BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közeleg az elkerülhetetlen: bármekkora is a felháborodás, a bolgár üzletek elkezdték kiírni az árakat euróban is

Ezzel a lépéssel is készül a közösség legszegényebb országa a közös pénz 2026 januárjában esedékes bevezetésére. Nagy kérdés, el tud-e érni bármilyen eredményt az euróellenes tiltakozás, meg tudják-e akadályozni az euró bevezetését.

A nagy bolgár kiskereskedelmi láncok mától kezdve levában és euróban is feltüntetik termékeik árait. Így is készülnek Bulgária eurobevezetésére – írja a Novinite.

eurobevezetés
Tiltakozássorozat indult az eurobevezetés ellen / Fotó: AFP

Az kormány célja, hogy 2026. január 1-jén hivatalos pénznemként bevezesse az eurót. Ez az ütemterv azonban egy kedvező konvergenciajelentés kézhezvételétől függ, amelyet várhatóan holnap tesznek közzé –az utolsó zöld lámpa csak ezután villanhat fel Brüsszelben. 

Azokban az üzletekben, amelyek már alkalmazzák a változást, mint például egy Szófia belvárosában található, az ártáblákon mostantól az euróban kifejezett összeg is szerepel a levában kifejezett összeg mellett. Például egy 1,99 levás árú termék ára 1,02 euró. 

Az euróban kifejezett értékeket a leva és az euró közötti hivatalos rögzített árfolyam alapján számítják ki, és az átmenet során nem tapasztaltak áremelkedést.

Félelem és tiltakozás

Bulgária az Európai Unió legszegényebb országa. Ugyan az euróbevezetést eredetileg már korábbra tervezték, de a meglóduló infláció miatt el kellett halasztani a pénzcserét. 

A bolgárok azonban félnek: ragaszkodnak a levához, és félnek az euróbevezetést kísérő áremelkedéstől. 

Jó okuk van rá: a szegényebb egyben törékenyebb is, így tehát a meglévő minimális „jólétüket”, anyagi biztonságukat féltik, ami az eurobevezetés során bizonyosan elillan. Nehéz megmondani, hogy csak a pénzcsere mennyivel dobja meg az áremelkedést, tapasztalatok alapján valójában 1 százalék alá teszik ennek mértékét, de a lakosság ennél rendszeresen jóval többet érez. Na, pontosan ezt szeretnék elkerülni a Fekete-tenger partján lévő országban. 
Szombaton országszerte helyi becslések szerint – 270 ezren tüntettek a bolgár-euró ellen, és szerdára – akkor mondhatják ki  döntő szót Brüsszelben a pénzcserére – még ennél is nagyobb tiltakozás szerveződik egy egykori szocialista képviselő, Sztrahil Angelov vezetésével. 

A közhangulatot, a forrongást jól mutatja, hogy az elmúlt négy évben összesen hét (!) előrehozott választást tartottak. 

Tény, hogy valamennyit hozzáadhat a fejlődő turizmussal rendelkező ország külföldi vonzerejéhez a közös pénz bevezetése, de ennél erősebb a árak megugrásától való félelem. 
Érdemes felidézni, hogy a legutóbbi eurózóna-csatlakozó Horvátországban is megugrottak az árak a pénzcsere időszakában – a horvát lakosság azonban jóval egységesebb, a bevezetés is világos érdek volt a turizmus vonzerejének növelése miatt,  és nem utolsósorban módosabb, így az „ütésálló képessége” is nagyobb.  

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.