BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megcsillant a remény Európában, szükségünk is van rá az iparban

Az eurózóna legtöbb országában javult júniusban a beszerzésimenedzser-index értéke. Már látja a fényt az alagút végén az európai ipar.

Felcsillant a remény az európai ipar számára. Július elsején tették közzé a legtöbb országban a beszerzésimenedzser-index (BMI) júniusi adatait, amelyek az euróövezet feldolgozóipari ágazatában a termelési szintek tartós bővülését mutatták, bár május óta némileg csökkent a lendület. Biztató fejlemény, hogy a legutóbbi felmérési időszakban stabilizálódott helyzet, és ezzel véget ért a 37 hónapja tartó csökkenés.

gyártás, gyárt
európai feldolgozóipar, európai ipar
BMI
Felcsillant a remény az európai ipar számára / Fotó: Denis Charlet / AFP

Az S&P Global által összeállított HCOB Eurozone Manufacturing PMI, amely az euróövezetben található gyárak általános állapotát értékeli, júniusban 49,5 pontot mért, ami a májusi 49,4 ponthoz képest minimális emelkedést és 2022 augusztusa óta a legmagasabb szintet jelenti. Habár még továbbra is a semlegesnek számító 50-es küszöbérték alatt van, a legutóbbi érték a feldolgozóipari feltételek csak csekély mértékű romlását jelezte. Júniusban a létszámcsökkenés és a beszerzési készletek csökkenése befolyásolta negatívan a BMI alakulását, miközben a termelés növekedése pozitívan hatott a mutatóra.

Azonban az eurózónán belül is jelentős eltérést tapasztalhatunk. Júniusban a legerősebb javulás Írországban és Görögországban történt, de Spanyolország és Hollandia is erősödő feldolgozóipari teljesítményt könyvelhetett el, az utóbbi ország 2024 májusa óta a legdinamikusabb emelkedést produkálta.

Ezzel szemben Ausztriában, Olaszországban és Franciaországban negatív folyamatok mentek végbe a feldolgozóiparban. A németországi árutermelők szintén tartós visszaesést jeleztek júniusban, azonban a zsugorodás üteme minimális volt, 2022 augusztusa óta a legkevésbé számottevő.

Lendületet venne az európai ipar

Az eurózóna egészét tekintve a feldolgozóiparban júniusban a negyedik egymást követő hónapban nőtt a termelési volumen.

Habár a termelés nőtt, és a megrendelések száma is javuló tendenciát mutat, a dolgozói létszám további csökkenését jelzi a mutató. Az elmúlt 25 hónapban végig egyre alacsonyabb foglalkoztatottságot regisztráltak, ráadásul a munkahelyek leépítésének üteme kicsit gyorsult is júniusban májushoz képest.

Folytatódott az inputvásárlások csökkentése is, bár három éve a legkevésbé jelentős mértékben. A beszerzési tevékenység mérséklődése részben a készletek racionalizálására irányuló folyamatos erőfeszítések következménye. A beszerzési készletek 2023 februárja óta minden hónapban csökkentek.

A beszállítók szállítási ideje január óta először romlott. A beszerzési költségek eközben már a harmadik egymást követő hónapban csökkentek, ami az euróövezeti gyártók által felszámított átlagárak újabb kismértékű csökkenését okozták.

A fenti adatokkal együtt az üzleti hangulat tovább javult az eurózónában az áprilisi visszaesést követően. A következő 12 hónap termelésnövekedési kilátásaival kapcsolatosan optimisták a vállalatok, az üzleti bizalom júniusban több mint három éve a legmagasabb volt, felülmúlva a hosszú távú adatsorokból képzett júniusi átlagot.

Így alakultak az európai országok BMI-mutatói

Fontosabb BMI-adatok:

  • Írország: 53,7 (37 hónapos csúcs)
  • Görögország: 53,1
  • Spanyolország: 51,4
  • Hollandia: 51,2
  • Németország: 49,0 (34 hónapos csúcs)
  • Olaszország: 48,4
  • Franciaország: 48,1
  • Ausztria: 47,0

Összehasonlításképpen Magyarország június BMI-indexe 48,9 volt, gyengébb a májusi 50,1-es értéknél.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.