A kazánszén napi piaci ára az elmúlt 12 hónapban 50 százalékot meghaladóan nőtt, s már több mint 3 dollárral fölülmúlja a folyó évre megállapított 28,75 dolláros szerződéses árszintet. A drágulást segíti, hogy előrejelzések szerint a világ kazánszénimportja erősödhet a következő években, elsősorban az ázsiai erőművek jóvoltából. Ez utóbbiak igénye tavaly is bő 10 százalékkal bővült. Az ázsiai erőművi kapacitások 2006-ig várhatóan 20 gigawattal, azaz 20 százalékkal duzzadnak.
Ám ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a kazánszén ára is hosszabb távon lendületben marad. Ausztrália, Kína és Indonézia ugyanis addig lényegesen bővítheti a kivitelét. A világ legnagyobb szénszállítója, Ausztrália arra számít, hogy tíz év alatt a mostani 80-ról 120 millió tonnára növelheti külföldi eladásait. Kína, az USA után a második legnagyobb széntermelő jövőbeni lehetőségei is jók. A bányatermelés hatékonyságának javulásával az ázsiai birodalom exportja 2006-ig elérheti az évi 70 millió tonnát. Tavaly is már 55 millió tonnát értékesített külföldön, ami 30 százalékos bővülés 1999-hez képest. Indonézia esetében viszont a belső felhasználás -- gazdasági és politikai okokkal magyarázott -- visszaesése adhat nagyobb lendületet az exportnak.
A kohászati kokszolható szén ausztrál és kanadai exportőrei a minap megállapodtak japán vevőikkel az áprilistól érvényes új szállítási árakról. E szerint a kemény kohószén tonnája 3 USA-dollárral, azaz közel 8 százalékkal (42,75 dollárra), a félkeményé pedig 8 dollárral, azaz több mint 23 százalékkal drágul. Így ez utóbbi szénkategória árai is részben elérték a kemény szén árszintjét, amelytől korábban mintegy 6 dollárral elmaradtak. A nagy hamutartalmú félkemény szén viszont továbbra is 2-3 dollárral olcsóbb a keménynél. A szilárdulásban a kínálat korlátozása (Kanadában és Németországban bányákat zártak be, Lengyelország is mintegy kétmillió tonnával szűkítette exportját), valamint a japán acélipari termelés újbóli erősödése egyaránt szerepet játszott.
Az erőművekben hasznosított kazánszén árairól még nem állapodtak meg az ausztrálok és a japánok, de az elemzők itt is tonnánként 2,50--5,00 dolláros, azaz 8--18 százalékos drágulásra számítanak -- írja a Financial Times. Egyes termelők 25 százalékos emelést szeretnének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.