BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felvásárlás baráti alapon

A Wallis Rt. szerezte meg a Graboplast több mint negyedét. A felvásárlás baráti fogadtatásra talált, így a Graboplast vezetője a továbbiakban is a helyén marad, ugyanakkor eltörlik a cég felvásárlását korábban szinte lehetetlenné tevő pontokat az alapszabályból.

Az érintett társaságok pénteken hivatalosan bejelentették, hogy a Wallis Rt. 25,1 százalékos tulajdonrészt szerzett a Graboplastban. A korábban a részvények több mint 11 százalékát birtokló Menedzser Inveszt Kft. -. a Graboplast 23 fős felső vezetésének cége -. 7,6 százalékra csökkentette részesedését, a befolyó pénzből vélhetően adósságait törlesztette. A három magánszemély által tulajdonolt, főképp autókereskedőként ismert, de több lábon álló, tízéves Wallis így mintegy 21,5 százalékot vásárolt meg a piacon, esetleg tőzsdén kívül.
A sajtóban korábban megjelent hírekkel ellentétben a Wallis "bejövetele" békésen zajlott. A Graboplast elnök-vezérigazgatóját, Jancsó Pétert támogatásáról biztosította az új tulajdonos, a felvásárlást nehezítő pontokat pedig a cég január végére összehívandó közgyűlésén törlik az alapszabályból.
Így a 20 százalékos szavazati korlát mellett a részvényvásárlás bejelentésére vonatkozó szabályozás is megszűnik, a Menedzser Inveszt tulajdonában levő és eddig lényegében vétójogot biztosító szavazatelsőbbségi részvényt pedig törzsrészvénnyé alakítják. A társaság új igazgatóságába a Wallis két vezetője -. Bajnai Gordon vezérigazgató és Veres Tibor elnök -., valamint Jancsó Péter mellett még két tag kerül: Kissné Földi Bea és Mohai György. Kissné eddig a Graboplast felügyelőbizottságában tevékenykedett, az ő helyére is a Wallis küld képviselőt.
A változásokkal elvben olyan tulajdonosi struktúra alakul ki a Graboplastnál, ami felkeltheti a külföldi befektetők érdeklődését. A Wallis ugyanis olyan aktív, hosszú távú pénzügyi befektetőként lép fel, amely a részvényesi érték növelését tekinti az elsődleges célnak, s a cég menedzsmentjével teljes egyetértésben próbálja a társaságot növekedési pályára állítani és regionális multivá varázsolni.
A kétségtelenül meggyőző kép mellett azonban maradt néhány olyan kérdés, melyre a piac eddig nem kapott választ. Az elfogadható, hogy a vételárat a Wallis nem közli, azonban arra sem adott választ a cég vezérigazgatója, hogy hol és mikor vásárolták a részvényeket, illetve, hogy miért éppen most jelentették be a tranzakciót.
Legfőképp viszont arra lenne kíváncsi a piac, hogy miért engedték be a Wallist fő tulajdonosnak a Grabo vezetői, illetve miért pont a Wallis lett a szerencsés kiválasztott. Az ugyanis régóta tény, hogy a mélyen eszközérték alatt forgó Graboplast felvásárlása egyértelműen jó üzlet, de az ominózus korlátok miatt a befektetőknek nem volt érdemes próbálkozniuk. A Wallisnak viszont mindez sikerült, ráadásul egyes becslések szerint aligha fizetett sokkal többet a részvényekért 3,5 milliárd forintnál.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.