BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mit lép Powell a verőfényes inflációs adatra, aminek a forint már-már megörült?

Vihar előtti csendtől tarthatnak az amerikai jegybankárok. A piac alig reagált a kedvező inflációs jelentésre, míg az elemzők szerint a vámintézkedések még nem csapódtak le a fogyasztói árakban. Ezért késhet a kamatvágás, folytatódhat a halogató monetáris politika.

Hiába keltett pozitív meglepetést az áprilisi amerikai inflációs adat. A piacok alig reagáltak. Pedig a várt éves alapon 2,4 százaléknál kicsit kedvezőbb, 2,3 százalékos CPI-inflációs adat érkezett Amerikából kedden délután. Míg a maginfláció úgy stagnált, ahogy azt várták az elemzők. Ebből akár közeli kamatvágásra is következtethetnénk. Vagy mégsem? Kamatvágás, dollárgyengülés a forint árfolyamának jól szokott jönni – erősödött is a dollárral szemben majd háromnegyed százalékot kedden, 362,3 környékére, és eközben erősödésnek indult az euró ellenében is.

Fed Chair Jerome Powell holds press conference at end of Monetary Policy Committee meeting
Mikor jön a kamatvágás? / Fotó: AFP

Máskor ebből kamatvágás következne

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fednek kevés oka lesz arra, hogy megváltoztassa kiváró álláspontját a fogyasztói árindex áprilisi kedvező értéke miatt. Pedig még a ragadós lakhatási költségek és a szolgáltatások inflációja is javulást mutat. Ennek ellenére azzal lehet számolni, hogy

a jegybankárok a vámvihar előtti csöndként kezelik az áprilisi inflációt. 

Más szóval, ha nem lett volna felszabadulásnap a hónap elején, akkor ugyanezekből az adatokból már a kamatvágás következne. De joggal tartanak tőle, hogy a tőzsdéken átsöprő vámvihar előbb-utóbb a fogyasztói árindexben is megjelenik.

A vámvihar még csak ezután jön?

A The Wall Street Journal által az adatközlés után megkérdezett professzionális befektetők arra hívták fel a figyelmet, hogy még túl korai felmérni, miként befolyásolta az árakat Trump elnök kereskedelempolitikája.

Jó inflációs jelentés érkezett, de ez még nem a vámokra adott piaci válasz

– vélekedett Peter Boockvar, a Bleakley Financial Group befektetési igazgatója.

Míg Seema Shah, a Principal Asset Management vezető globális stratégája úgy fogalmazott: 

valószínűtlen, hogy az áprilisi CPI már teljes mértékben megragadta a vámok hatását. 

Szerinte, az amerikai–kínai kereskedelmi fegyverszünet is felkorbácsolja az inflációt, s elhúzódó bizonytalanságra kell számítani. Amiből a Fed hosszas és óvatos kamatszünete következhet.

Két módszertan

Az Egyesült Államokban két módszerrel számítják az inflációt. Az egyik a most közölt fogyasztói árindex, a CPI, a másik pedig a kereskedelmi minisztérium által közzétett személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a PCE-inflációt részesíti előnyben, míg a mezei befektetők jobbára a fogyasztói árindexet figyelik.   

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.