BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőnek az exportadók

Oroszországban súlyosbítják a nyersolaj és az olajszármazékok kiviteli terheit. Ez megerősíti azokat a kételyeket, hogy az orosz export-infrastruktúra bővítése nem jelenti feltétlenül a kiszállítás mennyiségi növelését.

Oroszországban tegnap hivatalosan is közzétették, hogy a jelenlegi 27 euróról 34 euróra emelkedik a nyersolaj tonnánkénti exportadója. A rendelkezés a közléstől számított egy hónap múlva lép életbe, és nem érinti a FÁK-on belüli vámunióba irányuló szállításokat. Ez utóbbi Oroszországon kívül Fehéroroszországot, Kazahsztánt, Kirgizisztánt és Tádzsikisztánt foglalja magában -- jelentette a Reuters.

A hivatalos lapban még nem jelent meg, de az orosz kormány hétfői közlése szerint az olajtermékek exporttarifái is nőni fognak. Így a benzinfélék, a kerozin, továbbá a gáz-, illetve a dízelolaj exportadója 32 euró, a fűtőolajé pedig 27 euró lesz, ami egyaránt 7 eurós emelés. A helyi piac zavartalan ellátása végett az oroszországi olajtársaságok az általuk termelt fűtőolaj mindössze 5 százalékát, a gáz- és dízelolajnak pedig 26 százalékát értékesíthetik külföldön. Emellett időszakos korlátozás is van, Így a dízelolaj csak szeptemberben és októberben, a fűtőolaj pedig szeptembertől jövő év áprilisáig exportálható.

Oroszországé a világ bizonyított kőolajkészleteinek 5 százaléka, de nagyobb külföldi beruházás nélkül csak mérsékelten nő a kitermelése. Így 2004-ben is várhatóan csak kissé haladja meg a 350 millió tonnát, ami alig 40 millió tonnás bővülés lenne a jelenlegi szinthez képest. A kivitel növelését azonban nem ez, hanem a belföldi kínálati bőség, illetve alacsony árszint fenntartására irányuló kormánypolitika és -- egyelőre -- az elégtelen infrastruktúra korlátozza. Az orosz termelésnek ezért nagyjából csak egyharmada juthat külföldre. E téren a jövőben sem biztosan várható nagyobb változás, jóllehet az exportkapacitás közel egymillió barrellel bővülhet 2001 végéig -- írja a The Wall Street Journal Europe. Az új vezetékek és kikötők ugyanis elsősorban az exportirányok diverzifikálására, és nem feltétlenül a kivitel mennyiségi növelésre szolgálnak az állami csővezeték-üzemeltető monopoltársaság, a Transznyefty szerint.

Oroszország még az idén elkezdi évi ötmillió tonna nyersolaj kivitelét egy kis adriai horvát kikötőn keresztül. Jövőre nyílik meg a 460 millió dolláros beruházással épülő balti-tengeri vezeték és kikötő, évi 12 millió tonnás exportkapacitással. Ugyancsak 2001 nyarán tervezik az új fekete-tengeri terminál üzembe helyezését, kezdetben évi 30 millió tonnás kapacitással, de ez a kazah olaj exportjára szolgál majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.