Lengyelország azt a gázmegállapodást szeretné újratárgyalni, amelyet 1996-ban kötöttek hosszú távra a Gazprommal. Ennek értelmében 2010 után az Oroszországból importált földgáz mennyisége eléri az évi 12,5 milliárd köbmétert, ami több, mint amire Lengyelországnak szüksége van. Ráadásul az előző kormány megállapodott Norvégiával is, s ez a szerződés74 milliárd köbméter földgáz bevitelét irányozza elő 2008 és 2024 között. Ezt az ügyletet azért kötötték, mert feltételezték, hogy Lengyelország gázfelhasználása eléri az évi 18 milliárd köbmétert, mára azonban ez a szám irreálissá vált - jelentette ki a Reuters tudósítójának Wieslaw Kaczmarek pénzügyminiszter, hozátéve, hogy Lengyelország manapság évi 11 milliárd köbméter földgázt használ el, ennek 70 százaléka érkezik Oroszországból.
Az új kormány szeretne valahogy kilépni a norvég gázügyletből; nem mintha nem akarná diverzifikálni beszerzési forrásait, de az orosz gáz olcsóbb. Az Oroszországgal kötött szerződés sorsa attól függ, hogy mi lesz az onnan Nyugat-Európába gázt szállító csővezetékkel. A Gazprom felerészben tulajdonosa a lengyel EuroPol Gaz társaságnak, amely a Jamal-Europa gázvezeték első szakaszát működteti, a másik tulajdonos a lengyel állami gázmonopólium, a PGNiG. A Gazprom eddig már több mint egymilliárd dollárt fektetett a gázvezetékbe, de az építési munkálatok befejezését késlelteti, hogy Lengyelország bizonytalan oroszországi beszerzéseit illetően, s Oroszországnak is vannak alternatív szállítási elképzelései.
A lengyel-orosz gázszállítási szerződés újratárgyalása a legfőb témája Leszek Miller lengyel kormányfő e heti moszkvai tárgyalásainak. A korábban megkötött szerződés értelmében több földgázt importálnának, mint amennyire szükségük van. Ráadásul az előző kabinet a norvégokkal is aláírt egy hosszú távra szóló megállapodást, ami szintén növelné a bevitt földgázmennyiséget. VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.