BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eredményes Sasad-év

A vártnál jóval kedvezőbb eredményt ért el a múlt évben az ingatlanhasznosításra specializálódott Sasad Rt. Az adózás utáni eredmény eléri a 250 millió forintot, ám ezt szeretnék visszaforgatni a társaságba. A részvényesek 117 millió forint névértékű részvényt nem adtak le a január 19-i dematerializálási határidőig, ezért ezeket fél éven belül értékesíti a társaság.

Ingatlanértékesítésből, bérleti díjból összesen 1,6 milliárd forintos árbevétel mellett 250 millió forintos adózás utáni eredményt ért el tavaly a Sasad Rt. Ennek tetemes része üzletrész, illetve földterület eladásából származott. A társaság összesen 55 hektárnyi területet értékesített 2 milliárd forintért, melynek -- az American Appraisal által becsült -- értéke 1,2 milliárd, a nyilvántartási értéke pedig mindössze 430 millió forint volt. Ennek ellenére lényegében nőtt a Sasad földtulajdona, ugyanis 70-80 hektárnyi területet távlatilag fejlesztésbe vontak. Az év végén csoportszinten 1290 hektárnyi földje volt a Sasadnak.
A legjelentősebb távlati célpontnak a herceghalmi ipari, logisztikai terület, valamint a pátyi intézményi rekreációs övezet számított. A cég azonban már nemcsak a budai oldalon volt aktív, hanem az MO--M5-ös részhez közel eső Soroksáron is fejlesztésbe kezdett.
A korábbi fő tevékenységnek számító dísznövényüzletág 550 milliós árbevétel mellett 23 millió forintos adózott eredményt ért el. A cégnek sikerült új csatornába terelnie értékesítési tevékenységét. Az éles verseny hatására végül a hipermarketekkel is megállapodtak, s a Sasad növényeit több nagyáruházban is lehet kapni.
Mint ismert, a múlt év legnagyobb beruházása a Törökbálintot Diósddal összekötő, 5000 köbméter/nap kapacitású vízgerincvezeték finanszírozása volt. A rendezési tervekkel és övezetátsorolásokkal együtt beruházásra összesen 450 millió forintot költöttek. Mivel a meglevő ingatlanok infrastrukturális fejlesztése igen forrásigényes, ezért az igazgatóság -- a menedzsment információi szerint -- a májusi éves rendes közgyűlésen nem kíván osztalékra javaslatot tenni.
Vélhetően azonban a közgyűlés után kerül sor majd azon részvények értékesítésére, melyeket 2001. január 19-ig nem nyújtottak be a tulajdonosok a dematerializálttá alakításra. Az értékesítésre egyébként hat hónapja van a cégnek a fenti határidő lejárta után, ám erre vélhetően az éves rendes közgyűlés után kerül sor. A dematerializálásra be nem nyújtott részvények összértéke névértéken 117 millió forint, piaci értéke az 50 százalék körüli OTC-árfolyamot figyelembe véve ennek mintegy fele. A piac az eszközérték kevesebb mint hatodára értékeli a Sasadot -- a cég által közölt utolsó eszközértékadat ugyanis a december végi 313 százalék volt, ráadásul ez azóta jelenősen nőtt. A papírokat brókercégeken keresztül próbálja majd értékesíteni a társaság.
Mivel csekély a valószínűsége, hogy a részvény erőteljes mértékben elmozduljon erről a szintről, ezért tőkeemelésre -- s ily módon nyilvánossá válásra, esetleg tőzsdei bevezetésre -- a közeljövőben sem kerülhet sor. (Az értékpapírtörvény előírása szerint névérték alatti árfolyamon nem lehet új részvényeket kibocsátani.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.