BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Trump-hatás a kriptopiacon: példátlan mennyiségű befektetői tőke érkezett az USA-ba

A fiatalabb generáció egyre nagyobb része tartja a kriptovalutákat a pénzügyek jövőjének. Ezért is örülhet kriptopiac, hogy az amerikai elnök optimista hozzáállása miatt erős a befektetői bizalom a szegmensben. Egy elemzés szerint Donald Trump elnöksége alatt az Egyesült Államok nemcsak szabályozni fogja a kriptopiacot, hanem aktív szereplőként is részese lesz.

Már közel 120 napja tart Donald Trump második elnöksége, és továbbra is izgalomban tartja a kriptovaluta-piacot. Kriptobarát retorikája és személyes érintettsége miatt minden Fehér Házból érkező tweet vagy rendelet heves árfolyam-reakciókat vált ki – derült ki a Bitget exluzív, a Világgazdaságnak küldött elemzéséből.

Ethereum, Cardano Ada, Solana, XRP Ripple and BTC Donald Trump kriptopiac
Donald Trump támogatja a kriptopiacot / Fotó: Anadolu via AFP

Emlékeztettek, hogy már a tavalyi választás előtt is világossá tette Donald Trump, hogy támogatja a kriptopiacot: nemcsak a krptóknak az amerikai pénzügyi rendszerben betöltött szerepének megerősítését ígérte, hanem független, alternatív jellegük megőrzését is. Nyilatkozatai, valamint az olyan prominens kriptotámogatók – mint Elon Musk és Joe Rogan – köré épített csapata miatt a kriptovaluták témája hangsúlyossá vált a közbeszédben és az USA gazdasági stratégiájában is. Ennek eredményeképp megnőtt a befektetői bizalom, különösen a fiatalabb generációk körében, akik a kriptovalutákat a pénzügyek jövőjének tartják.

Második kinevezése után azonnal megugrott a bitcoin, majd vissza is esett

Amikor Donald Trump 2025. január 20-án másodszor is letette az elnöki esküt, a piac azonnal reagált. A kriptobarát politikájáról szóló spekulációk hatására a bitcoin (BTC) ára rekordmagas, 109 225 dolláros szintre emelkedett. Az ethereum (ETH) 6450 dollárra ugrott – ilyen magas szinten utoljára 2021 novemberében járt. Trump későbbi döntései azonban lehűtötték a piacot: a Fehér Ház kemény vámháborús politikája gyorsan visszhangzott a globális, így a kriptopiacokon is. 

  • A bitcoin ára 75 000 dollárra,
  • az ethereumé 5200 dollárra esett.

Csak áprilisban kezdett javulni a hangulat, amikor a Trump-adminisztráció bejelentette a stablecoinok deregulációját, és megkezdte a kereskedelmi tárgyalásokat az Egyesült Királysággal és Indiával. Az Egyesült Királysággal aláírt kereskedelmi megállapodás véglegesítette ezt a pozitív trendet,

a BTC árfolyama ismét 103 461 dollárra emelkedett, ez volt a legmagasabb szint január óta.

Egyre világosabb, hogy bár az elnök kijelentései és imázsgesztusai alakítják a hangulatot, a valódi piaci impulzusokat elsősorban a kereskedelempolitika adja. A befektetők árgus szemmel követik az adminisztráció minden lépését, remélve, hogy újabb, a kriptopiac fejlődését elősegítő döntések születnek – noha a piac továbbra is rendkívül érzékeny a politikai bizonytalanságra.

A deregulációs tervek jelentősen javították a befektetői hangulatot

Az elemzésben kiemelték, hogy Donald Trump nem vesztegette az idejét az újraválasztása után. Gyorsan hozzáfogott választási ígéreteinek megvalósításához, különös tekintettel a deregulációra és a Web3 szektor támogatására.

Az elnök már az első hónapban kriptobarát nézeteikről ismert politikusokat nevezett ki két kulcsfontosságú pénzpiaci felügyeleti intézmény élére.

Paul Atkins lett az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) vezetője, míg Brian Quintenz átvette az Árutőzsdei Határidős Kereskedelmi Bizottság (CFTC) irányítását. Mindketten nyíltan támogatják a piac felszabadítását és azokat a szabályozásellenes reformokat, amelyek célja, hogy visszaállítsák az amerikai dominanciát a Web3 világában. A digitális eszközök piacának deregulációs tervei ugyan némi ellenállásba ütköztek a kongresszusban, de már a bejelentések is jelentősen javították a befektetői hangulatot.

