Csütörtökön már ötödik napja tartott a nyersolajárak esése. Londonban tegnap délben már "csak" 27 dollárba került az áprilisi szállítású brent barrelje, több mint 3 dollárral kevesebbe, mint az idei (múlt heti) tetőzéskor. A New York-i elektronikus kereskedelemben is tovább csökkent -- 29 dollár közelébe -- a frontjegyzések (márciusi szállítás) árszintje.
A negatív trendet a napokban több hír is elősegítette. Hétfőn a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) e havi piaci előrejelzése újabb tápot adott a világkereslet idei növekedésének lassulásával kapcsolatos spekulációknak. Az USA készleteiről szóló legújabb jelentés szerint a múlt héten felduzzadtak a kereskedelmi nyersolajtartalékok, már közel nyolcmillió barrellel meghaladva az egy évvel korábbi szintet. Ráadásul -- a tél derekán szokatlanul, és teljesen megcáfolva a várakozásokat -- az amerikai fűtőolajkészletek is 680 ezer barrellel bővültek.
Szintén árgyengítő hatású volt, hogy a szaúd-arábiai olajminiszter után az OPEC algériai elnöke, Csakib Kelil is úgy nyilatkozott tegnap a Reuters szerint, hogy egyelőre nem látja szükségét a kartell termelési kvótáinak további csökkentésére. Az OPEC-olajok jelzőára gyengült ugyan az elmúlt napokban, de még kedden is 71 centtel meghaladta a szervezet részéről általában kívánatosnak mondott 25 dolláros átlagot.
Az OPEC-tagországok miniszterei március 16-án találkoznak Bécsben kínálati politikájuk felülvizsgálata céljából. Döntésüket várhatóan számos tényező befolyásolja majd, nem utolsósorban a legfontosabb piacuk, az USA gazdasági fejlődése. A tavaly decemberi áresés miatt a kartell február elsejétől már másfél millió barrellel szűkítette összkvótáját. Főleg ezzel magyarázható, hogy február elején a brent barrelenkénti ára is rövid ideig újra 30 dollár fölé nőtt.
A fenti hírek besszhatását mindössze a hivatalos iraki olajexportról szóló legújabb ENSZ-jelentés mérsékelte. E szerint a január végén már 1,9 millió barrelre növelt átlagos napi kivitel újra 229 ezerrel csökkent a február 9-én záruló héten, holott a bagdadi vezetés ebben a hónapban már a korábban szokásos -- napi 2,2 millió barreles -- szint közeli kiszállítást tervezett. Ám vannak olyan becslések, miszerint Irak mintegy napi 350 ezer barrel nyersolajat exportál "feketén", azaz az ENSZ ellenőrzését megkerülve, az "olajat élelmiszerért" megállapodás keretében kötött szerződéseken felül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.