BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tizenöt esztendőre elegendő szénvagyon a Vértnél

Az idén 600 ezer tonna szenet kíván kitermelni a Vértesi Erőmű Rt. a márkushegyi bányaüzem kőhalmi szénmezőjéből. Az oroszlányi erőmű felújítását követően, 2004 után kizárólag innen szállítanak majd tüzelőanyagot az áramtermelő telepre -- közölte érdeklődésünkre Havelda Tamás bányászati igazgató a napokban tartott bányabejárás után.

Tavaly indult meg a termelés a márkushegyi bányaüzem kőhalmi mezőjén. A megkutatott szénvagyon legalább másfél évtizedig elláthatja az oroszlányi erőművet tüzelőanyaggal, annak retrofitját -- a károsanyag-kibocsátás csökkentésével is járó, élettartam-hosszabbító beruházást -- követően. A széntelepek 3 métert meghaladó vastagsága és a 150 méternél szélesebb fejtési homlokszélesség, a frontok berendezéseinek módosításával, a korábbinál jóval nagyobb teljesítményt tesz lehetővé. Havelda Tamás bányászati igazgató ezzel magyarázta, hogy hónapról hónapra megdöntik saját rekordjaikat. Most a 12 ezer tonnás napi termelés jelenti a csúcsot. Tavaly mintegy 230-240 ezer tonna erőművi tüzelőanyagot hoztak felszínre ebből a mezőből, ebben az évben már 600 ezer tonnával számolnak, az erőmű felújítását követően 1,3 millió tonnára lesz szükség.
A kőhalmi mezőben termelt szén áráról Havelda Tamás nem kívánt nyilatkozni, de elárulta, az ebből a szénből előállított áram néhány földgáztüzelésű erőművel már ma is versenyképes, s közismert, hogy a földgázt ma nem piaci áron kapják az erőművek.
A tavaly termelésbe állított új mező 1600 embernek ad majd közvetlenül munkát, ezen felül másfél száz közvetlen műszaki termelésirányítóra lesz szükség, és további 100 emberre lesz szükség a szállítási feladatokhoz.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.