereséges, mert az alapanyagot szabadon veszik ki az óceánból, nagyon alacsony áron. Tavaly januárban ugyan hatályba léptek az EU ambiciózus halászati ellenőrzési szabályai, például a hajók elektronikus nyomonkövetési rendszere, de nem korlátozták a takarmányhalak mennyiségét.

Ahogy Sébastien Crépieux fogalmaz: 

Ha a haltakarmánnyal versenyeznénk, már halottak lennénk.

A rovargyártók túlélési üzemmódba kapcsoltak, és a házi kedvencek etetésére szakosodtak.

Közbeszóltak a zöldek

Nem olyan egyszerű a fenntarthatóság a rovargyártásban. Kezdve onnan, hogy a legtöbb rovar nem Európából származik. Vagyis magas hőmérsékleten és dús páratartalomban kell tartani a rovarokat, ami megdobja a költségeket. Arról nem is beszélve, hogy

nem mindegy, mit esznek a rovarok. 

A fenntarthatóság feltételezné, hogy a gabonafélék és a szója helyett kizárólag melléktermékeket fogyasztanak. De ennek a feltételnek sem olyan egyszerű megfelelni.

Itt lép a képbe a szabályozás, amely a rovarokat haszonállatként kezeli. 

Uniós előírás tiltja a konyhai hulladék felhasználását a rovarok takarmányozására. Ennek eredményeként a rovarok gyakran ugyanazokon az élelmiszer-feldolgozási melléktermékeken nevelkednek – például búzakorpán vagy a sörfőzdék gabonáin –, amelyek önmagukban is alkalmasak sertések és szarvasmarhák takarmányozására, így a rovarok extra kitérőt jelentenek a táplálékláncban. 

Cecilia Lalander, az Uppsalai Svéd Egyetem professzora, aki a rovarok hulladékgazdálkodására szakosodott, úgy véli: 

A szabályozás miatt fenntarthatatlan a rovaripar.

További gondot jelent, hogy körforgásos üzleti modellben mindenért fizetni kell, ám a világgazdaság most is lineáris, vagyis senkit sem érdekel a bolygó erőforrásainak pazarlása, legalábbis fizetni nem kell érte.  

Fekete katonalegyek viszik a zászlót

Magyarországon tavaly decemberben kezdte meg működését a régió legnagyobb rovarfehérje-gyártó üzeme Üllőn, amely évente több mint háromezer tonna hipoallergén takarmányfehérjét, 600 tonna takarmányzsírt és 10 ezer tonna szerves trágyát termel.

A fekete katonalégy lárvája a körforgásos gazdaság hazai zászlóshajója. Az alternatív fehérjeforrások iránti kereslet az évtized végére az Európai Unióban évi kétmilliárd eurós piacot generálhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.