A piaci szereplők nagy része arra számít, hogy a kormány legkorábban másfél év múlva nyithatja meg a diszkontkincstárjegyek vásárlásának lehetőségét a külföldi befektetők előtt. A Pénzügyminisztérium már jelezte, hogy az európai uniós csatlakozásra való felkészülés jegyében 2002 végéig tervezik valamennyi devizakorlátozás feloldását.
Az elemzők szerint a külföldieket csak azt követően lehet beengedni az egy évnél rövidebb futamidejű állampapírok piacára, ha már kiszélesítették a forint árfolyamsávját. A jelenlegi helyzetben ugyanis a külföldiek megjelenésének az lenne a következménye, hogy a jegybank valószínűleg csak nehezen és költséges módon tarthatná fenn a kívánatos reálkamatszintet.
A sávszélesítés várható időpontjáról ugyanakkor meglehetősen eltérő elképzelések forognak a piacon. Az elemzők egy része még azt sem tartja kizártnak, hogy erre még az első fél évben sor kerül, de akadnak olyanok is, akik viszont a sávszélesítést legkorábban jövőre tartják elképzelhetőnek.
A dkj-piac megnyitása viszont ennél még később várható. Fundamentális alapon legalább másfél év múlva lesz esedékes a külföldiek beengedése -- vélekedett lapunk kérdésére Bokor Mihály, a Raiffeisen Értékpapír Rt. állampapír-szekciójának vezetője. Véleménye szerint, mivel a jelenleginél jóval nagyobb nyomás nehezedne a kamatpolitikára, igen nagy óvatósságra lesz szükség.
A Pénzügyminisztérium tervei szerint az EU-csatlakozás felkészüléseként az idén szabadítják fel azon devizakorlátozásokat, amelyeknek nincs monetáris-politikai kockázatuk, majd 2002 végéig megvalósítanák a teljes liberalizálást. A jövőre tervezett, szinte teljes körű liberalizáció során törölnék el az egy évnél rövidebb lejáratú értékpapírok külföldiek általi megszerzésének tilalmát is.
Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő munkatársa sem tartja valószínűnek, hogy erre rögtön a jövő év elején sort kerítenének. Megjegyezte viszont, hogy a piacnyitás következtében megszűnhetne az az anomália, ami az éven belüli lejáratú államkötvények és a diszkontkincstárjegyek között fennáll. Nem ritka ugyanis, hogy 40-50 bázispontnyi hozamkülönbség van a kétféle állampapír között amiatt, hogy az előbbit már most vásárolhatják a külföldiek.
A piacon valószínűnek tartják, hogy a külföldiek megjelenése megnövelné a volatilitást -- vagyis a hozamok ingadozását -- a diszkontkincstárjegyeknél. Az elmúlt hónapokban is megfigyelhető volt, hogy viszonylag jelentős mennyiségű spekulatív külföldi tőke áramlott magyar állampapírokba az árfolyamsáv szélesítésére, azaz a forint felértékelődésére számítva. A szélesebb sáv pedig még nagyobb árfolyam-spekulációk előtt nyithat majd utat.
Ugyanakkor egyre több pénz érkezik olyan német befektetőktől, akik hosszú távú befektetési céllal vásárolnak magyar államkötvényeket -- állította Péntek Gábor, a CA IB kötvénykereskedelmi igazgatója. Ennek oka egyrészt az, hogy egyre bizakodóbbak a külföldiek, másrészt rövid lejáratú államkötvényekhez már csak nagyon nyomott hozamszint mellett lehet hozzájutni.
Ennek nyomán egyre több külföldi kényszerül a 2-3 éves futamidejű papírokból vásárolni. Az eltolódást egyébként az Államadósság Kezelő Központ kimutatásai alapján is érezni lehet, a külföldi befektetők kezében lévő államkötvények hátralevő átlagos futamideje ugyanis az utóbbi időben emelkedést mutatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.