BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötezres Mol nyomán hétezres BUX

A korábbi hetek heves emelkedése után változatos irányba mozdultak el az árak a külföldi tőzsdéken, a hangulat azonban összességében egyértelműen optimista maradt. A hét elején még egyértelműen felfelé mozdultak el az árfolyamok, később azonban kifulladt a piac. A szakértők szerint ugyanakkor egyértelmű hosszra utal az, hogy még minimális korrekcióra is csak napon belül volt képes némelyik index, a befektetők általában a legkisebb eséseket is vásárlásra használták ki.

Kivétel ez alól az olajszektor volt, mely messze a leggyengébben teljesített a héten: a vezető vállalatok a zuhanó olajárat követve 10-15 százalék körüli mértékben zuhantak csütörtökökig, a péntek azonban már elhozta a többnyire 2-3 százalékos korrekciót felfelé. A legjobban ismét a technológiai szektor szerepelt, különösen nagy volt az emelkedés néhány félvezetőgyártó esetében. Az 50 legfontosabb európai vállalatot tömörítő Stoxx indexben a legjobban a Siemens, a Philips és a Nokia szerepelt, 10 százalék körüli emelkedéssel. A bankszektor és a gyógyszeripar részvényei változatos irányba mozdultak el. Az európai indexek általában kis plusszal zártak, a legjobban a DAX növekedett. Amerikában 2-3 százalékos emelkedés következett be a hét első felében, később pedig lényegében szinten maradtak a mutatók. Pénteken kora délutánig csorogtak lefelé az árfolyamok, a nap végén azonban lényegében nulláig rántották vissza az indexeket a minden esésbe belevásárló optimisták.
A hazai tőzsdén is a hét elején következett be a látványos felfutás, a kedvező nemzetközi hangulat mellett ugyanakkor a gyorsjelentések nem sokat segíthettek. A Mol piacán bekövetkezett árrobbanás és a hangulatot követő Matáv-emelkedés elegendő volt ahhoz, hogy a többi blue-chip esése ellenére a BUX péntekig 3 és fél százalékot ugorjon, jócskán 7000 pont fölé. Mindez ráadásul már "tartalmazza" a pénteki esést is, ami a külpiacok trendjével szemben állítólag a zloty mélyrepülésére vezethető vissza.
A Mol emelkedése minden bizonnyal a gázüzlet közeli eladásával áll összefüggésben. Jót tett, hogy a hét folyamán a zuhanó olajár jelentősen felértékelte a jövőre valószínűleg már nyereséget termelő gázüzletágat. A héten több befektetési társaság -- köztük a Lehman Brothers, valamint a Raiffeisen Securities -- javította vételre, illetve erős vételre a papírra szóló ajánlását, a befektetők pedig szinte folyamatosan vásárolták a papírt. Péntekre az emelkedés elérte a 10 százalékot. A kedvező számokat közlő, s jövőre már ismét osztalékkal kecsegtető Prímagáz is közel 10 százalékot emelkedett. Sőt, a pénteki zárást jelentő 1143 forintnál a nap folyamán feljebb is járt, 1200-nál azonban nagy eladók léptek be a papír piacára. A nyertesek közé tartozott még a TVK és a Démász, a kitűnő gyorsjelentést közlő OTP azonban alig drágult, a gyógyszerrészvények pedig közel öt százalékot estek. A hét vesztese a pénteken az utolsó pillanatban bedöntött Fotex lett.
Az Afganisztánban zajló háborúról szóló hírek alakították leginkább az árfolyamokat a múlt héten a nemzetközi devizapiacokon. Ennek megfelelően a dollár az elmúlt két hónap legjobb hetét zárta. A Kabul elfoglalásáról érkező hírek nyomán szinte minden piaci szereplő a dolláreszközök felé vette az irányt. Most tehát ugyanaz a folyamat zajlik, ami a háború kitörésekor, csak az ellenkező irányban. A befektetők biztos menedéknek tartott svájci frank és angol font befektetéseiket igyekeznek dollárban denominált instrumentumokba átáramoltatni.
A dollár 122,83 jenes szintet ért el pénteken, ami heti szinten 2 százalékos erősödést jelent. Az euró ellenében hasonló szereplést produkált az amerikai deviza. A közös európai deviza árfolyama csütörtökön még 88,17 centre is lesüllyedt, de péntekre 88,41-ra erősödött vissza. Heti szinten azonban még ez is 1 százalékos dollárerősödést jelent.
Az angol font ellenében szintén drágult a zöldhasú. Egy font sterlingért a hét végén már csak 1,4275 dollárt adtak Londonban a befektetők, ami az egy héttel korábbi szinthez képest 1,9 százalékos fontgyengülést jelez.
Az izgalmasabb hetek után visszafogottabb kereskedés folyt a múlt héten a hazai másodlagos állampapírpiacon. A befektetői érdeklődés nem szűnt meg teljesen, közepes forgalmat bonyolítottak a kereskedők. A hozamok alakulásában látszott, hogy a piaci szereplők túl alacsonynak találták a hosszú hozamokat. A görbe hosszú oldalán kisebb korrekció következett be, a hosszú hozamok 10 bázisponttal emelkedtek. A görbe meredeksége azonban ennél is jobban csökkent, mivel a rövid oldalon néhány bázispontos hozamcsökkenés következett be.
A forint árfolyama kismértékben csökkent a héten a bankközin, ami szinte kizárólag a pénteki hanyatlás következménye. A hét első felében a hazai fizetőeszköz többször is megközelítette a sávközéptől számított 10 százalékos erősödést, azonban péntek reggel a lengyel pénzpiaci pánik nyomán 8,2-ig gyengült, majd ugyan feljött 9-ig, de végül 8,6 százalékkal zárt a sáv erős oldalán.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.