Egy nyári kormányhatározat szerint a pénzügyi tárca (PM) december 31-ig köteles tervezetet benyújtani a kabinetnek a szövetkezeti hitelintézetek szabályozásáról -- ez várhatóan a hitelintézeti törvénybe (hptv.) épülne be.
Információnk szerint viszont az őszre várt döntés minden bizonnyal a jövő évre csúszhat át, mert a szövetkezetekről szóló törvény -- egyebek közt cégjogi változtatások -- december közepére várható elfogadása előtt nincs értelme a benyújtásnak.
Egyébként az új hptv.-t is jövő hónap közepéig fogadhatja el a parlament, így abba már bizonyosan nem kerülnek be a takarékszövetkezetekről szóló passzusok.
A piaci szereplők döntő részét tömörítő integráció (OTSZ) leghamarabb november végéig alakítja ki jövőképét. Ennek érdekében Szőke András OTSZ-elnök, Hernádi Zsolt, a Takarékbank vezérigazgatója és az integráció hat régiója képviselőinek részvételével hoztak létre munkacsoportot.
A munka annak nyomán indult el, hogy véleménykülönbség alakult ki az OTSZ és a törvényalkotók közt. Utóbbiak a hptv.-ben erőteljesen korlátozták volna a takarékszövetkezetek önállóságát és erősítették volna a Takarékbank befolyását. Ezt az OTSZ nem fogadta el.
Bár továbbra sincs döntés, a PM-en belül hallatszanak olyan hangok, amelyek szerint le kellene írni az 1993--94-ben az Országos Takarékszövetkezeti Intézményvédelmi Alapon (Otiva) keresztül a takarékszövetkezeteknek konszolidációs kötvények formájában juttatott 7,1 milliárd forintot.
Ezeket 2013-ban kellene visszafizetniük az integráció -- jobbára nem túl jó tőkehelyzetben lévő -- érintett tagjainak. Nem tűnik viszont igazságosnak, hogy ezt az összeget visszakérjék, miközben több banknak nem kellett visszafizetnie konszolidációs pénzeit a kilencvenes évek közepén. Problémát okoz az is, hogy amikor egy-egy veszteséges takarék beolvadt egy másikba, a fúzióval nyilvánvalóan számvitelileg leértékelték annak részjegyeit.
Nem kizárt a takarékszövetkezeti konszolidáció Várhatóan 2001-re csúszik a hitelszövetkezetek szabályozásáról szóló döntés, noha ez év végéig kormányhatározat írja elő, hogy azt benyújtsák a kabinethez. Nem kizárt, hogy az állam elengedi a takarékszövetkezetek hétmilliárdos konszolidációs költségét. B. I.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.