BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Balaton vagy Adria? Tudatosabbak a nyaralók, és ez a magyar tengernek kedvez

Az adriai árak felrobbanása után annak jártunk utána, hogy vajon ismét előtérbe kerülhet-e a Balaton a nyaralók körében. Többen választhatják-e a magyar tengert a megszokottnál a magas horvátországi árak miatt? A válasz: valószínűleg igen, de nemcsak emiatt, hanem összességében változtak meg az utazási szokások.

Megváltoztak a magyar utazók szokásai. A korábbiakkal ellentétben igencsak tudatosan tervezik meg a pihenésüket – mondta a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke. Felértékelődött a helyi programkínálat és a gasztronómia minősége, amiben a magyar tenger nem áll rosszul – reagált Fekete Tamás a VG.hu kérdésére. 

utazási szokások
Megváltoztak az utazási szokások / Fotó: Shutterstock

Összességében 

a jó ár-érték arány tehát döntő fontosságú lett a magyarok szemében.

Nem feltétlenül a horvát tengerpart árai taszítják a magyar vendéget, hanem immár jóval közelebb, belföldön is talál minőségi kínálatot, illetve már-már az is elgondolkodtató, hogy egy mediterrán országban nem túlságosan forró-e az időjárás a felhőtlen pihenéshez – folytatja a gondolatsort Fekete Tamás. 

Van még egy rizikó: 

a forint euróárfolyamának ingadozása is erőteljesen megdrágíthatja a nyaralást

– még akkor is, ha mostanában viszonylag jó formában van a magyar fizetőeszköz. Ami biztos, hogy önmagukban a devizapiaci mozgások is bizonytalanságot hordoznak – tette hozzá.

Nem kizárólagos kérdés a Balaton és a tengerpart közötti választás, sokan igyekeznek betervezni mindkét úti célt.

Ugyanakkor a Balatonnak van egy nagy előnye: szezonon kívül, tavasszal és ősszel is vonzó célpont marad, szemben a horvát tengerparttal, ahová főként csak a nyári hónapokban utaznak a magyarok. Folyamatosan nő az érdeklődés a téli balatoni pihenés iránt is.

Rekordév jöhet

Tavaly a Balaton rekordévet zárt: 3,2 millió vendéget fogadott, ami 6,7 százalékos növekedés az előző évhez képest. A turisták háromnegyede belföldről, egynegyedük külföldről érkezett. Fekete Tamás úgy véli, hogy ez a szám idén tovább emelkedhet, de ennek feltétele nem a horvát vendéglátás árszintje lesz, hanem sokkal inkább az időjárás kedvező alakulása, valamint a helyi szolgáltatások és programkínálat minősége.

Rövidebb ugyan, de lesz nyaralás

A Szallas.hu korábbi felmérésének eredménye nagyjából egybecseng a Fekete Tamás által elmondottakkal. Azaz: igen fontos a nyaralás, de nagyon tudatosan kell ma már tervezni az utazásokat, azaz megváltoztak a trendek. 
Siófok vezeti a Szallas.hu 2025-ös nyári időszakra szóló belföldi foglalási toplistáját, közel két és félszer annyi foglalással, mint a második helyezett Budapest. A Balaton térsége a legkeresettebb régió, a foglalások harmadával, és az apartman a legkelendőbb szállástípus. A foglalások közel háromnegyede nem haladja meg a 170 ezer forintot. 
Ami a szállásadók számára rossz hír, hogy

lerövidült a tartózkodási idő (a globálisan uralkodó trenddel összhangban), a vendégek döntő része két éjszakára foglal szállást belföldön. 

Ha Adria, akkor észak

A szállásportál idei előfoglalási adatai szerint a magyar vendégek több mint harmada (34 százalék) a horvát Kvarner-öböl térségét választja nyári úti célnak, és leggyakrabban apartmant foglalnak Horvátországban. A legnépszerűbb úti cél Vir, amely Crikvenicét és Selcét is megelőzi a foglalási toplistán. A nyaralók többsége saját autóval kel útra, és a külföldi utaknál a klasszikus, 7 éjszakás vakáció a legjellemzőbb. 
Ugyanakkor

a trendekből az is látszik, hogy egyre többen fontolgatnak alternatív külföldi vagy hazai lehetőséget. 

Azok körében, akik nem terveznek horvátországi utat, leggyakrabban anyagi okok vagy belföldi nyaralási tervek állnak a háttérben – ebből viszont már könnyen következhet az, hogy az adriai országban „túllőttek a célon”, azaz az árak emelkedése már taszítja a vendégeket.
Meg kell jegyezni azt is, hogy a konkurencia erős: az egyre népszerűbb Balaton mellett az aktív kikapcsolódást kínáló, természetközeli desztinációk – mint Ausztria, Szlovákia, Szlovénia vagy Erdély – egyre vonzóbbak a Szallas.hu adatai szerint. 

Van hely az Adria-parton

Beléptünk júliusba, elérkezett a nagybetűs szezon – ekkorra már általában csak a „maradékból lehet válogatni” az igazán felkapott nyaralóhelyeken, ugyanakkor a saját, a legnépszerűbb nemzetközi szálláskereső portálon, a Booking.com-on végzett kutatásunk nem erre utal:  

a könnyen megközelíthető, egykor Magyarországhoz tartozó Abbáziában (Opatija) július 12–19. között két fő részére összesen több mint 400 szabad szálláshelyet ad ki a rendszer.

Az árak is nagy szórást mutatnak, a legolcsóbb ajánlat 190 ezer forint alatt van, a legdrágább luxusvillákért 3-4 millió forintot kell fizetni, a hotelek közül a legdrágább ajánlatok is 2 millió forint alatt vannak.

A magyarok körében legnépszerűbb Vir szigetén is csaknem 170 szabad szálláshelyet találunk a már említett időszakra, itt 200 ezer forint környékén 50 négyzetméteres apartmant lehet foglalni hét éjszakára, 2 főre. A legdrágább villa pedig 2,5 millió forint. 
Az árak tehát hatalmas sávban szóródnak, de a kínálat alját nézve nem lehet brutális árszintről beszélni. Ugyanakkor az 

tény, hogy igen sok a szabad hely a főszezonban is.

Nagy kérdés tehát, hogy ez az általános árszint megemelkedése, vagy az egyre vonzóbb alternatív lehetőségek miatt alakulhatott-e így.


.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.