BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a vonzereje növekszik a labdarúgásnak

Míg a magyar labdarúgó-bajnokság legjobban teljesítő futballcsapatai általában százmilliós veszteségeket halmoznak fel, addig egyedül az olasz sztárcsapat, a Juventus tavalyi, 45 milliárd forintos forgalma -- amely mellesleg több mint tízszerese az összes első osztályú magyar csapaténak -- 1,5 milliárd forintnyi nettó profitot eredményezett. A labdarúgásunk egészére jellemző gazdasági lemaradás ellenére megnyugtató lehet, hogy az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) és a Magyar Labdarúgó Liga (MLL) mellett tőkeerős cégek is fantáziát látnak a magyar futballban, mint a Fotex vagy a Quaestor.

Európa labdarúgó-élcsapatai nemcsak a kontinens legjobban jövedelmező kupasorozatában, a Bajnokok Ligájában (BL), valamint az UEFA-kupában tudnak sziporkázóan játszani, színvonalas mérkőzésekre bőven akad példa az egyre jobban megerősődő nemzeti bajnokságokban is. Magyarország kivétel: a labdarúgás nálunk másképpen működik, pedig a hazai pályákon is futballisták játszanak, sőt a futball gazdasági hátterének az átalakítása is elkezdődött. A szakemberek a néha meglehetősen gyatra "előadások" okait azzal magyarázzák, hogy a gazdasági átszervezést egyelőre nem kíséri a sportág szakmai színvonalának a javulása. Hiába jelennek meg újabb és újabb befektetők, hiába bővül a szponzori háttér és a sport iránt megnyilvánuló bizalom, a csapatok nemzetközi kupákból történt korai búcsúzása egyelőre nem jelez előrelépést. Igaz, teljesen egyértelmű: nemzetközi összehasonlításban a magyar futball még nem rendelkezik meghatározó tőkeerővel.
A ligánál megfogalmazott elképzelések szerint a nemzetközi porondra kilépő magyar együtteseknek a jelenlegi, 600 millió forintos alaptőkéjüket minimálisan az ötszörösére kellene növelni. De a tartósan az NB I-ben szerepelni kívánóknak is a mostani, átlagosan 300 milliós alaptőkéjüket is legalább duplázniuk kellene. Az alaptőke-emelés mellett elengedhetetlen a klubok forgalmának a növekedése is. Az olasz bajnokság elitcsapatai közül csak a Juventus tavalyi, 346,8 millió német márkás, azaz 45 milliárd forintos forgalma több mint tízszerese az összes NB I-es klub forgalmának, ami 4,21 milliárd forintot tesz ki. A torinói klub nettó profitja 1,5 milliárd forint. Ám a bajnokságok gazdasági erejét tekintve a legerősebbektől -- az olasz, a spanyol és az angol első osztálytól -- némileg elmaradó francia bajnokság győztesének, a Nantes-nak a 16 milliárd forintos forgalma is négy kört ver az NB I-re.
A honi futball felfuttatását a Magyar Labdarúgó Liga (MLL) mellett az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) is célul tűzte ki: reformtervként -- a klubok átmeneti likviditási problémáinak kezelésére -- tavasszal meghirdetettek egy 8,6 milliárd forintos reorganizációs programot. A kötvénycsomagból hiteleket igényelhetnek azok a csapatok is, akik az alaptőkéjük emelésére vagy nemzetközi porondra jutás esetén külföldi játékosokkal való csapaterősítésre akarnak akár több száz millió forintot igénybe venni. Ugyancsak kooperációval indult útjára az a 20,1 milliárd forintba kerülő -- eredetileg 38 sportlétesítményt érintő -- stadionrekonstrukciós program, amelynek már a további lépésein is gondolkadnak az érintettek. Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter ugyanis nemrég bejelentette, Magyarország egyedül pályázza meg a 2008-as labdarúgó-Eb rendezési jogát. Ahogy erről lapunk már beszámolt: önálló Eb-rendezéshez a felújítandó pályák közül hatot harmincezressé, kettőt pedig ötvenezressé kell majd átalakítani.
A nyár folymán kiderült az is, hogy olyan tőkeerős cégek is látnak fantáziát a magyar labdarúgás felfuttatásában, mint a Quaestor és a Fotex. Előbbi a Győri ETO Labdarúgóklubban szerzett 11,36 százalékos részesedése mellett a stadiont is megvásárolta, utóbbi pedig 2,4 milliárd forint ellenében 80 százalékos részesedést szerzett az FTC Labdarúgó Kft.-ben (VG, 2001. augusztus 10.).
