Hidegzuhanyként hatott tegnap az európai piacokon, hogy a France Telecom 17 százalékkal csökkentette a tulajdonában lévő Orange mobilszolgáltató csoport elsődleges nyilvános kibocsátásának (IPO) ársávját. A kibocsátás meghirdetésekor, január 22-én megállapított ársáv még 11,50--13,50 euró volt, ez most 9,50--11 euróra módosult. (A kisbefektetők az új árból is 0,50 euró kedvezményt kapnak.)
A France Telecomnál a nehéz piaci helyzettel magyarázták az árcsökkentést, és hozzátették, hogy az alacsonyabb ár remélhetőleg sikerre viszi az értékesítést, és hozzájárul a részvényár későbbi fejlődéséhez a tőzsdén. Tőzsdei elemzők ugyanakkor hozzáteszik: a francia távközlési vállalat kutyaszorítóba került, ugyanis bármilyen áron kénytelen megválni a papíroktól.
A szakértők kiemelik: a távközlési szektor mókuskerékbe került akkor, amikor a harmadik generációs mobiltenderekért csillagászati összegeket fizetett tavaly nyáron néhány cég. Az ehhez szükséges forrásokat ugyanis a társaságok sokszor különféle részvénykibocsátásokból kívánták előteremteni, másrészt jelentős hiteleket vettek fel. A részvényárak azonban a megnövekedő hitelállomány nyomán meredeken esni kezdtek, veszélybe sodorva a kibocsátások sikerét. A France Telecom például tavaly még úgy gondolta, hogy az Orange 150 milliárd eurót ér, a jelenlegi ársáv azonban már kevesebb mint 50 milliárdra értékeli. (A France Telecom hitelállománya eléri a 60 milliárd eurót.) A kibocsátásból származó, vártnál kisebb bevétel nyomán nem csökken a tervek szerint a hitelállomány, a befektetők pedig értelemszerűen még lejjebb nyomják a részvényárat. A kör ezzel bezárult.
A British Telecom a BT Wirelesst szeretné tőzsdére vinni az idén, a Deutsche Telekom a T-Mobile Internazionalból tervez nyilvános kibocsátást. A holland KPN a KPN Mobile kibocsátását tervezi az első fél évre. Ezek fényében nem meglepő, hogy pánikszerű eladással reagáltak a befektetők az Orange-hírre, hiába próbálta a kedélyeket nyugtatni a KPN vezetése. Azzal, hogy változatlan ársávot helyeztek kilátásba saját mobilcégük kibocsátásánál, csak tovább hergelték a befektetőket. A vezető telekomcégek 2-5 százalékot estek, s a Matáv is ezt a rossz hangulatot szenvedte meg a BÉT-en.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.