BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A mesterséges intelligencia hadviselésbe integrálását célzó projektet támogat milliókkal az Európai Unió

Az Európai Bizottság úgy döntött: támogatja a Patria védelmi ipari vállalat által vezetett projektet, amelynek célja a mesterséges intelligencia integrálása a hadviselésbe. Finnország, Svédország, Észtország, Olaszország, Görögország és Spanyolország is csatlakozott a programhoz, és szándéknyilatkozatot írt alá a mesterséges intelligencia által vezérelt adó-vevő rendszer kifejlesztéséhez.

Az Európai Bizottság 910 millió eurót különített el a 2024-es Európai Védelmi Alap (EDF) keretében az európai védelmi ipar megerősítésére, a sikeres javaslatokat pedig most kiválasztották a megvalósításra. A finanszírozás a kulcsfontosságú képességbeli hiányosságokat célozza meg, mint például a haderő mobilitása és a drónvédelem az európai tudomány és ipar innovációján és együttműködésén keresztül. A kiválasztott projektekben több mint 369 millió eurót különítettek el 39 kutatási projektre, míg 539 millió eurót 23 fejlesztési projektre. Ebből az utóbbi keretből juthat 45 millió euró a Patria védelmi ipari vállalat által vezetett projektre, amely a mesterséges intelligencia hadviselésben való felhasználására irányul.

mesterséges intelligencia, Patria
Az Európai Bizottság jelentős forrást biztosít a mesterséges intelligencia bevonására a hadászati fejlesztésekbe / Forrás: Patria

A projekt célja egy új generációs intelligens, rajvezérelt adó-vevő rendszer kifejlesztése. A rendszer célja a kommunikáció, a frekvenciafigyelés és az elektronikus ellenintézkedések ötvözése. A közös projekt Finnország, Svédország, Észtország, Olaszország, Görögország és Spanyolország támogatását élvezi. A felsorolt országok szándéknyilatkozatot írtak alá a rendszer fejlesztéséről.

A Patria egy iparági konzorciumot fog vezetni az új közös Mesterséges Intelligencia Hadviselés Adaptív Raj Platform (AI-WASP) programban, amely egy új generációs, skálázható és kognitív (mesterséges intelligencia által vezérelt), multifunkcionális szoftveresen definiált konvergált apertúrájú és adó-vevő (AIMA) fejlesztését fogja célozni – olvasható a cég honlapján. A biztonságos kommunikáció, a rádiófrekvenciás megfigyelés és az elektronikus támadási képességek egyetlen légi rádiófrekvenciás fedélzetbe való beépítése fokozni fogja Európa védelmi felkészültségét a modern, többdimenziós hadviselési környezetben. Az AI-WASP-ot különböző méretű és működési környezetű, emberes és pilóta nélküli autonóm platformokon való használatra szánják, beleértve a sarkvidéki körülményeket is.

A cég tájékoztatása szerint az Európai Bizottság 45 millió eurós támogatásán felül a csatlakozó országok nemzeti finanszírozást is biztosítanak. A Patria vezette nagy hatalmú konzorcium 16 élvonalbeli védelmi innovátort egyesít Európa-szerte, köztük kulcsfontosságú szereplőket Franciaországból, Németországból és Litvániából.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.