Szerdán Ázsiában enyhén emelkedtek a részvényárfolyamok, az amerikai dollár ingadozott, mivel a viszonylag enyhe amerikai inflációs adatok növelték annak valószínűségét, hogy az amerikai jegybank még az idén kamatot csökkent. A részvénypiac azt latolgatja, hogy valóban véget ért-e a kereskedelmi konfliktusok legrosszabb időszaka.
Donald Trump amerikai elnök globális kereskedelmi háborújában látszólag tűzszünetet kötöttek a felek – különösen az Egyesült Államok és Kína közötti vámháborúban elért fegyverszünet fontos ebből a szempontból –, a pénzügyi piacok azonban továbbra is idegesek a jövőbeli kilátásokkal kapcsolatban.
Óvatos vagyok azzal kapcsolatban, hogy ezen a szinten üldözzem a részvénypiaci ralikat
– mondta a Reutersnek Tony Sycamore, az IG elemzője. „Meg kell várnunk, hogy miként alakulnak a vámtárgyalások, Kínán kívül más országokkal is, de véleményem szerint a legrosszabb forgatókönyvet már beárazták a piacok” – tette hozzá.
A kedden közzétett, vártnál enyhébb amerikai fogyasztói inflációs adatok némi megkönnyebbülést hoztak a befektetőknek, akik aggódtak az amerikai vámintézkedések inflációs hatásai miatt. Ezek nyomán ugyanis kérdéses volt, hogy az amerikai jegybank elkezdi-e kamtacsökkentési ciklusát. A kereskedők arra számítanak, hogy az infláció emelkedni fog, mivel a vámok megdrágítják az importot. Ugyanakkor teljes a bizonytalanság a piacokon azzal kapcsolatban, hogy Washington mikor és milyen kereskedelmi megállapodásokat köt majd. A globális hangulat javult az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi megállapodás múlt heti bejelentése után, és egyenesen optimizmusba csapott ár, miután az USA és Kína hétfőn közölte: 90 napos szünetet tartanak a kereskedelmi háborúban, és egy tartósabb megállapodásról tárgyalnak.
Trump emellett „lehetséges megállapodásokat” említett Indiával, Japánnal és Dél-Koreával is.
A Fed figyelmeztetett a gazdasági bizonytalanság növekedésére, és jelezte, hajlandó kivárni, hogy felmérje az amerikai vámintézkedések hatását, mielőtt ismét kamatcsökkentéshez folyamodna.
Mivel az amerikai inflációs adatok már ismertté váltak, a következő fontos jel az amerikai gazdaság állapotáról az áprilisi kiskereskedelmi forgalmi adat lesz, amelyet csütörtökön tesznek közzé. Ugyanezen a napon Isztambulban terveznek tárgyalásokat Ukrajna és Oroszország között, remélve, hogy fegyverszünetet érhetnek el Európa második világháború utáni legvéresebb konfliktusának harmadik évében. A Bank of America keddi globális alapkezelői felmérése szerint
a vagyonkezelők májusban 19 éve nem látott mértékben csökkentették a dollár súlyát portfólióikban,
mivel Trump kereskedelempolitikája visszavetette az amerikai eszközök iránti befektetői kedvet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.