BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Mol hiányzik a listáról

A piaci átlagot meghaladó teljesítményt vár a feltörekvő gazdaságok olajrészvényeitől a Merrill Lynch. A Mol viszont hiányzik az ajánlott papírok listájáról -- főként a veszteséges gázüzletág miatt --, s a magyar cég a londoni elemzők szerint még drágának is mondható szektortársaihoz képest.

Első ízben adott ki a Merrill Lynch részletes összehasonlító elemzést a világ összes feltörekvő régiójának olajtársaságáról. A neves befektetési bank azzal indokolta a megjelenés időzítését, hogy szakértői a feltörekvő olajszektor profitkilátásait feltűnően jónak találták. Véleményük szerint ezen társaságok részvényei messze a benchmarkindexek teljesítményét meghaladó hozamot biztosíthatnak a befektetőknek az idén.
Az indoklás szerint pozitív, hogy az olajárak várhatóan az elmúlt 5-10 év átlaga felett stabilizálódnak, valamint a finomítói árrések is meghaladhatják a korábbi várakozásokat. Emellett a csökkenő kamatszint is különösen kedvező lehet a feltörekvő piacoknak, azokon belül is az olajtársaságoknak. Az elemzés szerint kiemelkednek a szektorból azok a társaságok, ahol a cég fundamentumai átlag felettiek, az adott ország kockázata ellenben átlag alatti.
Régiónkból a Mol nem kerülhetett ebbe a körbe, a kelet-európai térségből a Merrill Lynch elemzőinek két kedvence a lengyel PKN Orlen és a cseh Unipetrol. Előbbit rövid távon is felhalmozásra ajánlják, utóbbit pedig vételre. Az elemzés érthetőleg még nem szólhat róla, de mivel az OMV érdeklődik a cseh cég iránt, esetleges megszerzésével jelentős eredményt érne el a Mollal folytatott terjeszkedési versenyben. (Még akkor is, ha az Unipetrol méreteiben jóval kisebb társaság a Slovnaftnál.)
A régióról szóló elemzésben a Merrill kiemeli, hogy az orosz cégek nagymértékben ki vannak téve az olajárak változásának, ezért kockázatuk az országkockázatot figyelmen kívül hagyva is rendkívül magas. A Molt az elemzők a gázveszteség miatt eleve nem ajánlják vételre, emellett 13,4-es várható idei P/E-vel (árfolyam/részvényenkénti nyereség) relatíve drágának is találják a versenytársakhoz képest. Az elemzés külön kockázatnak tünteti fel az OMV-t mint 9,3 százalékos tulajdonost, az osztrák céget ugyanis nem tartják konstruktív részvényesnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.