A lízingpiacnak az előző évekhez hasonlóan 2000-ben is sikerült rekordforgalmat elérnie. Míg ugyanis tavalyelőtt összesen 308 milliárd, az előző évben 410,5 milliárd forint értékben adtak hitelbe, bérletbe, illetve lízingbe különböző eszközöket. Az első fél évben ez a szám 200,4 milliárd volt.
A tavalyi eredmény különösen annak tükrében impozáns, hogy a lízingbe adott eszközök értékének növekedési dinamikája az előző években határozottan lelassult. A forgalomnak a "hőskorban" tapasztalt évenkénti megkétszereződése 1996-ban 30 százalékos, 1997-ben pedig 13 százalékos növekedésre olvadt. Az előző év adatai azonban ismét jelentősebb, 33,3 százalékos fejlődést tükröznek. Ez az eredmény, ha a reálértéket is figyelembe vesszük (az infláció időközben legalább harmadára csökkent), egyenesen a szakma kezdeti felfutásának idejét idézi.
A lízingszövetség által készített legfrissebb összesítés szerint egyébként 2000-ben 219,3 milliárd forint értékű személygépkocsit lízingeltek, ami az összes lízingbe adott eszköznek 53,4 százaléka. Tavaly tehát végül -- az első félévi tendenciák ellenére -- mégsem folytatódott az összes lízingbe adott eszközön belül a járművek arányának örvendetes mérséklődése. Sokan vélték viszont már a 2000 első hat hónapjáról közzétett adatok után is úgy, hogy bár a számok kétségtelen előrelépést mutatnak az egészségesebb lízingszerkezet kialakulásának irányában, azokat azért nem árt kis fenntartással kezelni. A lízingösszforgalmon belül ugyanis egyre döntőbb részt képviselhetnek azok az üzletek, amelyeket multinacionális cégek tulajdonképpen magukkal -- saját tulajdonukban levő lízingcégen keresztül -- kötnek.
A strukturális változás tehát annak is köszönhető, hogy mind több ilyen társaság jelenik meg a magyar piacon. Az persze, hogy a lízingpiac egyre jelentősebb hányadát uralják banki háttérrel és nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező cégek, előbb-utóbb a valódi áttörést is elősegíti.
Az előző évben egyébként a második helyen állt a haszongépjármű 23,5 százalékkal, 96,6 milliárd forint értékben, ezt követték a gépek, amelyek összértéke 42,1 milliárd forint volt. Az elektronikai eszközök, irodagépek 13,3 milliárd forintos forgalma mindössze 3,2 százalékos részesedést képviselt. Az ilyen berendezések tehát továbbra is méltatlanul kis szerepet játszanak a lízingen belül.
Határozottan feljövőben van viszont az ingatlanlízing. Az összes eszközön belül tavaly ez a terület 8,5 százalékos részarányt mutathatott fel, majdnem 35 milliárd forintos forgalom mellett. Az ingatlanlízing térnyerése attól függetlenül egyértelműnek tűnik, hogy az adatokat egy-egy nagyobb üzlet itt is igen erősen torzítja. Nem lehet viszont véletlen, hogy a piaci szereplők egymás után jelentik be ingatlanra szakosodott lízingcég alapításának szándékát. Iyen tervekről számolt például be a piacvezető (bát nem a szövetség kötelékébe tartozó) Merkantil Bank és a CIB Bank is.
A lízinggel foglalkozó vállalkozások száma ettől függetlenül várhatóan inkább apad, mint bővül a jövőben. A Magyar Lízingszövetség főtitkára, Nyerges László elmondta, hogy összesen akár tíz tagot is elveszthet az érdekvédelmi szervezet a már megindult fúziós folyamatok következtében. A piaci szereplők számát csökkentheti az ABN Amro Bank, a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H), a HypoVereinsbank és a Bank Austria Creditanstalt egyesülése. Több kisebb társaság pedig egyszerűen kihullott vagy kihullik az élbolyból. A szövetség tehát jelenleg -- fogalmazott Nyerges -- kifejezetten átmeneti állapotban van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.