BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: tényleg véget ért a vámháború legrosszabb időszaka?

A befektetők azt latolgatják, hogy valóban véget ért-e a vámháború legrosszabb időszaka. Az amerikai infláción egyelőre nem látszik a vámok hatása, így a részvénypiac szerint nincs akadálya, hogy a jegybank elkezdje kamatcsökkentési ciklusát. A Fed azonban várhatóan továbbra is nagyon óvatos marad.

Szerdán Ázsiában enyhén emelkedtek a részvényárfolyamok, az amerikai dollár ingadozott, mivel a viszonylag enyhe amerikai inflációs adatok növelték annak valószínűségét, hogy az amerikai jegybank még az idén kamatot csökkent. A részvénypiac azt latolgatja, hogy valóban véget ért-e a kereskedelmi konfliktusok legrosszabb időszaka.

részvénypiac
Részvénypiac: túl a nehezén? / Fotó: Xinhua via AFP

Donald Trump amerikai elnök globális kereskedelmi háborújában látszólag tűzszünetet kötöttek a felek – különösen az Egyesült Államok és Kína közötti vámháborúban elért fegyverszünet fontos ebből a szempontból –, a pénzügyi piacok azonban továbbra is idegesek a jövőbeli kilátásokkal kapcsolatban. 

A legrosszabb forgatókönyvet már beárazták a piacok

Óvatos vagyok azzal kapcsolatban, hogy ezen a szinten üldözzem a részvénypiaci ralikat

mondta a Reutersnek Tony Sycamore, az IG elemzője. „Meg kell várnunk, hogy miként alakulnak a vámtárgyalások, Kínán kívül más országokkal is, de véleményem szerint a legrosszabb forgatókönyvet már beárazták a piacok” – tette hozzá.

  • Az MSCI ázsia–csendes-óceáni részvényindexe (amely a japán tőzsdét  nem tartalmazza) 0,9 százalékkal emelkedett a kereskedés elején, miután az amerikai részvénypiacok az év során először ismét pozitív tartományba kerültek, ledolgozva a Trump által kaotikusan bevezetett, átfogó vámintézkedések okozta veszteségeket.
  • Hongkong Hang Seng indexe a technológiai részvények vezette emelkedéssel indította a napot, miután a kínai JD.com e-kereskedelmi vállalat erős eredményeket közölt. A befektetők figyelme a héten a Tencent és az Alibaba gyorsjelentéseire összpontosul. 
  • Az európai és az amerikai részvénypiaci határidős ügyletek azonban visszaesést jeleznek. 

Enyhültek az amerikai inflációval kapcsolatos félelmek

A kedden közzétett, vártnál enyhébb amerikai fogyasztói inflációs adatok némi megkönnyebbülést hoztak a befektetőknek, akik aggódtak az amerikai vámintézkedések inflációs hatásai miatt. Ezek nyomán ugyanis kérdéses volt, hogy az amerikai jegybank elkezdi-e kamtacsökkentési ciklusát. A kereskedők arra számítanak, hogy az infláció emelkedni fog, mivel a vámok megdrágítják az importot. Ugyanakkor teljes a bizonytalanság a piacokon azzal kapcsolatban, hogy Washington mikor és milyen kereskedelmi megállapodásokat köt majd. A globális hangulat javult az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi megállapodás múlt heti bejelentése után, és egyenesen optimizmusba csapott ár, miután az USA és Kína hétfőn közölte: 90 napos szünetet tartanak a kereskedelmi háborúban, és egy tartósabb megállapodásról tárgyalnak. 

Trump emellett „lehetséges megállapodásokat” említett Indiával, Japánnal és Dél-Koreával is.

A Fed figyelmeztetett a gazdasági bizonytalanság növekedésére, és jelezte, hajlandó kivárni, hogy felmérje az amerikai vámintézkedések hatását, mielőtt ismét kamatcsökkentéshez folyamodna.

Makroadatokra és tűzszünetre vár a részvénypiac

  • Az amerikai dollár, amely az utóbbi időben jelentősen gyengült a gazdasági és politikai bizonytalanságok hatására, 0,2 százalékkal, 147,13-ra gyengült a jennel szemben, és 
  • alig változott az euróval szemben –, 1,1186 dolláron állt. 
  • A dollárindex is alig mozdult a korábbi, 0,8 százalékos gyengülést követően. 
  • Japán Nikkei indexe 0,7 százalékkal csökkent, visszaadva a szerdai 1,4 százalékos emelkedés egy részét.

Mivel az amerikai inflációs adatok már ismertté váltak, a következő fontos jel az amerikai gazdaság állapotáról az áprilisi kiskereskedelmi forgalmi adat lesz, amelyet csütörtökön tesznek közzé. Ugyanezen a napon Isztambulban terveznek tárgyalásokat Ukrajna és Oroszország között, remélve, hogy fegyverszünetet érhetnek el Európa második világháború utáni legvéresebb konfliktusának harmadik évében. A Bank of America keddi globális alapkezelői felmérése szerint 

a  vagyonkezelők májusban 19 éve nem látott mértékben csökkentették a dollár súlyát portfólióikban,

mivel Trump kereskedelempolitikája visszavetette az amerikai eszközök iránti befektetői kedvet.

  • A 10 éves amerikai államkötvények hozama 2 bázisponttal, 4,4768 százalékra csökkent.  
  • Az amerikai WTI nyersolaj ára 0,3 százalékkal, 63,48 dollárra mérséklődött hordónként, 
  • az azonnali piacon az arany ára enyhén, 3244,79 dollárra esett unciánként.


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.