Az idén januárban tapasztalt hihetetlenül alacsony tőzsdei aktivitás februárban tovább csökkent, az előző hónapnál majdnem nyolc százalékkal kevesebb lett. A részvénypiacon duplikáltan számolva 326,2 milliárdos forgalmat regisztráltak, az azonnali piac összvolumene pedig 359,3 milliárdot ért csupán el. Az állampapírok kereskedelme tehát továbbra is szokatlanul alacsony maradt.
A visszaesés már januárban is igen jelentős volt, de akkor még többen bíztak abban, hogy a tőzsde februárban már tud szépíteni. Ezek a remények -- sajnos -- egyáltalán nem igazolódtak be.
A tőzsde gyenge teljesítménye sarkallta lapértesülések szerint a Gazdasági Minisztériumot arra, hogy az októberben felállított tőzsdefejlesztési bizottság ajánlásai alapján a börze élénkítése érdekében programcsomagot dolgozzon ki.
Hegedűs Éva, a GM helyettes államtitkára a Népszabadságnak elmondta: a tőzsde fejlesztését szolgáló programcsomagban szerepel a tőkeszámlán levő részvényeken elért árfolyamnyereség-adó ez évben bevezetett 20 százalékos adókulcsának mérséklése és az adóelszámolás módosítása. E szerint a befektetőknek az árfolyamnyereség-adót csak utólag, a bevallással egy időben kellene megfizetniük.
Szakértők egyébként nem sok reményt fűznek ahhoz, hogy a most körvonalazott elképzelések egyáltalán képesek lennének-e arra, hogy a magyar tőzsdén érdemi változásokat generáljanak.
Az idei februári összesített adatok mindenesetre sokak számára meghökkentően alacsonyra sikeredtek. A képet egyébként kissé szépíti (ha ilyen szinten erről lehet egyáltalán beszélni), hogy a részvénypiaci napi átlagforgalom már kissé meghaladta a januárit. A kétségbeejtő összforgalmi visszaesés tehát annak számlájára írható, hogy februárban kevesebb kereskedési nap volt. Persze az egyszeresen számolt 8,1 milliárdos napi átlagforgalomra aligha lehet büszke a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), amelynél a küszöbérték szakértők szerint 10-12 milliárd forintot tesz ki. Ismét elmondhatjuk tehát: ha ez a tendencia a közeljövőben nem változik, az már a BÉT meglehetősen konzervatív bevételi tervét is felboríthatja az idén. (A brókercégek tavaly sem éppen fényes jövedelmezőségi adatairól nem is beszélve.)
Két hónap után februárban ismét nem független társaság lépett a brókercégek rangsorának élére. Az Erste fölényesen szerezte vissza a vezetést, a rangsorban pedig változatlan, hetedik helyen csak a Buda-Cash maradt.
A kisebb helycseréknél fontosabb változás, hogy a Német Befektetési Rt. és az IE-New York Broker be tudta verekedni magát az élbolyba, ahonnan viszont távozni kényszerült az ING és a Cashline. A tízes toplista utolsó helyeihez azonban elképesztően alacsony, 11 milliárd forint körüli forgalom is elég volt. Az előző évben még 28 milliárddal sem lehetett ide feljutni. Ez is plasztikusan jelzi, hogy 2001 februárjában a részvénypiac 2000 második hónapjának alig több mint 40 százalékára olvadt.
A határidős BUX-piacon egyébként az idén a Concorde ismét a Dunainvestet megelőzve tartotta első helyét, az egyedi részvények esetében pedig az Erste fölényesen vette át a vezetést a Takarék előtt. Opciókkal kizárólag az Erste és a Concorde kereskedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.