Az MLL reklám- és szponzori bevételeit kezelő Profi Liga Kft.-n keresztül a liga közvetlenül is támogatja a labdarúgás fejlesztését: a 2000--2001-es bajnoki évben összesen 800 millió forintot invesztált a profi bajnokság (NB I, NB I/B) rendszerébe, amelyből -- normatív és eredményességi alapon -- 583 millióval részesedtek az első vonalas csapatok. A veszteséges együttesekkel szemben pedig mérhetetlen "nagylelkűségét" tanúsított a liga, amikor figyelmen kívül hagyta az éppen általa megfogalmazott szabályokat, amelyek szerint a deficites klubokat likvidálják a Borsodi Ligából.
Az MLL legfrissebb elemzéseiből kiderül az is: a hazai bajnokságban a csapatok belső forrásai közül egyelőre több is kiaknázatlan. Mint mondják, a klubok legnagyobb bevételi forrásai a jegybevételekből és a játékoseladásokból tevődhetnének össze. Az előbbiből származó, vártnál kevesebb bevétel egyik oka a korszerű beléptetőrendszer hiánya, amelynek egyenes következménye a bliccelők nagy száma. Az MLL adatai szerint a Borsodi Liga mérkőzésein az előző szezonban átlagosan 4300-an szurkoltak, miközben ezernél is kevesebben fizetnek a belépőjegyükért. A tavaszi Kispest--Ferencváros mérkőzésen például 10 300 szurkolót számoltak, a jegybevételekből befolyt összeg átszámolásakor azonban kiderült, mindössze 4600 drukker fizetett. Jegybevételek alapján az FTC 94 millió forinttal, míg a Dunaferr 55 millióval lett a leggazdagabb az előző szezonban, a többiek jócskán elmaradva mindössze 20-30 millió forintra tettek szert. Muszbek Mihály MLL-igazgató szerint ahhoz, hogy a jövőben a klubok gazdaságilag eredményesen tudjanak szerepelni, legalább hatezer fizető nézővel kell számolni csapatonként és mérkőzésenként.
A csapatok számára ugyancsak nem elhanyagolható bevételi forrást jelntenek a játékoseladásból származó összegek, amelyek a liga előzetes elvárásaitól egyelőre messze elmaradnak. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) átigazolási szabályrendszerét figyelembe véve a hatályos sporttörvény is előírja, hogy lejárt szerződésű játékos esetében a játékjoggal maga a futballista rendelkezzen, érte (aláírás)pénzt csak ő kaphat. Igaz, nem elsősorban e regula okolható a csapatok csekély átigazolási bevételei miatt. A tapasztalatok alapján elmondható: a magyar sztárjátékosok többsége csak a futball hazai színterén piacképes, ezért eltekintve egy két játékos szerződtetésétől, a többségért legfeljebb tízmillió forintos nagyságrendű átigazolási összeget tudnak csak a klubok kasszírozni. Magyarországon a 2001-es nyári igazolási időszakban összesen 143 játékos cserélt klubot, közülük azonban mindössze 24-ért fizettek a vevők, összesen 252 millió forintot. Külföldről 25-en érkeztek, ebből nyolc futballista érkezett átigazolási díj ellenében. Emlékezetes: Zinedine Zidane-ért 60,5 millió amerikai dollárt fizetett nyáron a Real Madrid, ami 68-szor több, mint amennyi a nyári átigazolási időszakban Magyarországon összesen forgott.
A nemzetközi kupákban szereplő csapatok pénzszerzési hajszái alapján mindenesetre az tűnhetne a legegyszerűbb megoldásnak, ha a magyar együttesek gazdasági hátterének "helyzetbe hozása" épp a nemzetközi porondon valósulna meg. A szereplés jogát kiharcoló magyar klubok azonban az utóbbi években maximum a kupák második köréhez elegendő teljesítményre képesek, amely ha nem is direkt, de óriási közvetett veszteséget jelent. Az UEFA nemrégiben közzétett BL-finanszírozási tájékoztatója szerint például már azzal közel egymilliárd forintnak megfelelő svájci frankot kereshetnek a bajnokcsapatok, ha kvalifikálják magukat a BL harminckettes főtáblájára. Az említett összeg megszerzéséhez -- a csoportküzdelmek alatt -- még csak meccset sem kell nyerni. Igaz, kevesebbet gyűjtenek be az UEFA-kupában induló csapatok, a mérkőzések reklám- és televíziós jogainak értékesítése után azonban e sorozat résztvevői is százmilliókkal kárpótolhatják magukat.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.