A Magyar Nemzeti Bank (MNB) várhatóan napokon belül megjelenő ajánlásában javasolja: a kereskedelmi bankok 2002. január 1-jéig, de ha lehet, már az idei harmadik negyedév végéig állítsák át 12 európai uniós tagállam devizáiban vezetett ügyfélszámláikat euróalapúvá -- nyilatkozta Missura Gábor jegybanki szóvivő a Világgazdaságnak.
Az ajánlás szorgalmazza, hogy a hitelintézetek a továbbiakban már csak euróalapú új számlákat nyissanak (a devizások helyett). Az MNB szeretné azt is, hogy a bankok az érintett teljes ügyfélkört írásban értesítsék a változással kapcsolatos teendőkről.
A jegybank várhatóan nyáron külön rendeletben szabja meg, hogy a kereskedelmi bankok csak 2002. február 15-éig kötelesek átváltani a 12-féle EU-valutát euróra a készpénzes ügyfeleknek -- közölte a szóvivő. Információnk szerint nem kizárt, hogy néhány bank a februárig tartó ingyenes konverziót követően rendkívül magas -- akár az adott összeg 30 százalékára rúgó -- jutalékot is felszámít magának a készpénzes átváltásért.
A készpénzes euróra való átállás 2002. január 1-jén történik meg az eurózóna összes tagállamában. Az euróra mint számlapénzre már 1999 elejétől áttérhettek a hazai és uniós ügyfelek. A hazai bankok már ma is e pénzben számolják el ügyfeleik egymás közti tranzakcióit, még akkor is, ha ezt a "régi" devizákban kezdeményező ügyfél ebből semmit sem érez meg.
Az MNB január után azért szab ilyen rövid határidőt, mert az EU-tagállamok többségében 2002. február 28-án jár le az átváltási kötelezettség. Márpedig a magyar bankoknak még ki is kell juttatniuk külföldre a náluk felhalmozódott sokféle valutát. (Öröm az ürömben, hogy a külföldi nemzeti bankoknál viszont az átváltás általában még tíz évig lehetséges lesz.)
Az itthon különböző devizaszámlákkal bíró ügyfeleknek semmit sem kell tenniük az euróra való átállásért. Az MNB-előírás szerint 2001. szilveszter éjjel a bankok ingyenesen euróalapúvá alakítják át számlájukat. A művelethez a nemzeti valuták és az uniós pénzfajták közti árfolyamot még 1998-ban kötötték meg (eszerint egy euró például 1,95583 német márkába vagy 13,7603 osztrák schillingbe kerül majd).
Az átváltás zökkenőmentes lebonyolítása érdekében a Magyar Bankszövetség azt javasolja: minél több ügyfél tegye be még az idén devizaszámlára nyugati valutáit -- közölte ifj. Nyers Rezső főtitkár egy közelmúltbeli tájékoztatón.
A pénzintézetek többsége meglehetősen óvatosan fogalmaz ma még a készpénzes euróra való átváltáskor február után követendő technikáról. Ennek oka elmondásuk szerint az, hogy jelenleg még tartanak az egyeztetések a pénzintézetek, a bankszövetség és az MNB között.
Az érmékkel bíróknak mindenképpen érdemes azonban felhívni a figyelmét arra, hogy a fémpénzt februárig sem veszik be a hazai bankok. Ezeket csak külföldön lehet elvásárolni.
A CIB Banknál vezetett devizaszámlák 25 százalékát az ügyfelek már euróban tartják nyilván -- közölte Zimay Judit sajtószóvivő. Úgy fogalmazott: üzletpolitikai kérdés a bankok számára, hogy február 15-ig folytatják-e az euróra való átváltást, s ha igen, milyen jutalék felszámításával.
A Citibank 1997 óta készíti fel ügyfeleit az euróátállásra. A díjtalan eurószámla-nyitások mellett az okmányos ügyleteket is átnéztük, és az érintett ügyfelekkel felvettük a kapcsolatot -- mondta el Hencz Éva médiaigazgató. A Citibank a vállalati ügyfelek "régi" valutáját csak február végéig váltja át kedvezményesen. Ezt követően csak nagyon kedvezőtlen feltételekkel lehet majd konvertálni azt.
A Magyar Külkereskedelmi Banknál még zajlanak az egyeztetések arról, hogy milyen feltételek mellett és meddig váltják át a tagvalutákat euróra a banknál.
Mint a banknál megtudtuk, a devizabetét-állományon belül igyekeznek minél jobban automatizálni az átváltást. Mivel azonban a korábbi, több tagvalutában tartott számlákat egyetlen eurószámla alá vonják majd össze, néhány esetben egyeztetniük kell a számlatulajdonossal.
A Postabanknál jelenleg úgy gondolják, hogy a tagvaluták átváltását az MNB ajánlásának megfelelően február 15-éig teszik lehetővé az ügyfeleknek. A bankfiókokba betérő ügyfeleknek ugyanakkor kétszeres konverziós költséggel kell számolniuk: a pénztárablakon beadott márkát, schillinget először -- valutavételi árfolyamon -- forintra váltják, majd -- immár valutaeladási árfolyam mellett -- euróra történik az átváltás.
A pénzintézet szerint a december 31-én az ott nyilvántartott devizaszámlák állománya automatikusan euróban számolódik tovább, épp ezért a Postabank valamennyi ügyfelének azt javasolja, hogy a konverziós költségeket elkerülendő, az év vége előtt mindenképp tegye számlára otthon őrzött valutáját. Ezzel a konverziós költségektől ugyan mentesül az ügyfél, ám a számlafenntartás díja, illetve a pénzfelvétel természetesen költséggel jár, ami a Pb esetében minimum 3 dollár.
A Postabank devizabetétesei körében ma még rendkívül alacsony azok száma, akik euróban vezetik a számlájukat, noha a hivatalos rendelkezések szerint addig, amíg a tagvaluták léteznek, konverziós költség nélkül lehet a közös devizát bármely, az euróövezetbe tartozó valutára átváltani. A tagvalutákban nyitott számlákon 13,6 milliárd forintnyi az állomány, míg eurószámlákon 2,6 milliárd forintnyi pénz van nyilvántartva.
Az eurós számlaállomány igen szerény az OTP Banknál is, a pénzintézet közlése szerint a közös pénz bevezetése iránt egyelőre mérsékelt érdeklődés mutatkozik a devizaszámla-tulajdonosok között. A bank -- a konkrét kondíciók kialakítása előtt -- egyelőre arra helyezi a hangsúlyt, hogy a felhalmozódott bankjegyeknek az átváltási láz előtti begyűjtését ösztönözze, illetve, hogy biztosítsa azt, hogy 2002 januárjában a szükséges mennyiségű új euróbankjegy álljon rendelkezésre, ne legyenek ellátási problémák.
A Kereskedelmi és Hitelbanknál (K&H) a közel 200 ezer devizaszámla 43-45 százalékát már euróban vezetik -- mondta el Varga Mária főosztályvezető. E banknál várhatóan november végén, december elején állítják át a számlákat az új közös pénzre, mert szilveszter éjszakáját nem tartják alkalmasnak erre. Februárig itt is díjmentes az átváltás, a későbbi jutalékot a piac (az, hogy a K&H mennyiért tudja továbbadni a befolyt valutát) szabja meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.