BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elfogy a víz, egész Európa veszélyben van: Brüsszel felszólítja az uniós országokat – el kell kezdeni takarékoskodni

Az Európai Bizottság új vízügyi terve szerint 2030-ig legalább tíz százalékkal kellene csökkenteni a vízfogyasztást az uniós országokban. A cél az aszály megelőzése és az infrastruktúra megerősítése, a sikerhez azonban Brüsszel szerint a lakosság vízhasználati szokásain is változtatni kell.

A vízhiány többé nem csak déli probléma: Brüsszel szerint egész Európa veszélyben van, ha nem változtatunk vízhasználati szokásainkon. Az Európai Bizottság júniusban mutatja be új vízügyi tervét, amely arra kéri a tagállamokat, hogy 2030-ra legalább 10 százalékkal csökkentsék vízfogyasztásukat. Ez az első alkalom, hogy a testület közös vízhatékonysági célt jelöl ki.

FRANCE - DROUGHT - WATER ADMINISTRATION - ILLUSTRATION vízhasználati szokás
A környezetvédelmi biztos célja az aszály megelőzése és az infrastruktúra megerősítése, a sikerhez azonban Brüsszel szerint a lakosság vízhasználati szokásain is változtatni kell / Fotó: Hans Lucas via AFP

Gondolkodnunk kell azon, hogyan használjuk a vizet – még egy zuhany alatt is

– mondta Jessika Roswall környezetvédelmi biztos a Financial Timesnak. A bizottság célja nemcsak a takarékosság, hanem az ellenállóbb vízhálózatok kiépítése is, tekintettel arra, hogy a szárazságok egyre hosszabbak és gyakoribbak.

A probléma már sok országban kézzelfogható. Görögország legnagyobb vízszolgáltatója szerint, ha nem történik azonnali intézkedés, Athén két éven belül kifogyhat a vízből. Ciprus 2025-re harmadik egymást követő aszályévére készül, és ez lesz az elmúlt fél évszázad nyolcadik legrosszabb időszaka a víztartalékok szempontjából. Svédországban locsolási tilalom van érvényben, míg Franciaországban és Spanyolországban már nyílt konfliktusok robbantak ki a vízhasználat körül.

A tervezet az infrastruktúra javítását is sürgeti: évente mintegy huszonhárommilliárd euróra lenne szükség a vezetékek, szivattyúk és víztisztító telepek korszerűsítésére. Az EU-ban a víz negyede elszivárog a rendszerből, Bulgáriában ez az arány 60 százalék. Az Európai Beruházási Bank 2025 és 2027 között tizenötmilliárd eurós hitel- és garanciaprogrammal segítené a fejlesztéseket.

Pazarló vízhasználati szokások

A víz újrafelhasználása is rendkívül alacsony: az EU-ban jelenleg csupán 2,4 százalék. A bizottság szerint ezt az arányt sürgősen növelni kell. Bár a 10 százalékos cél nem lesz kötelező, Brüsszel arra ösztönzi a tagállamokat, hogy saját nemzeti célokat határozzanak meg, és pontosabb adatokat gyűjtsenek – ez ugyanis súlyos hiányosság.

Az uniós klímaértékelés szerint csak kevés ország foglalkozik komolyan a vízhiány elleni felkészüléssel. Roswall hangsúlyozta: 

A víz nem ismeri az országhatárokat – közösen kell fellépnünk.

A vízválság már a gazdaságot is fenyegeti: az Európai Központi Bank friss jelentése szerint a felszíni vízkészletek szűkössége önmagában az euróövezeti GDP közel 15 százalékát veszélyezteti. Noha Dél-Európában az idei tavaszi esők enyhítették az ellátási gondokat, a szakemberek továbbra is rövid távú hiányokra figyelmeztetnek.

A bizottság célja világos: a víz nem korlátlan erőforrás, és ha nem kezdünk el vele takarékosan bánni, annak a társadalmi, gazdasági és környezeti következményei is súlyosak lesznek.

Vízgazdálkodás: hatékonyabb megoldást dolgozott ki az Energiaügyi Minisztérium – búcsút mondhatunk az aszálynak?

A tervezetet társadalmi egyeztetésre bocsátják. A kormány számára kiemelten fontos természeti értékeink megőrzése és fenntartása, így vízkincsünk mennyiségi és minőségi védelme is.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.