Ez az Egyesült Államok történetének legnagyobb szabályozási fordulópontja, és világos jelzés a pénzügyi világnak, hogy a kriptovaluták fontos részévé válnak az amerikai gazdaságnak. A befektetők számára ez mindenekelőtt nagyobb szabályozási biztonságot és potenciálisan stabilabb piacot jelent. A felhasználószám robbanásszerű növekedése – különösen a Z generáció körében – azt mutatja, hogy ők már meggyőződtek erről – szólaltatta meg a kutatás a Bitget operatív igazgatóját, Vugar Usi Zadet. A vezető elmondta, hogy a piacok lelkesen, de óvatosan reagáltak. Hozzátette:

a tapasztalt befektetők tudják, hogy elég egyetlen lökés, és Trump megváltoztathatja véleményét vagy retorikáját, ami azonnali hatással van a piacra.

Super $Trump Meme Coin - Photo Illustration Donald Trump kriptopiac
Fotó: NurPhoto via AFP

Állhat a bitcoin az állam szolgálatában?

Bár Donald Trump politikája nem mentes a vitatott lépésektől, az egyik legmeglepőbb és legnagyobb hatású bejelentés a kriptopiacra nézve a stratégiai bitcointartalék létrehozásának terve volt. Ennek célja az amerikai gazdaság védelme a globális válságoktól és a dollár gyengülésétől. Sok befektető abban reménykedett, hogy az állam nagy mennyiségben kezd BTC-vásárlásba, ami újabb csúcsokra repítheti a piacot. Az amerikai elnök azonban úgy írta alá a rendeletet, hogy a tartalék kizárólag bűnözőktől elkobzott eszközökből fog állni – ez csalódást okozott a kriptobefektetők körében. A BTC árfolyama csaknem 6 százalékkal esett. Ez világos jelzés a politikusoknak és a digitális eszközök felhasználóinak is:

Donald Trump elnöksége alatt az Egyesült Államok nemcsak szabályozni fogja a kriptopiacot, hanem aktív szereplőként is részese lesz.

Ez kétségkívül új fejezetet nyit a globális gazdaságpolitikában, amely válaszreakcióra kényszerítheti más nagyhatalmakat, például Kínát vagy az Európai Uniót.

Amikor a memecoin politika lesz

Donald Trump nemcsak államfőként, hanem személyesen is részt vesz a kriptovaluták világában – ez pedig az egyik legellentmondásosabb vonása elnöksége első száz napjának. Már a kampányban megjelentek a nevéhez köthető NFT-tokenek és memecoinok, hivatalba lépése óta azonban számuk és értékük is jelentősen megnőtt. A legnagyobb közülük – a $TRUMP – 100 nap alatt több mint 800 százalékot emelkedett, lázba hozva a befektetőket, és aggasztva a szabályozó hatóságokat.

Tetszik a piacnak a kriptobarát retorika

A viták ellenére a gazdasági hatás egyértelmű – írták a kutatásban, kiemelve, hogy Trump első száz napjának döntései révén az Egyesült Államok a kriptopiac vezető szereplőjévé vált. A határozottan kriptobarát retorika és a digitális eszközök számára kedvező szabályozási környezet

példátlan mennyiségű befektetői tőkét vonzott az USA-ba.

Kiemelték, hogy idén január óta látványosan megnőtt a Web3 és DeFi projektek regisztrációja azokban az államokban, amelyek a leginkább kriptobarát jogszabályokat kínálják. Ázsiai és európai tőzsdék is úgy döntöttek, hogy a stabilabb, kiszámíthatóbb működési környezet érdekében átköltöznek az Egyesült Államokba. Hangsúlyozták, hogy Trump száz nap alatt elérte stratégiai célját:

az USA-t a modern, digitális eszközökre épülő pénzügyek központjává tette.

Így a kriptopiac újra az amerikai és globális geopolitika, valamint gazdaságpolitika középpontjába került, és a Trump-csapat diktálja az ütemet. „Egyrészt történelmi lehetőséget látunk arra, hogy a kriptovaluták teljes értékű eszközosztállyá váljanak, másrészt fennáll a veszélye annak, hogy túlzottan átpolitizálják őket – összegzett Vugar Usi Zade. Hozzátette: – Bár némi stabilizáció már érzékelhető, a kriptopiac továbbra is érzékeny, és erősen függ a politikai jelektől. Ez óriási lehetőséget kínál a befektetőknek kedvező hozamokra, ugyanakkor megköveteli tőlük, hogy ne csak a digitális eszközöket, hanem a vezetők politikai lépéseit is figyelemmel kísérjék.”

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.