BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Ítéltek a magyarok Ukrajna tagságáról, Ursula von der Leyen megtört, Kína csodafegyverrel állt elő – heti összefoglaló

Rossz hírt kapott Brüsszel Magyarországról, Donald Trump előtt pedig meg kellett hajolnia, miközben a haditechnikában is nyomulnak a kínaiak, Ausztria új vadászokat választott és Friedrich Merznek üzentek az oroszok. Heti összefoglalónk.

Miközben folyik a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna európai uniós tagságáról, a kérdésről megjelent egy közvélemény-kutatás eredménye és az erről szóló beszámoló legnépszerűbb hírünk volt a héten. 

Magyarország számára rossz hír érkezett, Washingtonba jó hírt kényszerült szállítani – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke / Fotó: AFP

Miközben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és szövetségesei Ukrajna gyorsított felvételét sürgeti az Európai Unióban, Magyarországon ennek korábban sem acélosnak mondható támogatottsága a Nézőpont Intézet tavaszi felmérése szerint tovább romlott. 

Az eredmények azt mutatták: 62 százalékról 67 százalékra emelkedett az Ukrajna EU-tagságát elutasítók aránya, a másik oldalon pedig 29 százalékról 23 százalékra esett vissza az ukrán EU-csatlakozást támogatók aránya Magyarországon – írta a Világgazdaság.

Óriási fordulat történt éjjel: Ursula von der Leyen megtört, Donald Trump bejelentést tett az Európai Unióról

Szinte ugyanekkor került nyilvánosságra, hogy az Egyesült Államok július 9-ig elhalasztja az Európai Unióra kivetett 50 százalékos vámok életbe lépetését. Ezt maga Donald Trump amerikai elnök jelentette be közösségi oldalán posztolva.

Sokk után a megkönnyebbülés: az 50 százalékos vámmal Trump pénteken reggel fenyegette meg hirtelen az EU-t, elégedetlenül annak hozzáállásával a vámtárgyalásokhoz. Ez a korábbi bejelentés váratlanul érte az európai hivatalnokokat, akik azt hitték, jól haladnak afelé, hogy elhárítsák a Washingtonban még áprilisban bejelentett 20 százalékos vámokat. Az életbe lépésüket azonban felfüggesztették 90 napra, hogy időt adjanak a tárgyalásokra.

Az amerikai elnök a még radikálisabb terv elhalasztását azzal indokolta, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felhívta őt, és haladékot kért.

Kína legújabb csodafegyvere, a Jiutian: leesett az amerikaiak és a katonai elemzők álla – videón a páratlan hadiipari gépszörny

Miközben a nyugati szövetségesek egymással hadakoznak-békülnek, a Washingtonnal – és talán az EU-val is – szintén kereskedelmi háborúban álló Kína lélegzethez jutott, és mások lélegzetét elakasztó csodafegyvert mutatott be, demonstrálva, hogy a technológia egyéb ágaival egyetemben a haditechnikában is az élre tör.

Jiutian SS-UAV bemutatása felkavarta a haditechnikai erőviszonyokat: A nagy magasságban repülő, moduláris, „anyadrónként” funkcionáló kínai Jiutian SS-UAV megfigyelésre és csapásmérésre is képes, emellett drónrajokat is indíthat. A nyitott kérdés, képes-e elkerülni a modern nyugati légvédelmi rendszerek csapásait – tamáskodott az Economic Times, amelynek cikkét videót is tartalmazó összefoglalójában lapunk idézte.

The large unmanned transport aircraft Jiutian in China
Fotó: The Yomiuri Shimbun via AFP

Ausztria lecseréli a vadászgépeit: nem kell nekik a Gripen, ezt a harci repülőt választhatják – videó

Ha már a repülőknél vagyunk, hasonlóan sokan voltak kíváncsiak cikkünkre, amely arról szólt, hogy nyugati szomszédunk odaér, hogy lecserélje. elavult Eurofighter Typhoon vadászgépeit. Ezeknek a fenntartása költséges, a képességeik cserébe gyengék a modern elvárásokhoz képest.

Ausztria – amely nem tagja egyébként a NATO-nak, sem más katonai szövetségnek – várhatóan két európai gyártású vadászgép között választ: mik az opciók, erről szólt cikkünk.

Nyíltan megmondták Friedrich Merznek, mit fog tenni Oroszország Németországgal, ha az ukránok csak egyetlen Taurus rakétával is eltalálják őket: ez lesz a megtorló akció

Az európai NATO-tagok is haderejük korszerűsítésére készülnek, miközben az ellenségnek látott Oroszországgal szemben támogatják Ukrajna védekezését, a megindult béketárgyalások ellenére vagy ezek miatt egyre mélyebben merülve a konfliktusba pénzzel és fegyverrel.

Akció – reakció.

A német kancellár bejelentette, a nagy európai NATO-szövetségesek engedélyezték Ukrajnának, hogy mélységi csapásokat hajtsanak végre a tőlük kapott nehézfegyverekkel orosz területeken.

Ha az ukrán hadsereg német gyártmányú Taurus rakétával mér ilyen csapást, az orosz hadsereg válaszul teljesen megsemmisítheti ezen rakéták gyártását – ez volt Igor Korotcsenko katonai elemző, a Nemzetvédelem című folyóirat főszerkesztője riasztó válasza, amelyről lapunk írt.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.