A hét első két napja az amerikai kamatdöntéssel kapcsolatos várakozások jegyében telt. Ekkor nem sokan voltak hajlandók pozíciót felvenni, az árfolyamok pedig ereszkedni kezdtek. A hétfői visszaesés után kedden csekély mínuszban végeztek az európai piacok, a kamatdöntés tétje nem is annak mértéke volt, hanem az utalás a következő lépésekre.
A Fed végül a várakozásoknak megfelelő 25 bázispontos vágás mellett fenntartotta a recessziós veszélyről szóló megjegyzését, azonban - mintha érezték volna, hogy ez a lehető legrosszabb hír a részvénypiacok számára - eddig nem alkalmazott módon némi optimizmusnak is hangot adott a döntés indoklásában. Az amerikai tőzsdék pár perccel a döntés után szárnyalni kezdtek, a Nasdaq jócskán 2000 pont fölött mozgott, s a Dow is ismét átlépte a 10 ezer pontos határt. Az idillt azonban egy csapásra kettétörte a Merck profitwarningja, a csúcshoz képest a Dow közel 150 pontot esett, a Nasdaq pedig visszaadta közel 3 százalékos nyereségének nagy részét.
Európában a következő napok során is jártak pluszban az indexek, azonban egy-egy rossz makroadat, vagy újabb profitwarning nyomán minden nap negatív zárás lett a végeredmény. A legfontosabb európai piacok így azzal a ritkán látható bravúrral "ajándékozták meg" a részvényeseket, hogy zsinórban hat napig csökkent a főbb indexek értéke. Az összeurópai mutatók jócskán túlesték az etalon Wall Streetet. Heti szinten 4-5 százalékot veszítettek, a legnagyobb mértékben az emelkedésben is élen járó szektorok estek: a technológiai és a távközlés. A telekomcégek jelentős része hullott 10 százalékot, s jó példa, hogy a hét közben igen pozitív hírekkel szolgáló és akkor azonnal 7 százalékot ugró Nokia is mínuszban zárt heti szinten.
Amerikában a csütörtöki jelentős visszaesés után pénteken teljesen nyugodtak voltak a piacok, sőt a nap végén elindultak felfelé: heti szinten így a Dow csak 2,4, a Nasdaq 3,4 százalékot esett.
A budapesti piacon a Richter keddi beöntésén kívül nem sok érdemleges dolog történt: a forgalom tovább csökkent, az unalom tovább nőtt. Mivel azonban a befektetők elfelejtették a külföldet követve eladni papírjaikat, a BUX ismét túlteljesítette a fejlett piacokat: csak 1,6 százalékot veszített. A Matávnak hetek óta mindegy, merre megy anyavállalata, vagy a TMT-szektor: azért 3 százalékot így is bírt esni. A nagy külföldi eladónak és sok kis vevőnek köszönhetően a Richter volt a legforgalmasabb papír, árfolyama csak 3,3 százalékot esett. Az OTP és a Mol kismértékben drágult. Éves csúcsra ugrott a Phylaxia, és folytatódott a Danubius-rali is. A korábbi nyertesek közül lefelé korrigált az Antenna és a Synergon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.