BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre kevesebb növényvédő szert használnak Európában

Az Eurostat legfrissebb, 2023-as adatai a legalacsonyabbak az adatgyűjtés 2011-es kezdete óta. A növényvédő szerek felhasználása főként Portugáliában és Olaszországban esett vissza.

Mélypontra zuhant a növényvédő szerek eladása az Európai Unióban 2023-ban, miután az unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint abban az évben csak 292 tonna fogyott ezekből, ami 9 százalékkal alacsonyabb a megelőző évinél, és a 2011-ig visszanyúló adatok körében a legalacsonyabb.

A növényvédő szerek használata visszaszorulóban van szerte Európában / Fotó: Northfoto

Az összes értékesítés legnagyobb szeletét, 39 százalékot a gombaölő és baktériumölő szerek tették ki, amit 36 százalékos részesedéssel a gyomirtók, lombtalanítók és mohairtók követnek, míg az eladások 17 százalékát adták a rovar- és atkairtó szerek.

Ezekben az országokban használják a legtöbb növényvédő szert

Franciaország adta a növényvédő szerek legnagyobb piacát 23 százalékos részesedéssel, majd Spanyolország következett 18 százalékkal, míg Németország és Olaszország egyaránt 14 százalékkal állt a harmadik helyen. 

Ez a négy ország egyben az EU legnagyobb mezőgazdasági termelői közé tartozik.

A tagállamok növényvédőszer-felhasználásában és szintjének alakulásában nagyok a különbségek az Eurostat adatai szerint. A vizsgált 21 ország közül 16-ban csökkent az eladott mennyiség. A legnagyobb visszaesést Portugáliában és Olaszországban regisztrálták, mindkét országban 44 százalékkal. Írország és Szlovénia 38 százalékos csökkenést könyvelhetett el. Ezzel szemben öt országban növekedés volt tapasztalható, különösen Lettországban, ahol 55 százalékkal nőtt az eladás, Ausztriában 52 százalékkal, Litvániában pedig 11 százalékkal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.