BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó úton halad az Integra

Elképzelhető, hogy egy éven belül tőzsdére megy az IntegraS, a forrásbevonás egyik lehetséges módjaként ugyanis a nyílt kibocsátást és tőzsdei bevezetést jelölték meg a társaságnál. Az informatikai cég az elmúlt egy évben stabil növekedési pályára állt, az idei első fél évben 310 milliós árbevétel mellett 30 milliós eredményt ért el.

Egy éven belül akár két új szereplővel is bővülhet a Budapesti Értéktőzsde informatikai szekciója: az Index.hu mellett az Integra is kacérkodik a tőzsdei bevezetés gondolatával. A piacra nagyon ráférnének a friss papírok. Igaz, az informatika képviselői nincsenek irigylésre méltó helyzetben a börzén.
Az Integra fő profilja a szoftverfejlesztés és az ehhez kapcsolódó tevékenységek, az erőforrás-ellátás, a kivitelezés és az üzembe helyezést és a működést támogató szolgáltatások. A társaság két divízióra oszlik, a dream és a pénzügyi alkalmazások (PAD) divízióra. Az előbbi saját fejlesztésű ERP-rendszerét szállítja és telepíti, amely közép- és nagyvállalkozások könyvviteli és bérszámfejtési feladatait végzi. A PAD a hazai bankok és brókercégek számára készít saját fejlesztésű szoftvereket.
A társaság 1999-ben nehéz évet zárt. Az év végén a vállalat kivált a Synergon-csoportból, mivel annak vezetése úgy döntött, hogy új stratégiájába nem illeszkedik a saját fejlesztés. Ekkor az Integra vezetőségéből alakult konzorcium megvásárolta a részvények 98 százalékát.
A tulajdonosváltás jót tett az Integrának, a cég tavalyi utolsó negyedévet már nyereséggel zárta. Az egész éves teljesítmény azonban még mindig 56 millió forintos veszteséget mutatott. Az idei évről jelenleg csak az első hét hónap adatai állnak rendelkezésre. Ezek azt mutatják, hogy az Integra jó uton halad, stabil növekedési pályára lépett. Az adott időszakban 310 millió forintos árbevételt és 30 milliós adózott profitot ért el. Az árbevétel 96 százaléka a szoftverfejlesztésből származik, és csak 4 százalékát teszik ki az ehhez kapcsolódó szolgáltatások.
Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy 2000-ben két ízben is tőkeemelést hajtott végre az Integra. Áprilisban 63,7 millió, augusztusban pedig további 120 millió forintnyi friss tőkét vontak be. A két tranzakció eredményeként a menedzsment és a dolgozók részesedése a 400 millió forintos jegyzett tőke 69 százalékára zsugorodott, a részvények 30 százaléka pedig pénzügyi befektetőkhöz került.
A további fejlődéshez azonban még több tőkére lesz szükségük. A cég a külföldi piacok felé is kacsingat. Első hallásra furcsának tűnhet, de az Integra először a vietnami piacon próbálja megvetni a lábát. A vietnami bankrendszer sok tekintetben hasonlít a hazaihoz, így az itthoni tapasztalatait jól hasznosíthatja az Integra az ázsiai országban. Ráadásul alacsonyabb árszínvonalával jobb feltételeket kínál a helyi bankoknak, mint a nyugati multinacionális vállalatok.
Leopold Oszkár vezérigazgató-helyettes szerint a továbblépéshez 500 millió és 1 milliárd forint közötti tőkére lesz szükség. Ennek bevonására jelenleg két forgatókönyvet lát elképzelhetőnek. Az egyik egy zártkörű kibocsátás, valószínűleg kockázati tőke részvételével. A másik pedig a már említett nyilvános kibocsátással egybekötött tőzsdei bevezetés. Ez utóbbi esetben az Integra a BÉT B kategóriájába kerülne.
A tőzsde jelenlegi informatikai képviselőiról a legjobb indulattal sem lehet elmondani, hogy kitaposták volna az utat az Integra számára. A társaság azonban a nem túl kedvező piaci hangulat ellenére is bizakodó.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.