BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Von der Leyen szerint fordulóponthoz érkezett az európai-kínai viszony

Az Európai Bizottság elnökének is a Kínával szembeni kereskedelmi hiány csípi a szemét. Hszi a helyes stratégia döntések meghozatalára sürgette az uniós vezetőket, de a pekingi sajtó a kínai–európai kapcsolatok előnyeit is kiemelte.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Hszi Csin-ping kínai elnökkel folytatott pekingi találkozóján arról beszélt, hogy az kínai–európai kapcsolatok fordulóponthoz érkeztek.

CHINA-BEIJING-XI JINPING-EUROPEAN COUNCIL-EUROPEAN COMMISSION-MEETING (CN)
A csúcstalálkozóra a kínai–európai kapcsolatokat terhelő feszültségek közepette került sor / Fotó: Xinhua via AFP

A kínai–európai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóját ünnepelték, de sok a feszültség Brüsszel és Peking között

Az Európai Unió és Kína kapcsolatfelvételnek ötvenedik évfordulóját ünneplő találkozóra a két fél között növekvő feszültségek közepette kerül sor, az eredetileg kétnaposra tervezett látogatást Peking kérésére egy naposra is csökkentették. Von der Leyen – akit Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke is elkísért útjára – elmondta, hogy a kapcsolatok elmélyültek, ezért érkezett el a fordulópont, 

utalva az Európai Unió növekvő kereskedelmi hiányára Kínával szemben, mely tavaly rekordméretű, 305,8 milliárd euróra duzzadt.

Von der Leyen szerint a kapcsolatok kiegyensúlyozása létfontosságú, valamint Kína és Európa számára is fontos, hogy elismerjék egymás aggodalmait és valódi megoldásokkal álljanak elő.

Hszi helyes döntéseket vár Európától

Hszi arra biztatta az uniót a Reuters összefoglalója szerint, hogy a helyes stratégiai döntéseke hozza meg, Brüsszel harcos hozzáállásának leplezett kritikájaként, hozzátéve, hogy minél súlyosabb a nemzetközi helyzet, Kínának és az EU-nak annál inkább erősítenie kéne a párbeszédet és a kölcsönös bizalmat, valamint elmélyíteni az együttműködést.

A csúcstalálkozót megelőző hetek feszültségekkel és kereskedelmi oda-vissza csapásokkal voltak terheltek, valamint harcos európai retorikával, mint Von der Leyen hónap elején megfogalmazott vádjai, hogy Kína elárasztja a világpiacot túlkapacitása eredményeként és megtámasztja Oroszország hadigazdaságát.

A találkozóhoz közeledve azonban a bizottsági elnök megengedőbb hangnemre váltott, lehetőségként írva le a csúcsot a kapcsolatok fejlesztésére és kiegyensúlyozására. Az uniós politikusok később Li Csiang kínai miniszterelnökkel is találkozni hivatottak.

Kína az együttműködés előnyeit is hangsúlyozta

A kínai állami hírügynökség igyekezett Brüsszel és Peking versengésének élét tompítani, Kínát Európa kritikus partnereként írva le, melyek számos közös érdekkel rendelkeznek, például a klímaváltozás elleni harcban, a kereskedelemben és más területeken egyaránt.

A csúcstalálkozón a ritkaföldfémek kínai exportja is terítékre került, miután azok előállításában Kína kulcsszerepet játszik, és melyek kivitelét Kína áprilistól korlátozta, ami leállásokhoz is vezetett európai autógyárakban is. Azonban júniusra ismét kilőtt a ritkaföldfém mágnesek európai importja Kínából májushoz képest, ám az még mindig elmaradt az egy évvel korábbitól.

A kereskedelmi feszültségek mellett más érzékeny témák, például Oroszország háborúja Ukrajnával szemben is nehezítik az európai-kínai kapcsolatokat, miután Brüsszel szerint Kína  segíti az orosz háborús erőfeszítéseket például kettős használatú termékek szállításával. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.