BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A magyarok is erre készüljenek, kétségbeesetten keresik a munkaerőt az európai fegyvergyártók

A munkaerőhiány a szektor egyik fő problémája. Az európai fegyvergyártók számára több százezer képzett munkás kellene.

Az Európai Unió fel akarja pörgetni a védelmi ipart, és az európai fegyvergyártók képesek is lennének sokkal nagyobb termelésre – ha lenne elegendő munkaerő. A 27-ek 800 milliárd eurós tervezett védelmi kiadásai becslések szerint több százezer munkahelyet hozhatnak létre a következő évtizedben, elsősorban mesterséges intelligenciával foglalkozó, különlegesen képzett mérnökökre, adatelemzőkre, hegesztőkre és szerelőkre lenne sürgősen szükség.

európai fegyvergyártók
A munkaerőhiány az európai fegyvergyártók egyik fő problémája / Fotó: Shutterstock

A munkaerőhiány minden tagállamot érint. A Reuters több tucat vállalat képviselőjét kérdezte meg, és mindenhol azt a választ kapták, hogy a bérek és juttatások emelése mellett a fegyvergyártók más ágazatokból is igyekeznek átcsábítani munkaerőt és különös figyelmet fordítanak az oktatási intézményekben való toborzásra is.

Pavel Cechal, a cseh PBS Group működésért felelős alelnöke is több embert keres. „Ha rendelkezésre állnának a munkaerőpiacon, a legtöbbjüket azonnal alkalmaznánk. A vállalat minden szintjén veszünk fel munkatársakat” – mondta, hozzátéve, hogy 

a cég tavaly 8 százalékkal növelte a béreket, és 2025-re újabb 10 százalékos emelést tervez.

A cég nem csupán együttműködik az általános iskolákkal és egyetemekkel, de saját oktatási központot is létrehozott, ahol betanítja az új alkalmazottakat.

Európai fegyvert gyártsanak európai fegyvergyártók

Az Európai Bizottság adatai szerint Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója óta az EU katonai beszerzési kiadásainak 78 százaléka a tömbön kívülre került, 63 százaléka az Egyesült Államokba, részben azért, mert az európai védelmi ágazat széttöredezett az államok között.

Repair,Of,Heavy,Military,Equipment,At,A,Plant,In,Kyiv,
Minden cég keres embert / Fotó: Shutterstock

Az EU azt tervezi, hogy e beszerzések nagy részét Európába helyezi át, és reméli, hogy az új képzési és munkaerő-felvételi stratégiája segíteni fog a szükséges szakembergárda megteremtésében.

Arra azonban vigyázni kell, hogy meddig emelik a béreket. „Nem szabad elfeledkezni arról, hogy nem csupán háborús gazdaságot építünk, de gazdasági háborúban is állunk. Kevésbé leszünk versenyképesek, ha ellenőrizhetetlen módon növeljük a béreket” – figyelmeztetett Nicolas Chamussy, a CAESAR önjáró lövegeket gyártó francia–német KNDS franciaországi ágának ügyvezető igazgatója.

Több százezer új, képzett munkaerő kellene

A Kearney amerikai globális vezetési tanácsadó cég friss jelentése szerint pusztán a védelmi költségvetésnek a GDP két százalékáról három százalékra emelése azt jelentené, hogy 

760 ezer új, képzett munkavállalóra lenne szükség Európában.

 A NATO ehhez képest már 5 százalékot tűzött ki.

Military,Factory.warehouse,Of,Military,Equipment.,Battle,Tanks,In,The,Factory
A béremelés önmagában nem elég / Fotó: Shutterstock

A kontinens legnagyobb lőszergyártója, a német Rheinmetall 2028-ra 29 százalékkal, vagyis kilencezer fővel tervezi növelni a munkaerőt. A tengeralattjáró- és fregattgyártó Thyssenkrupp Marine Systems 1500 embert keres az észak-németországi Wismarban található hajógyárába. Elsősorban a többféle – matematikai, informatikai és természettudományi – területen is képzett és tapasztalt szakemberek hiánya jelent kihívást, mert a fiatalok inkább más szektorokat favorizálnak.

A fegyvergyártóknak egészen vicces tapasztalataik is vannak. „Az általunk megcélzott emberek olyan munkakörökben dolgoznak, ahol még soha nem keresték őket más cégektől, önéletrajzuk sincs. Amikor felhívjuk őket, azt hiszik, hogy átverés” – mondta Godefroy Jordan, a Headhunting Factory vezérigazgatója. A párizsi székhelyű toborzási cég arra szakosodott, hogy Franciaország 4000 kis- és középméretű védelmi ipari beszállítója számára mechanikusokat, rendszermérnököket és technikusokat találjon.

Célkeresztben az autóipari munkások

Az európai autóipar problémái, az ottani elbocsátások jól jönnek a fegyvergyártóknak. 

Mivel az autóiparban romlik a helyzet, hosszú idő óta először vagyunk olyan helyzetben, hogy egy kicsit válogathatunk az emberek között

– mond David Hac, a cseh lőszer- és tölténygyártó STV Group elnöke.

Kragujevac,,Serbia,-,Circa,January,2007:,Workers,At,Arms,Factory,
Az autóiparból csábítják a munkásokat / Fotó: Shutterstock

A vállalatnak sikerült is felvennie az autóipari munkások közül párat, de nem eleget, kétszáz emberrel szeretnék bővíteni a létszámot a jövő év közepére a Prágától 155 kilométerre lévő Vysoke Mytó-i gyárukban.

Oliver Doerre, a német szenzor- és radarkészítő Hensoldt vezérigazgatója is szívesen látja a volt autóipari dolgozókat, mert ők hozzászoktak a japán eredetű gyártásszervezési és készletgazdálkodási leltárstratégiához, a just-in-time (éppen időben) gyártáshoz.

„Az autóiparban remélünk olyan szaktudásra szert tenni, amely támogat minket a sorozatgyártás, a termelés méretnövelése felé vezető úton” – fogalmazott.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.