Az Európai Unió megegyezett a 18. szankciós csomagról Oroszországgal szemben, válaszul az Ukrajna elleni háború folytatására. Az új intézkedések középpontjában az orosz energiaszektor további gyengítése áll, különös tekintettel az olajexport korlátozására.
A Reuters diplomáciai forrásai szerint a csomag egyik kulcseleme, hogy az EU a G7-es országokkal együttműködve 47,6 dollárra csökkenti a nyersolajra vonatkozó árplafont. Ez az eddigi legalacsonyabb szint, amelyre a nyugati szövetségesek leszorították az orosz olaj árát, így még kisebb haszonkulcsot engedélyezve Moszkvának. Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint
ez az egyik legerősebb szankciós csomag, amelyet az Európai Unió valaha elfogadott.
A politikus az X közösségi oldalon azt írta: „Folyamatosan növeljük Moszkva költségeit, amíg az agresszió leállítása nem válik az egyetlen járható úttá”.
A mostani csomag célja, hogy egyre nehezebbé tegye Oroszország számára a háborús erőfeszítések finanszírozását, miközben az EU fenntartja a gazdasági nyomásgyakorlás hosszú távú stratégiáját. A részletek között további exporttilalmak és pénzügyi korlátozások is várhatók, ezek végrehajtása a következő hetekben indulhat.
Szlovákia pénteken közölte, hogy fel fog hagyni a az Európai Unió legújabb, Oroszországgal szembeni 18. szankciós csomagjának blokkolásával. Szlovákia mindeddig blokkolta az EU egységes jóváhagyást igénylő 18. szankciócsomagját, mivel nem ért egyet az Európai Bizottságnak azzal a javaslatával, amely 2028-tól az orosz gáz teljes importjának megszüntetését irányozná elő.
Szlovákia szerint ez hiányt és áremelkedést okozna, illetve kártérítési igénnyel léphet fel az orosz gázszállító. Fico hangsúlyozta, hogy Szlovákia a lehető legtöbbet elérte, hogy garanciákat biztosítson magának az Európai Bizottság tervéből eredő károk ellen.
A javasolt büntetőintézkedések Oroszország pénzügyi és energiaszektorát célozzák, válaszul arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elutasítja, hogy feltétel nélküli tűzszünetet kössön Ukrajnával, de az EU 27 tagállama közül eddig nem mindegyik támogatta a csomagot.
A tervek szerint a nemzetközi árplafon az orosz olajexport esetében 60 dollárról 45 dollárra csökkenne hordónként,
de ez az intézkedés nem kapott egyhangú támogatást a legfejlettebb országokat tömörítő G7-csoport múlt havi találkozóján. „Még ha az amerikaiak nem is csatlakoznak, de a többi G7-ország igen, akkor is továbblépünk ezzel” – mondta Kaja Kallas, az EU-tagállamok külügyminisztereinek keddi brüsszeli tanácskozására érkezve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.