Nyolc munkanappal 2002. január elseje előtt még mindig nem tisztázódott, hogy a jövő év első napjaiban debütáló euróra milyen feltételekkel válthatják majd át az euróövezet valutáit a polgárok. Mindeddig csak néhány pénzintézet tette közzé átváltási jutalékszintjét, ráadásul a bankoktól kapott nyilatkozatok sem egyértelműek.
A legnagyobb kereskedelmi banknál, az OTP-nél úgy tájékoztatták lapunkat, hogy a váltási jutalék szintjét az érintettek a mai napon határozzák meg. A pénzintézet lapunknak küldött tájékoztatása szerint a jutalékok bevezetésére már január elsejétől sor kerül, ugyanakkor az átváltással foglalkozó euro.hu portál ugyancsak a bankra hivatkozva arról tájékoztat, hogy a pénzintézet január 15-e után számol csak fel jutalékot.
Mindeddig csak a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB), a CIB és a Budapest Bank hozta nyilvánosságra a váltási jutalékszintet, az Erste pedig a napokban alakítja ki és hirdeti meg kondícióit. Kissé meglepő, de a CIB már december 1-je, a Budapest Bank (BB) december 10-e óta készpénz-befizetési jutalékot számít fel. Ez a CIB-nél 1, a BB-nél pedig 0,2 százalékot tesz ki. Lapunk érdeklődésére egyik bank sem zárta ki, hogy január elsejével a jutalékszint megemeléséről döntene. Az Inter-Európa Bank (IEB) az év elejére ígéri a jutalékszint meghatározását, azt a piaci helyzettől téve függővé. Fix váltási jutalékot ígér a K&H is, ám kikötik: ezt a költségtényezők, illetve a piaci helyzet függvényében bármikor módosíthatják.
A jövőre nézve ijesztő lehet, hogy az MKB januártól 5 százalékos konverziós jutalék felszámítását tervezi, és ettől csak akkor tekint el, ha az ügyfél a valutát devizaszámlára helyezi és legalább három hónapos lekötést vállal. Számlára történő befizetés esetén a Citibank is jutalékmentes váltást vállal.
Ilyen körülmények között nem csoda, ha nehezen hihetőnek tűnik a HVB Hungary közleménye: a bank az MNB által a pénzintézetektől kért határidőig, azaz február 15-ig jutalékmentesen vállalja a tagvaluták euróra cseréjét.
A lapunk által megkérdezett pénzintézetek mindegyike tartani fogja magát az MNB ajánlásához, abban a kérdésben azonban, hogy február 15-ét követően is foglalkoznak-e a tagvaluták cseréjével, egyelőre még óvatosak a bankok. Az eddig fellelhető információk alapján a BB, a Citibank, a HVB és az IEB egész bizonyosan nem vált majd a fenti határidő után tagvalutát. A többiek a piaci helyzet alapján mérlegelnek majd, s ezután határozzák meg - az addiginál vélhetően jóval borsosabb - jutalékszinteket.
Hónapok óta hiába bombázzuk partnerbankjainkat, hogy a pénzváltókat ne vegyék egy kalap alá a lakossággal, s számunkra ne csak az utolsó pillanatban közöljék a váltási jutalékszinteket - fakad ki Madarász Gyula, az M&M Exclusive Tours ügyvezető igazgatója. Hasonlóan bosszús a pénzintézetek titkolódzása miatt Bartl István, a GWK Mávtours hálózati igazgatója. Mint mondja, miután a pénzintézetek többsége december 29-én bankszünnapot tart, jelentős forgalmat várnak az év utolsó három, illetve az új esztendő első napján. Az viszont, hogy nem tudják, milyen kondíciókkal vihetik be a befolyt pénzeket váltásra január másodikán bankjukhoz, megnehezíti az árazást. A pénzváltással foglalkozó cégek képviselői szerint érthetetlen, hogy miért várakoztatják meg őket a bankok, hiszen velük eddig is külön szerződésekben állapodtak meg a váltási kondíciókról.
A pénzváltók nem titkolják, céljuk továbbra is az, hogy kedvezőbb ajánlataikkal magukhoz vonzzák a váltókat. Bartl István szerint a bankok által tőlük kért jutalékszinten felül ők maguk maximum 3-10 ezreléket számítanak majd fel. Madarász Gyula szerint elképzelhető, hogy ha nem tudnak majd megegyezni a hazai pénzintézetekkel, élnek a devizaliberalizáció nyújtotta lehetőségekkel, és külföldi bankoknál nyitott számla segítségével cserélik majd át az európai tagvalutákat.
Gulyás Krisztina, az Interchange vezetője szerint az embereknek fel kell készülniük arra, hogy február 15-e közeledtével növekednek majd a felszámított jutalékszintek. A február 15-ét követő időszakban véleménye szerint csak nagyobb összegek esetén éri majd meg a váltóhelyeknek tagvalutát elfogadni. Másként gondolkodik erről az M&M vezetője. Madarász Gyula úgy véli, az ő idejük épp akkor jön el: nagyon sok későn ébredő lesz, akik a bankok által előzetesen beharangozott 20-30 százalékos váltási jutaléktól megszédülve a váltóhelyeknek a pénzintézetekhez képest minimális költségeit értékelve őket keresik majd fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.