BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Parajdi sóbánya katasztrófája: máris újabb vészhelyzetet hirdettek a román hatóságok – ihatatlanná vált a csapvíz

A parajdi bányakatasztrófa miatt megemelkedett a Kis-Küküllő sótartalma, így több Maros megyei településen ihatatlanná vált a csapvíz. A hatóságok harmincnapos vészhelyzetet hirdettek, az érintett lakosokat alternatív ivóvízellátással látják el. A vezetékes víz jelenleg csak háztartási célokra használható.

Vészhelyzetet hirdettek Maros megyében, miután a parajdi sóbánya katasztrófájának következtében megemelkedett a Kis-Küküllő sótartalma. A folyó több mint 39 ezer embert lát el ivóvízzel, ám a csapvíz mostanra emberi fogyasztásra alkalmatlanná vált – jelentették be a hatóságok.

Parajdi sóbánya katasztrófája: máris újabb vészhelyzetet hirdettek a román hatóságok – ihatatlanná vált a csapvíz
Parajdi sóbánya katasztrófája: máris újabb vészhelyzetet hirdettek a román hatóságok – ihatatlanná vált a csapvíz / Fotó: AFP

A vészhelyzet harminc napra szól, és a belügyminisztérium engedélyével lépett életbe. Bár a vízszolgáltatás továbbra is működik, a vezetékes víz kizárólag háztartási célokra használható: például mosásra, tisztálkodásra, WC-öblítésre. Érintett települések között van többek között

  • Dicsőszentmárton,
  • Szászbogács,
  • Adámos,
  • Vámosgálfalva
  • és Gyulakuta, valamint ezek hozzátartozó falvai.

A Maros megyei katasztrófavédelem egyértelmű iránymutatásokat adott: ne használják a csapvizet ivásra vagy főzésre, csak ellenőrzött forrásból származó ivóvizet fogyasszanak, kövessék a RO-ALERT rendszeren és hivatalos csatornákon keresztül érkező tájékoztatásokat – írja a Maszol.

Közben a hatóságok több intézkedést is elindítottak: az Aquaserv és a Maros Vízügyi Igazgatóság sűríti a vízminőség-ellenőrzéseket, míg a Közegészségügyi Igazgatóság figyeli a kutakat és forrásokat a sókoncentráció szempontjából. 

A legfontosabb cél most az alternatív ivóvízellátás biztosítása. 

Az országos vészhelyzeti bizottság segítségét is kérik, és a helyi önkormányzatokat kötelezték arra, hogy naponta legalább 5 liter ivóvizet biztosítsanak személyenként az érintett lakosságnak.

A parajdi bányakatasztrófát követően a román kormány azonnali támogatási intézkedéseket jelentett be. Tánczos Barna RMDSZ-es pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes közölte: a kormányülésen elfogadták a 300 millió lejes támogatási csomagot, amely sürgős segítséget biztosít a katasztrófa által érintettek számára.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.