BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Román elnökválasztás 2025: a nemzeti bank nem védi tovább a lejt Simion ellen, de nem is ő a baj – jöjjön, aminek jönnie kell

Volt elemző, aki kamatemelésre számított pénteken, de a román jegybank azt tette, amit a többség várt: a politikai-gazdasági-piaci tumultus ellenére sem lépett. A lej árfolyamát nem döntötték be a spekulánsok a döntés után, nagy kérdés azonban, mi történik Romániában a vasárnapi elnökválasztást követően.

Akkora felfordulást él át Románia, hogy volt elemző, aki arra számított: a román jegybank (NBR) az európai lazítási trenddel szembe haladva megemeli a régió legmagasabb irányadó kamatát pénteken. A bank mégis, az elemzői konszenzussal egybevágóan szinten hagyta a 6,5 százalékos fő kamatot. A lej árfolyamán egyelőre nem látszik, hogy ez felbátorította volna az eladókat, a román pénzügyi piacok azonban forró hétnek nézhetnek elébe, vasárnap sorsdöntő elnökválasztás következik.

A lej plusz jegybanki védmű nélkül várja, ki kerül a román elnöki székbe: Simion, vagy Dan
A lej plusz jegybanki védmű nélkül várja, ki kerül a román elnöki székbe: Simion, vagy Dan / Fotó: Anadolu via AFP

Egy esetleges kamatemelés két megfontolás alapján következhetett volna be:

  1. A lejt rekord mélypontra taszító támadás érte az elmúlt hetekben, a jegybank csak a múlt héten elemzői becslés szerint 6 milliárd eurót költött a védelmére, mégis feladni kényszerült a kerek 5 eurónál húzódó védvonalat az árfolyamban, amit korábban évekig védett. Magasabb kamat, nagyobb védelem – az emelés ellen az szólhatott, hogy az új gátat 5,11-nél eddig sikerült tartani, mellette az, hogy az elnökválasztást követően hallatlan izgalmak is következhetnek a román piacokon.
  2.  A román infláció – áprilisban 4,85 százalék, a régióban a legmagasabb – jelentősen az 1,5–3,5 százalékos célsáv felett van, ráadásul a lej gyengülése újabb drágulást generál, hiszen növekedhet a külföldről behozott cikkek lejben számolt ára, márpedig Románia erősen importfüggő. Ráadásul a jegybank a pénteki ülésen vitatta meg új inflációs jelentését.

A lej árfolyama: kicsit megcsinosították, de menten megcsúnyult

Ami az árfolyamot illeti: a délután 2 órakor esedékes NBR-kamatbejelentés előtt a déli 5,106-ról hirtelen hajszálnyira 5,1-ig erősödött. Nincs róla információ, de nem elrugaszkodott gondolat, hogy a bejelentés előtt a jegybank végzett némi „karbantartást” az árfolyamon, azaz lejt vásárolt devizáért.

A lej árfolyamát azért lehetett menedzselni eddig, mert alapesetben sokkal kisebb volt a forgalma mint más közép-európai devizáké, például a forinté vagy a zlotyé. Ez megváltozott a mostani politikai zűrzavarban, a spekulánsok rázúdították a lejt a jegybankra legalábbis a múlt héten, és nem kizárt, hogy az elnökválasztás után ismét felszökik a forgalom: a védművet „megtámadják” – erre a rizikóra több elemző is figyelmeztetett az elmúlt hetekben. 

Arra, hogy nem biztosan lesz sima a menet, figyelmeztet, hogy nem sokkal a jegybanki bejelentés után máris visszateremtették a lejt az eladók az 5,11-es hátravont védvonal közelébe. Mekkora erővel, forgalomban, a grafikonok nem mutatják, az NBR-tűzerő fogyatkozásának mértékét csak hetek múlva látjuk majd meg a májusi devizatartalék adatok közlésekor.

Figyelmeztet a román jegybank: rendbe kell hozni a költségvetést

Új inflációs előrejelzéséről az NBR – amelyet részletesen Mugur Isarescu jegybankelnök mutat majd be kedden – azt közölte: „szélsőségesen nagy bizonytalanság” övezi, miközben jelentősen felgyorsult a tőke kiáramlása az országból, nagy hatással a piaci likviditásra, kamatokra, a lej árfolyamára és a devizatartalékokra – jelentette a Bloomberg.

Közleményében a jegybank azt emelte ki:

 létfontosságú, hogy megszülessen egy hihető csomag a költségvetés rendbehozására, 

azért is hogy helyreállítható legyen a felbillent külső fizetési egyensúly és csökkenjenek az állami- és a magánszektor finanszírozási költségei.

A  felszökött piaci kamatok már-már azt tükrözik, mintha bóvliba vágták volna a hitelminősítők Románia besorolosát: ennek veszélyére a múlt héten figyelmeztetett is az S&P Global Ratings arra az esetre, ha nem sikerül csökkenteni a tavaly a GDP 9 százaléka fölé szökött költségvetési hiányt, amihez még nagyobb külkereskedelmi hiány társul.

A költségvetés rendbehozásához szilárd kormánypárt kell, ilyennel azonban Románia nem rendelkezik, csak ideiglenessel. A kormány ugyanis lemondott, miután a nacionalista, EU- és Ukrajna-szkeptikus George Simion aratott nagy diadalt a május 4-ei első elnökválasztási fordulóban.

A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint vetélytársa, Nicușor Dan  bukaresti főpolgármester beérte, sőt talán meg is előzte Simiont, de akármelyikük győz – ha megbirkózik a kormányalakítás nehézségeivel – ugyanazoknak a gazdasági problémahegyeknek az eltakarításában kell megbirkóznia.

Simion helyett Dan, Dan helyett Simion? – a piac a problémamegoldás alapján dönt

Ezeknek a problémáknak a felhalmozását a nacionalista és EU-szkeptikusok nyakába varrni nehéz volna, sokkal inkább a korábbi romániai politikai elit felelős érte, amely ellen George Simion – illetve az elnökválasztásból bírósági úton kizárt, népszerű elődje, Calin Georgescu – előretörése lázadást jelent. 

A román kötvénykockázati felár (CDS) – az inflációhoz és a külső-belső deficitekhez hasonlóan a legmagasabb a régióban – már tavaly ősz óta szinte töretlenül emelkedik, a román gazdaság előtt látott kockázatokat tükrözve. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.