A Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) havi rendszerességgel készített kimutatása szerint októberben 3,7 milliárd forinttal, 579,9 milliárdra csökkent az alapok összesített nettó eszközértéke. Jelentősebbnek mondható bővülést egyedül a nemzetközi instrumentumok könyvelhettek el.
A pénzpiaci alapok tőkéje a szeptemberi adathoz hasonló mértékben esett, ami alátámasztja azokat a várakozásokat, amelyek szerint az infláció alatti teljesítmény esetén az erre a típusra jellemző aktív cash-flow-igény kismértékben, de folyamatosan apasztja a kezelt vagyont.
Úgy tűnik, hogy a befektetők reagálnak a kötvénypiac már hónapok óta tartó pesszimizmusára, a vezető termékek tőkevesztése két hónapja tart. Ez egyébként valószínűleg a befektetések elmaradásával, nem pedig a visszaváltás arányának növekedésével magyarázható.
Szalai Sándor, a CIB Alapkezelő ügyvezető igazgatója szerint az általuk kezelt CIB Kincsem tulajdonosai mindig érzékenyen reagáltak a piaci hangulatra, így a jelenség magyarázata most is ebben keresendő. Megítélése szerint a befektetők sok esetben túlzottan rövid távú igényeket támasztanak a kötvényalapokkal szemben, pedig itt az ajánlott befektetési időtáv legalább egy év.
A piacon ismét egyedül az OTP Optima tudott számottevő, 3,4 milliárd forintos növekedésről beszámolni. Pohner Anikó, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy ez az alap biztonságos stratégiát követ, kockázat szerint a kötvény- és pénzpiaci alapok között helyezkedik el. Egy ilyen politika pedig -- kiegészülve a disztribúciós előnyökkel -- ebben az időszakban nem tántorítja el a befektetőket, hiszen a hozam alig ingadozik.
Tőkekivonás a kötvénykonstrukciókból A befektetési alapok októberi összesített nettó eszközértéke 3,7 milliárd forintos csökkenést mutat. A kezelt vagyon 579,9 milliárd forintot tett ki a hónap végén. A vezető kötvényalapok az OTP Optima kivételével tőkevesztést szenvedtek el. Fortolóczki István-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.