Hiába keltett pozitív meglepetést az áprilisi amerikai inflációs adat. A piacok alig reagáltak. Pedig a várt éves alapon 2,4 százaléknál kicsit kedvezőbb, 2,3 százalékos CPI-inflációs adat érkezett Amerikából kedden délután. Míg a maginfláció úgy stagnált, ahogy azt várták az elemzők. Ebből akár közeli kamatvágásra is következtethetnénk. Vagy mégsem? Kamatvágás, dollárgyengülés a forint árfolyamának jól szokott jönni – erősödött is a dollárral szemben majd háromnegyed százalékot kedden, 362,3 környékére, és eközben erősödésnek indult az euró ellenében is.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fednek kevés oka lesz arra, hogy megváltoztassa kiváró álláspontját a fogyasztói árindex áprilisi kedvező értéke miatt. Pedig még a ragadós lakhatási költségek és a szolgáltatások inflációja is javulást mutat. Ennek ellenére azzal lehet számolni, hogy
a jegybankárok a vámvihar előtti csöndként kezelik az áprilisi inflációt.
Más szóval, ha nem lett volna felszabadulásnap a hónap elején, akkor ugyanezekből az adatokból már a kamatvágás következne. De joggal tartanak tőle, hogy a tőzsdéken átsöprő vámvihar előbb-utóbb a fogyasztói árindexben is megjelenik.
A The Wall Street Journal által az adatközlés után megkérdezett professzionális befektetők arra hívták fel a figyelmet, hogy még túl korai felmérni, miként befolyásolta az árakat Trump elnök kereskedelempolitikája.
Jó inflációs jelentés érkezett, de ez még nem a vámokra adott piaci válasz
– vélekedett Peter Boockvar, a Bleakley Financial Group befektetési igazgatója.
Míg Seema Shah, a Principal Asset Management vezető globális stratégája úgy fogalmazott:
valószínűtlen, hogy az áprilisi CPI már teljes mértékben megragadta a vámok hatását.
Szerinte, az amerikai–kínai kereskedelmi fegyverszünet is felkorbácsolja az inflációt, s elhúzódó bizonytalanságra kell számítani. Amiből a Fed hosszas és óvatos kamatszünete következhet.
Az Egyesült Államokban két módszerrel számítják az inflációt. Az egyik a most közölt fogyasztói árindex, a CPI, a másik pedig a kereskedelmi minisztérium által közzétett személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a PCE-inflációt részesíti előnyben, míg a mezei befektetők jobbára a fogyasztói árindexet figyelik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.