BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget vethet az atomtilalomnak Dánia

A skandináv ország negyven éve tiltotta be az atomenergiát az országban. Bár Dánia sok megújuló energiát használ, a fosszilis erőművekről nem tudott lemondani. Az új nukleáris technológiák, mint a kis moduláris reaktorok, tükrében érdemes az 1985-ös tiltást felülvizsgálni.

Dánia 40 év után fordulhat az atomenergia felé, miután egyre erősebbek azok a hangok, amelyek feloldanák az atomenergia 40 éve elfogadott tilalmát az országban. Lars Aagaard, dán klíma- energia- és közműügyi miniszter egy interjúban arról beszélt, hogy az országot vezető centrista koalíció egy évet szán a kérdés megvizsgálására, miközben több jobboldali ellenzéki párt is utat nyitna a nukleáris energia felé.

Áram akkor is kell, ha nem fúj a szél, erre jelenthetnek megoldást a kis moduláris reaktorok / Fotó: AFP

A szomszédos Svédország jobboldali kormánya is az atomenergia reneszánszán dolgozik, miután egyre halkabbak az ország három, még működő reaktorának bezárását követelő hangok. A kiterjedt tengeri szélerőműparkokkal rendelkező Dánia élen jár Európában a megújuló áramforrások használatában, ám továbbra is használ szenet és földgázt is az áram előállítására, sőt, az országot Svédországgal és Norvégiával összekötő kapcsolatok révén atomenergiát is.

A kis moduláris reaktorokat vizsgálja Dánia

Aagaard különösen az új nukleáris technológiák, a kis, moduláris reaktorok fejlődésére hívta fel a figyelmet, és a kormány ezek lehetőségét vizsgálja meg. A tárcavezető szerint ugyanis a lehetőség önmagában kevés, azt is fel kell tárni, hogy az új technológia milyen hatást gyakorolna a dán társadalomra – írja a Financial Times.

A kis moduláris reaktorok gyárakban készülnének, ami rövidebb ideig tartana a hagyományos atomerőművek építésénél, és ez jelentős befektetői érdeklődést is kiváltott

Azonban az ilyen reaktorok többsége még csak a tervezőasztalon létezik, vagy szabályozói engedélyekre vár. Az atomenergia támogatóinak hangja a spanyolországi és portugáliai áramszünet után ismét felerősödött, és Anders Fogh Rasmussen volt dán miniszterelnök, a NATO egykori főtitkára is támogatásáról biztosította az atomtilalom feloldását. A politikus szerint nevetséges dolog lemondani az atomenergiáról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.