BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lemondott beruházások az AH-nál

Átmenetileg le kell mondania több beruházásról az Antenna Hungáriának a tavalyra tervezett 10 milliárd forintos tőkeemelés elmaradása miatt. Ezek közé tartozik a Tetra-fejlesztés, illetve az MVM-mel tervbe vett közös vállalat létrehozása. A Vodafone-opció lehívására ugyanakkor akár a pénzpiacról is szerez forrásokat a cég.

Az ÁPV Rt. vezetésében történő váltással és az ezzel járó átalakításokkal csúszhat az Antenna Hungária (AH) Rt. privatizációs koncepciójának véglegesítése. Még nem tudni, hogy a társaság kikerülhet-e azon vállalkozások köréből, amelyeknél a törvény többségi állami tulajdont ír elő. Több, az AH iránt érdeklődő szakmai befektető is jelezte: csak úgy érdekelt a privatizációban, ha irányító többséget szerezhet.
László Géza, az Antenna Hungária vezérigazgatója lapunknak elmondta: reális elképzelésnek tartja, hogy a kisebbségi részesedés megszerzését kontrolljogokkal tennék "emészthetőbbé" a szakmai befektetők számára. Szerinte a kisebbségi részesedés megszerzése ugyanakkor felkeltheti kockázati tőkebefektetők figyelmét is. Ami bizonyos: tőkepiaci értékesítésre a jelenlegi piaci helyzetben nem lehet számítani.
A vezérigazgató hangsúlyozta: az AH-nak tervei teljes körű megvalósításához szüksége lenne az elmúlt év során elmaradt 10 milliárdos tőkeemelésre. László Géza szerint az azonban aligha várható, hogy más irányú kötelezettségei mellett e célra lenne pénze a vagyonkezelőnek.
A tőkeemelés elmaradása miatt néhány projekttel nem számol az idei üzleti terv. A visszafogás a Tetra-projektet érintheti, ahol ebben az esetben csak szolgáltatóként jelennének meg, s egyelőre lemondanának arról, hogy közös céget hozzanak létre az MVM Rt.-vel. A vezérigazgató azt azonban kiemelte, hogy még a módosított feltételek mellett is a tavalyinál jelentősebb összegű beruházásokra lehet számítani.
Erre a társaság tavalyi teljesítménye ad alapot. A vezérigazgató kiemelte, hogy az egy főre jutó árbevétel az üzleti tevékenység felfutásának és a 17 százalékos létszámleépítésnek köszönhetően 43 százalékkal, az üzemi eredmény 60 százalékkal nőtt tavaly.
A hatékonysági mutatók javulása jótékony hatást tett a cég megítélésére is. A vezérigazgató szerint a Vodafone-opció júliusi lehívását szükség esetén így újabb, kedvező kondíciójú hitelfelvételből is finanszírozni tudják. László Géza nem tart attól, hogy a potenciális befektetők komoly kockázatnak tartanák, ha a vállalkozás eladósodottsági mutatója átmenetileg elmozdulna a jelenlegi 40 százalék körüli szintről.
A vállalat vezetése az idei évtől azt várja, hogy az AH árbevételében a nem műsorszolgáltatásból származó bevételek szignifikánsan elmozdulnak az elmúlt két év 20 százalék körüli szintjéről. Mint ismert, a AH távközlési bevételei 2000-ben 85 százalékkal nőttek, körülbelül 1,7-1,8 milliárd forintot tettek ki. A vállalat több száz végpontot épített ki, partnereik között tartják számon például a Konzumbankot, a Takarékbankot és a Postabankot is. Az AH sokat vár az AntennaMikro szolgáltatástól és -- ha a jövő hónapban esedékes liciten frekvenciát kapnak -- a 3,5 gigahertzes frekvencia kihasználásától.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.